Modern és rohanó világunkban vásárlásaink és pénzügyeink zömét az interneten, online intézzük, részben a kényelem, részben a gyorsaság miatt, ám ennek sokszor nagyon borsos ára lehet.
Az interneten keresztül történő vásárlások és pénzügyintézések sajnos nemcsak a jóhiszemű felhasználók, de a bűnözők körében is nagyon népszerűek, s talán nem meglepő, hogy a bankkártyákkal kapcsolatos csalások és visszaélések 80%-a a virtuális világban történik. Épp ezért ismét nagyszabású, nemzetközi figyelemfelkeltő és megelőző kampányt indított az Europol Buy Safe, Pay Safe megnevezéssel, amelyhez csatlakozott a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség is.
Nem meglepő az sem, hogy a közösségi portálok s a hírfolyamaikban sorozatban megjelenő online üzletek valóságos paradicsomai a visszaéléseknek, hiszen nem egy webshop a valóságos piaci ár töredékéért kínálja szemre igencsak tetszetős portékáit — a jóhiszemű vásárló pedig héjaként csap le az akciós termékre, s fogalma sincs róla, hogy miközben a sikeres üzlet örömétől eltelve megadja bankkártyája adatait, és végrehajtja a fizetési tranzakciót, már el is lopták adatait, s percekkel később az internetes világ sötétebbik részén, a dark weben kínálják azokat eladásra. Érdekes módon az ilyen ügyek legfőbb károsultja nem is a meglopott személy, hanem a kártyát kibocsátó bank, valamint azok az áruházak, kereskedelmi egységek, amelyekben a lopott adatokkal vásárolnak — a kár összege pedig évente több milliárd eurót tesz ki. Hogyan lehet mindezt elkerülni? Ha biztonságos internetkapcsolatot használunk, elkerüljük az olyan oldalakon (webshopokban) való vásárlást, amelyek nem full authentification típusú szolgáltatást használnak, mindig megőrizzük az online kifizetésekre/vásárlásokra vonatkozó visszaigazolásokat, dokumentációt, és rendszeresen ellenőrizzük az internet banking szolgáltatást — s ha olyan kifizetésre bukkanunk, amelyet nem mi eszközöltünk, azonnal értesítsük a bankot és a rendőrséget is! A legelemibb biztonsági lépést talán nem is kellene említeni: a bankkártya adatait és PIN-kódját soha ne küldjük el senkinek e-mailben! Bármennyire ismert, sőt, unalomig szajkózott ez a felhívás, sajnos naponta mégis több százan feledkeznek meg róla — a bűnözők legnagyobb örömére.
Szabó Kinga Mária