Szatmárnémeti

Veszélyeztetik az egészségügyieket is

2020.03.31 - 09:16

Komoly veszélybe sodorják az egészségügyi dolgozókat azok a lakosok, akik nem vallják be, ha külföldön jártak, kapcsolatban álltak az elmúlt időszakban potenciális koronavírus-fertőzöttekkel, vagy ha COVID-19 fertőzésre utaló tüneteik vannak.

Az egészségügyi dolgozók hatványozottan ki vannak téve a koronavírussal való megfertőződés kockázatának — főleg akkor, ha a bajba került lakosok felelőtlenül nem vallják be, ha külföldön jártak, hogy kivel érintkeztek az elmúlt időszakban, illetve ha koronavírus-gyanús tüneteik vannak.

A Szatmár Megyei Mentőszolgálat két csapata — egy avasfelsőfalui és egy szatmári — is otthoni elkülönítésbe került, miután COVID-19 vírusfertőzés-gyanús lakoshoz riasztották őket. Egyelőre nem igazolódott be a gyanú, nincs hivatalos teszteredmény, de a mentőszolgálat szatmári orvosa, két sofőrje és egy asszisztense, valamint két avasfelsőfalui asszisztense és egy sofőrje addig is elkülönítésben marad.

Köztudott, hogy nincs elegendő védőfelszerelése a kórházaknak és a mentőszolgálatoknak, ellenben, ha koronavírus-gyanús beteghez riasztják az egységeket, megtesznek minden szükséges óvintézkedést. Éppen ezért arra kérik a lakosokat, ha a mentőszolgálat segítségét kérik, legyenek őszinték a diszpécserrel és mondják el, ha fennáll a gyanú, külföldön jártak vagy érintkeztek lehetségesen fertőzött személlyel, hogy a mentősök is fel tudják ölteni a védőfelszerelést, meg tudják védeni magukat.

„Az elmúlt napokban ellenőrizhetetlenné vált a koronavírus-fertőzések terjedése, közösségi szinten terjed. Én úgy látom, hogy még mindig túl sok ember jár az utcákon! Csak otthon vagyunk biztonságban, főleg az idősek, krónikus betegek. Kérem, ne menjenek az utcára, ne találkozzanak a rokonokkal, barátokkal!” — nyilatkozta megkeresésünkre dr. Nótárius Gabriella, a Szatmár Megyei Mentőszolgálat menedzsere. A vezérigazgató egyúttal arra kér minden lakost, ha a mentőszolgálathoz fordulnak segítségért, mondják el a diszpécsernek őszintén a tüneteiket: ne nagyítsanak rajta, de ne is hallgassanak el részleteket! „Olyan nincs, hogy a riasztást követően a mentőszolgálat nem száll ki a bajba jutott lakoshoz. Legyenek velünk őszinték és ne hagyják el az otthonaikat!” — szólított fel mindenkit a mentőszolgálatot vezető orvos.

Az előző években hajlamosak voltak az emberek arra, hogy elfeledjék, mekkora szükség van az egészségügyi dolgozókra, főként a negatív tapasztalataikat osztották meg egymással személyesen és az internetes közösségi térben, most azonban, a járvány idején ők az egyedüliek, akik segíthetnek rajtunk. Ezt a véleményt osztja Marc Adrian, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere is, aki szintén félti az intézményben dolgozó személyzetet, főleg a sürgősségi osztály dolgozóit, akik a leginkább ki vannak téve a fertőzésveszélynek. A mentőszolgálat dolgozói ugyanis a sürgősségi osztályra szállítják be a pácienseket, itt állítják fel az orvosok az első diagnózist, itt látják el először azokat, akiket esetleg be kell utalni a kórházba.

„Sajnos, sokan még mindig nem látták be, hogy muszáj őszintének lenniük. Hatalmas felelőtlenség letagadni azt, ha valaki külföldről érkezett haza, elkülönítésből érkezik a sürgősségi osztályra, esetleg kapcsolatba került potenciális fertőzöttekkel” — nyilatkozta a kórházmenedzser, aki arra kér mindenkit, válaszoljon felelősségteljesen, őszintén az egészségügyiek kérdéseire.

Bumbuluț Krisztina