Szatmárnémeti

Veszélyes lett a Gyermekek Palotája

2012.10.11 - 19:44

A tartószerkezetben észlelt gondok miatt október elsején bezárt a szatmárnémeti Gyermekek Palotája. A palota 17 szakkörvezetője és az 1700 diák szülője ideiglenes „otthont” keres.

A Traian sugárút 18–20. szám alatti (a Kossuth-kert tőszomszédságában levő) épületet, mely a szatmárnémeti Gyermekek Palotájának adott otthont, október elsejétől a tartószerkezetében észlelt gondok miatt bezárták. Az Állami Építőipari Felügyelet jelzését követően — a szakemberek építészeti szakvéleményezést kértek a tetőtér-beépítési munkálatait illetően — a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség a gyermekek és az oktatók biztonsága érdekében úgy határozott, október elsejei határidővel bezárják az épület kapuit. A tetőtér beépítésének ötlete 2006-ban fogalmazódott meg, akkor elkezdődött a dokumentációk kidolgozása a tanfelügyelőség megbízásából, majd 2009-ben elkezdődtek a munkálatok. A beépített részben vendégszobákat szerettek volna kialakítani. A tervezett munkálatok összértéke 750 ezer lej. A beruházással Vasile Popa — Mariana Popa volt főtanfelügyelő férje — foglalkozott mint a tanfelügyelőség beruházásokkal foglalkozó osztályának vezetője, míg a munkálatokat az avasfelsőfalui vállalkozó, Vasile Ștrango cége végezte. Az első ellenőrzések során több szabálysértést tapasztaltak mind a munkálatok színvonala, mind a kivitelezés tekintetében. Az építészek szakértői véleményezést javasolnak a munkálatokat illetően, ugyanakkor úgy tűnik, építkezési engedély nélkül zajlott az épületbővítés.

A megoldásban reménykednek

A szatmárnémeti Gyermekek Palotájának igazgatónője, Gabriela Silvășan elmondta, a szakértői vélemény elkészítése 20 ezer lejbe kerül, azonban az intézmény nem rendelkezik ezzel a pénzösszeggel, így a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség támogatásában reménykednek. Jelenleg az itt működő 17 szakkörbe 1700 diák van beiratkozva, akik remélik, hogy a megyeközpontban található iskolákban kapnak majd ideiglenesen helyet tevékenységeik folytatására. A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal vezetősége azt ígérte a szakköröket tartó pedagógusoknak, hogy közbenjárnak majd annak érdekében, hogy az iskolákban ne kelljen bérleti díjat fizessenek. „Azt javasoltuk a Gyermekek Palotája vezetőségének, hogy ideiglenesen keressenek új helyet, ahol a szakköröket biztonságban meg lehet majd tartani. Az Oktatási Minisztériumtól kértünk támogatást, hogy a szakértői véleményt el tudjuk végeztetni, melyből arra is választ kapunk majd, hogy milyen munkálatokat végeztek el, milyen értékű kifizetés történt. Amennyiben a procedúra végére érünk, a fennmaradó munkálatokra újabb versenytárgyalást kell majd kiírnunk, azonban ennek finanszírozásához is szükség van a minisztérium támogatására” — fogalmazott Viorel Solschi főtanfelügyelő-helyettes.