Idén tovább folytatódik a veszélyes/agresszív kutyák tulajdonosainak országos szintű ellenőrzése — a rendőrök tavaly több mint 32 000 gazdit ellenőriztek, és jó párat meg is bírságoltak.
Valószínűleg sok gazdi nem is tud róla, de tavaly júliusban az országos rendőr-főfelügyelőség nagyszabású ellenőrzési akciót indított: országszerte több mint 5000 rendőr bevonásával és a Román Ebtenyésztők Egyesületének segítségével ellenőrzik, hogy a tulajdonosok betartják-e a veszélyes és agresszív kutyák tartására vonatkozó jogszabályokat. Fél év alatt több mint 32 000 1-es (pitbull, boerboel, bandog és leszármazottaik) és 2-es (amerikai staffordshire terrier, tosa inu, rottweiler, argentin dog, nápolyi masztiff, brazil masztiff, angol masztiff, kaukázusi juhászkutya, cane corso és leszármazottaik) veszélyességi kategóriájú kutya tulajdonosát ellenőrizték a hatóságok, és az akció keretében 41 esetben állapítottak meg bűncselekményt a veszélyes vagy agresszív kutyák tartására vonatkozó 2002/55-ös kormányrendelet alapján, 1281 bírságot róva ki, 148 000 lej összértékben, 62 esetben pedig figyelmeztetésben részesítették a kutyatulajdonosokat. Az ellenőrzési akció idén is folytatódik, egyrészt a kutyatámadások, másrészt a szigorúan tiltott (de sajnos mégis nagy népszerűségnek örvendő) kutyaviadalok megelőzése érdekében.
A törvény értelmében az 1-es és 2-es veszélyességi kategóriájú kutyát csak 18. életévét betöltött, ítélőképességének birtokában lévő és büntetlen előéletű gazdi tarthat, akinek a lakóhely szerinti rendőrségen be kell jelentenie a kutyát (ehhez az ebtenyésztők egyesülete által kibocsátott besorolás fénymásolatát, a négylábú azonosítószámát, a veszettség elleni oltás igazolását és az 1-es kategóriába tartozó kutyák sterilizálásának igazolását is csatolnia kell, valamint felelősséget kell vállalnia a kutyája által okozott károk megtérítésére) s azt is, amikor az állat elpusztul.
Érdekes módon míg a törvény konkrétan (fajtánként) meghatározza a veszélyes kutyák kategóriáját, az „agresszív” kutyák esetében már sokkal tágabban fogalmaz: azon négylábúak, amelyek ingerlés nélkül, úgymond maguktól harapnak és támadnak emberre, élőlényre — igaz, egy kutya sem születik agresszívnak, hanem az embernek „köszönhetően” (nevelés/elvadítás) lesz azzá.
Szabó Kinga Mária