Verseny Szabó Gyula emlékére

2014.03.09 - 16:40

Először rendeztek sakkversenyt Szatmárnémetiben a város eddigi legeredményesebb férfi sakkozója, Szabó Gyula emlékére.

A zárt körű mestertornára Müller Vilmos és Polner József szervezők Szatmár nyolc legjobbját hívták meg. A mesterek és mesterjelöltek meghívásos versenyét végül Sógor András nyerte meg, második lett Andrei Veclineţ, harmadik helyez zárt Müller Vilmos, a negyediken pedig Foller Gyula. Részt vettek még Onişor Craioveanu, Vasile Remetean, Nagy Lajos és Polner József. A pénzdíjak mellett az első három helyezett a házigazda RMDSZ ajándékcsomagját is átvehették vasárnap, amelyet Pataki Csaba szenátor adott át.

Szabó Gyula 2012 augusztusában, 79 évesen hunyt el. Minden idők legeredményesebb szatmári férfi sakkozója volt, aki rangos nemzetközi versenyeken világbajnok–jelölt szovjet ellenfeleket is megvert. Már 15 évesen felnőtt válogatott–tag volt, több mint húsz bajnoki döntőt játszott. Mindezek ellenére csak 2010-ben kapta meg a Nemzetközi Sakk–szövetségtől (FIDE) a mesteri címet.

„A szatmári sakkozók kezdeményeztük ezt a versenyt barátunk tiszteletére. Ez most meghívásos alapon zajlott, de a román szövetség már jelezte, segít egy nemzetközi verseny rendezésében, amelyre idén ősszel már sor kerül. Ennek hagyományt szeretnénk teremteni Szatmárnémetiben” – mondta egykori csapattársa, Müller Vilmos.