Szatmárnémeti

Vérplazmafagyasztó — adomány a vérközpontnak

2020.11.09 - 08:14

A járvány kezdete óta a romániai Vöröskereszt szatmári fiókja számtalan alkalommal segítette a kórházakat, a lakosságot és különböző intézményeket a SARS-CoV-2 vírus elleni küzdelemben. A COVID-19 betegség legyőzésében rendkívül biztató terápiának tűnik a vérplazmakezelés, amellyel a tudomány jelen állása szerint a lehető legrövidebb idő alatt kiirtható a fertőzött szervezetből a vírus, és a kezelés egyben csökkenti a beteg egyes szervi károsodásainak mértékét is. Sajnos a szatmári vérközpont nem rendelkezett olyan speciális tárolóval, amelyikben a lakosság által adományozott vérplazmát tárolhatta volna, ezért most a Vöröskereszt két helyi vállalkozás — az Ardudana és a CBA Nord Vest — segítségével megvásárolt egy orvosi mélyhűtőt — Plasma SuperArctic 400 — 29 745,24 lej értékben, amelyik 360, egyenként 280 ml-es zacskó frissen levett plazma tárolására alkalmas, és -35 Celsius-fokon őrzi azokat — tájékoztatta lapunkat Rodica Borlan, a Vöröskereszt szatmári szervezetének vezetője.

plazmahuto

Kik adományozhatnak vérplazmát?

A szatmári vérközpont és vezetője, dr. Doina Crişan nagyon örült az eszköznek, s egyúttal azokat a lépéseket is tisztázta, melyek során konvaleszcensvérplazma-donor lehet a koronavírusos megbetegedésen átesett szatmáriakból.

A konvaleszcens plazma nem más, mint az igazolt koronavírus-fertőzésen átesett, nemrégiben gyógyult (konvaleszcens) személytől azzal a céllal gyűjtött vérplazma, hogy abból vérkészítményt állítsanak elő, és azt koronavírusos betegek (COVID-19) gyógyítására használják.

Azok, akik COVID-19 betegségben szenvedtek, és kórházi kezelésben részesültek, miután pozitív lett a PCR-tesztjük, két esetben adományozhatnak vérplazmát: ha ismét elvégezték a PCR-tesztet, ami negatív lett, és eltelt újabb 14 nap, akkor jelentkezhetnek a vérközpontban, vagy, ha nem végeztek második PCR-tesztet, hazaengedték őket, és letöltötték a kötelező házi karantén idejét, akkor ezután 14 nappal kereshetik fel az intézményt.

Azok, akik nem voltak beutalva kórházba, de pozitív lett a PCR-tesztjük, és házi elkülönítésben voltak, az izoláció lejárta után a közegészségügyi igazgatóságtól kapnak egy igazoló dokumentumot. A járványügyi elkülönítésük feloldásától számítva 14 nap után adományozhatnak konvaleszcens plazmát.

Azok, akiknek pozitív lett a PCR-tesztjük, és nem volt szükségük kórházi beutalásra, valamint a közegészségügyi igazgatóság nem vette őket nyilvántartásba, a pozitív teszt elvégzése után, 28 napos elkülönítést követően adományozhatnak plazmát.

Az ötödik kategóriába azok tartoznak, akik nem PCR-, hanem antigéntesztet végeztettek, és ez pozitív lett. Ez esetben nem vették őket nyilvántartásba a közegészségügynél. Ők a járványügyi elkülönítés — 14 nap — után jelentkezhetnek vérplazmadonornak.

Először a vért vizsgálják

A vérplazmaadásra jelentkezőknél először vérvételre kerül sor, melyre nem szükséges éhgyomorral érkezni, ugyanis kizárólag abból a célból vizsgálják meg a mintákat, hogy elegendő antitest található-e bennük. Más betegségekhez hasonlóan a koronavírus-fertőzés esetén is eltérő, hogy mennyi ellenanyagot termel a szervezet, a hatékony vérplazmaterápiához viszont szükséges, hogy ennek szintje meghaladjon egy bizonyos értéket. Első alkalommal minden jelentkezőtől egyetlen kémcsőnyi vért vesznek le, ennek vizsgálata után pedig külön értesítik azokat, akik a vérükben található ellenanyag szintje alapján alkalmasak plazmaadásra. A vérplazmavétel eljárása gyakorlatilag hasonló a véradás folyamatához, ám ennek során a vérnek csak a sejtes elemek nélküli, fehérjéket és antitesteket is tartalmazó részét használják fel.

A fertőzésen átesettek vérében a vírus elleni védekezésül termelt ellenanyag, vagyis úgynevezett antitestek találhatók, ezek segítségével győzi le a szervezet a fertőzést. Vérplazmaterápia során a koronavírus-fertőzésből kigyógyultak vérplazmájával ezeket az antitesteket használják fel a betegség leküzdésére.

Bumbuluţ Krisztina

Fotó: Szatmári Vöröskereszt

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Legyél szociális vállalkozó!

Cél a szociális gazdaság fejlesztése és a szociális vállalkozói szellem támogatása.
Szatmárnémeti

Köszönet az önkéntes véradóknak!

Ma a véradókat ünnepeljük világ szerte. A véradás egy egyszerű, mégis hihetetlenül fontos gesztus, amellyel életeket menthetünk és javíthatjuk beteg embertársaink életminőségét.
Szatmárnémeti

Újabb korlátozások a szatmári vérközpontban

Mivel 01 Rh pozitív és B3 Rh pozitív vércsoportokból elegendő mennyiséget gyűjtött az elmúlt időszakban a szatmárnémeti transzfúziós központ, ezért csak korlátozott számban várják ezen a héten az önkénteseket – jelentette be az intézmény közösségi oldalán.