Szatmárnémeti

Verekedősek a Szatmár megyeiek

2017.02.03 - 13:13

Közel 1000 „ütés és egyéb erőszakos cselekmény” kategóriába tartozó bűncselekményt regisztrált a rendőrség tavaly Szatmár megye területén; 5 gyilkosság és 6 gyilkossági kísérlet is történt, valamennyi ital hatására, s az elkövetők mindegyikét azonosították.

Még mindig biztonságos megyében élünk — természetesen minden relatív, de országos viszonylatban Szatmár megyében tavaly is kimondottan alacsony volt a bűnözési ráta, sőt, közlekedésbiztonság szempontjából „javítottunk” is valamennyit 2015-höz képest, hiszen jelentősen csökkent a súlyos közlekedési balesetek, az elhunytak, valamint a sérültek száma. Igaz, ennek „ellensúlyozásaként” egyre többen vannak és egyre nagyobb sebességgel vezetnek a gyorshajtók, egyre részegebben ülnek volán mögé az ittas vezetők — és egyre jobban fütyülnek a közlekedési szabályokra a gyalogosok. Kétségtelen pozitívum azonban, hogy bűncselekmények tekintetében nem a személy elleni erőszak, hanem a lopások és csalások dominálnak — tavaly öt gyilkosságot követtek el (valamennyit az ital hatására, hirtelen felindulásból), és mind az öt tettest azonosították is, akárcsak a hat gyilkossági kísérlet elkövetőit. Egyébként az emberölések száma hosszú évek óta szinte konstansan 4–5 között mozog, és szerencsére csak nagyon ritkán követnek el előre megfontolt szándékkal gyilkosságot. Az erőszakos cselekményekhez tartozóan kiderült az is, hogy tavaly megyeszinten 36 rablást (négy különösen súlyos volt: kettőt lőfegyverrel, kettőt pedig álarcosan hajtottak végre), 24 erőszakot, 17 testi sértést és 994 ütést és egyéb erőszakos cselekményt követtek el — ez utóbbi kategóriát szinte fele-fele arányban alkotják a „kocsmai” verekedések és a családon belüli erőszak… Persze az megint más kérdés, hány testi sértés és tettlegesség történt a valóságban a családokon belül, hiszen még mindig messze nem jelentenek be minden bántalmazást — főleg vidéken.

Amint az a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség összesítéséből kiderül, a tavalyi évben 6531 bűncselekményt regisztráltak a rendőrök: 574 gazdasági, 4156 jogi és 1801 egyéb bűncselekmény történt. Ezek közül 225-öt követtek el a nyílt utcán — 144-et az éjszakai órákban, 81-et napközben, 200-at városi és alig 25-öt vidéki környezetben. Az évértékelőből kiderült az is, a regisztrált bűncselekmények 47,62%-a vagyon elleni bűncselekmény volt — ebből 2109 lopás (közel 400 esettel kevesebb, mint 2015-ben): 518 esetben lakásból, 365 esetben kereskedelmi társaságoktól, 248 esetben gépkocsikból, 185 alkalommal pedig zsebekből és táskákból tűntek el az értéktárgyak.

 

Gyorshajtók és gyalogosok

Országos közlekedésrendészeti szempontból évek óta általános vélemény — még akkor is, ha mi másképp véljük! —, hogy Szatmár megye ezen a területen is „jól áll” és kimondottan biztonságosak az útjai, főleg, hogy tranzitmegye területéről van szó.

Jelentős javulást mutatnak a közúti események statisztikái — de még így is bőven van tanulnivalónk szabályos közlekedés terén. Tavaly 30 személy vesztette életét a megye útjain (hárommal kevesebben, mint 2015-ben), 142 súlyos közlekedési baleset történt, amelyekben 140-en súlyosan, 39-en pedig könnyebben sérültek meg (hattal, illetve 207-tel kevesebben, mint 2015-ben). A balesetek legfőbb kiváltó oka továbbra is a gyorshajtás, a sebességmániás gépkocsivezetők száma közel 30%-kal nőtt az előző évhez képest. És most sem kell „szégyenkezniük” a gyalogosoknak sem, hiszen továbbra is ők — pontosabban szabálytalankodásaik — a balesetek másodlagos kiváltó okai (!), közel 50%-kal több esetben, mint tavalyelőtt. Ráadásul többen is az életükkel fizettek azért, mert körültekintés nélkül akartak átszaladni az úttesten…

Bár az ittas vezetők száma nem nőtt különösebben 2015-höz viszonyítva, viszont egyre részegebben, sokszor az alkoholos kóma határán ülnek volán mögé az autóvezetők — az ellenőrzések (vagy balesetek) során lebukott illuminált sofőrök több mint harminc százalékánál 1 ezrelék körüli, illetve annál nagyobb alkoholszintet mutatott ki a szonda.

Az országutakon 470 bűncselekményt regisztráltak a közlekedésrendészek (142-vel kevesebbet, mint 2015-ben), 78 035 bírságot szabtak ki, melyek összege elérte a 16 000 000 lejt.

 

Szabó Kinga Mária