Szatmárnémeti

Véradásra buzdítanak világszerte

2020.06.14 - 09:00

Vasárnap, június 14-én van a véradók világnapja — 1868-ban ezen a napon született Karl Landsteiner, az AB0-vércsoportrendszer Nobel-díjas felfedezője. Ebből az alkalomból világszerte köszöntik a véradókat, akik egyetlen véradással életet menthetnek.

A koronavírus-világjárvány miatt az egész országban, így Szatmár megyében is jelentősen megcsappant az elmúlt hónapokban az önkéntesek száma. Márciusban például az is megtörtént, hogy egyetlen nap alatt mindössze két önkéntes lépte át a szatmárnémeti, Károlyi út 26. szám alatt lévő központ küszöbét, miközben az előző években 50–60 önkéntes is felkereste egy reggel alatt az intézményt — tudtuk meg dr. Doina Crişantól, a vérközpont vezetőjétől. Így nem csoda, hogy jelentősen csökkentek a készletek. Márpedig a vér nélkülözhetetlen a rászoruló betegek gyógyításában, az életmentésben.

A tudomány mai állása szerint a vér semmi mással nem pótolható, mesterségesen nem előállítható, csak véradással pótolható. Vérátömlesztésre elsősorban a nagy vérveszteséggel járó balesetek sérültjeinek ellátásakor, műtétek során van szükség, illetve számos súlyos betegség, mint a vérképző szervi vagy rosszindulatú betegségek is jó eséllyel gyógyíthatók, azonban a kezelés során a betegnek folyamatosan vérkészítményeket kell kapnia.

Csak egészséges önkéntes adhat vért

A véradás alapelve, hogy csak egészséges ember adhat vért, védve ezzel a véradó és a vért kapó beteg egészségét is. Véradásra az jelentkezhet, aki már elmúlt 18 éves, de még nincs 60 esztendős, és testsúlya eléri az 50 kg-ot. Egy másik fontos kritérium pedig, hogy két véradás között legalább 8 hétnek el kell telnie, ugyanis ennyi időre van szüksége a szervezetünknek, hogy regenerálódjon. Nőknek azt javasolják, hogy évente átlagosan háromszor, férfiaknak pedig, hogy 4–5 alkalommal adjanak vért.

A véradás körülbelül egy órát vesz igénybe. A véradás nem laboratóriumi vérmintavétel, nem kell éhgyomorral érkezni. Véradás előtt érdemes bőségesen folyadékot fogyasztani és táplálkozni a megszokott módon, de kerülve a zsíros ételeket.

A véradás első lépése az adatfelvétel, a véradó hitelt érdemlő azonosítása, amelyhez szükség lesz a személyi igazolványára, amelynek hiányában sajnos nem kerülhet sor véradásra.

A következő lépés az orvosi kivizsgálás, amelynek keretében fizikai és vérvizsgálat nyomán megbizonyosodnak arról, hogy az önkéntes alkalmas a véradásra. Ha az orvos mindent rendben talál, akkor már a véradás következik.

A véradás félig ülő vagy fekvő helyzetben, karfertőtlenítés után, a vérvételre legalkalmasabb könyökvénából történik. A könyökvéna szúrása után az első 20–30 ml vér a vérvételi zsákhoz tartozó mintavételi zsákba kerül, ebből történik az utólagos laboratóriumi kivizsgáláshoz szükséges mintacsövek levétele.

Az ágy mellett egy kis hintázó szerkezet látható, ez a rázómérleg, amely a levett vér mérését és az alvadásgátló oldattal történő folyamatos keveredését biztosítja. Egy felnőtt ember szervezetében 5–6 liter vér kering, amelyből nagyjából fél liter tartalék. Egy véradás során 450 ml (±10%) vért vesznek le, ezt a mennyiséget a szervezet könnyedén tudja pótolni. Maga a véradás csupán 5–12 percig tart.

A vér levételéhez egyszer használatos, steril, többrészes zsákrendszert használnak a zárt rendszerű vérkészítmény-előállítás érdekében. Ez azt jelenti, hogy a vérkészítmények előállítása során a levett vér a környezettől teljesen el van zárva, nem kerülhet semmi a zsákrendszerbe. A vérvételi zsák nem üres, alvadásgátlót és a tárolási idő alatt a sejtek megfelelő működéséhez szükséges oldatokat tartalmaz.

A vérvétel befejezésekor a szúrás helyére steril nyomókötés kerül, majd 5–10 perc pihenés következik. A nyomókötést pár órán keresztül nem kell eltávolítani, és ügyelni kell arra, hogy véradás után az önkéntes étkezzen és fogyasszon sok folyadékot. A véradás napján nem szabad megterhelő tevékenységet végezni.

Mi lesz a levett vérrel?

A vér útja a véradást követően kettéválik. A 450 ml-nyi vér a vérkészítmény-előállító részlegbe kerül, míg a mintacsövek a kivizsgáló laboratóriumokba folytatják útjukat. A vérkészítmény-előállító részlegen 3-féle készítményt állítanak elő: vörösvérsejt-koncentrátumot, trombocitakoncentrátumot és friss fagyasztott plazmát.

A kivizsgáló laboratóriumban a levett vér vércsoportját, az esetleges fertőző vírusok, baktériumok, úgynevezett fertőző ágensek jelenlétét vizsgálják. Amennyiben a kivizsgálás során a vércsoport-tulajdonságok egyértelműen meghatározhatók, és a fertőzésekre vonatkozó vizsgálatok is negatív eredménnyel zárulnak, akkor a végső szakmai jóváhagyást követően a vérkészítmények kiadhatók az egészségügyi intézményeknek, felhasználhatók a rászoruló betegek kezelése során.

A véradás önkéntes, névtelen és önzetlen cselekedet, amely életeket menthet. A véradókat Szatmárnémetiben minden munkanapon 7.45 és 9 óra között a Károlyi út 26. szám alatt várják. Az érdeklődők további információkat a 0361.420.905-ös telefonszámon tudhatnak meg a vérközpont illetékeseitől.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Köszönet az önkéntes véradóknak!

Ma a véradókat ünnepeljük világ szerte. A véradás egy egyszerű, mégis hihetetlenül fontos gesztus, amellyel életeket menthetünk és javíthatjuk beteg embertársaink életminőségét.
Szatmárnémeti

Újabb korlátozások a szatmári vérközpontban

Mivel 01 Rh pozitív és B3 Rh pozitív vércsoportokból elegendő mennyiséget gyűjtött az elmúlt időszakban a szatmárnémeti transzfúziós központ, ezért csak korlátozott számban várják ezen a héten az önkénteseket – jelentette be az intézmény közösségi oldalán.
Szatmárnémeti

Nagypénteken és húsvéthétfőn is lehet vért adni

Nagypénteken és húsvéthétfőn is lehet vért adni a szatmári transzfúziós központban, a megszokott program szerint várják az önkénteseket március 29-én és április elsején is – jelentette be az intézmény.