Szatmárnémeti

Vendéglőzár és nem csak

2020.03.19 - 08:01

Újabb óvintézkedések léptek életbe, többek között felfüggesztik az éttermekben, kávézókban, szállodákban és minden kereskedelmi egységben az ételek és italok helyben fogyasztását.

Békebeli vasárnapias csend és kihaltság jellemzi Szatmárnémeti utcáit, alig van forgalom a városközpontban, a szikrázó napsütés ellenére üresek a kávézók teraszai — s talán leginkább ez utóbbi emlékeztet arra, hogy csalóka a nyugalmi kép, a csend és üresség nem természetes vasárnap délutáni állapot, hanem óvintézkedések és szigorítások szülte kényszerhelyzet, hiszen nem hétvége, hanem „dolgos” hétköznap van. Marcel Vela belügyminiszter kedden késő este jelentette be az újabb szükségállapot-szigorításokat, amelyek közül az első az éttermeket, kávézókat, szállodákat és bizonyos kereskedelmi egységeket érinti — ezekben ugyanis felfüggesztették az élelmiszerek, illetve alkoholtartalmú és alkoholmentes italok helyben fogyasztását, ugyanakkor nem kötelezik bezárásra őket, hiszen tevékenységük folytatódhat házhoz szállítással vagy más olyan módon, ami biztosítja, hogy a fogyasztó/vendég nem kell a kereskedelmi egységben tartózkodjon.

A bejelentést követően több szatmárnémeti vendéglő is ügy döntött, meghatározatlan időre bezár, s nem él a házhoz szállítás nyújtotta lehetőséggel, az ugyanis egyrészt többletköltséget jelentene számára, másrészt nem biztosít vagy inkább nem garantál olyan szintű bevételt, amelyből fedezni tudná a konyha működését, a megszokott minőségű alapanyagokkal való ellátását. A napi menükre szakosodott kifőzdék, kisvendéglők vagy pizzázók számára nem jelent gondot a házhoz szállításra való teljes ellátás, hiszen ezek forgalmuk jelentős részét eddig is így vagy elvitellel bonyolították, a lapunk által megkérdezettek azonban kivétel nélkül egyetértettek abban is, hogy forgalmuk s ezáltal a bevételük valamennyivel visszaesik, de hogy mennyivel, azt most még megsaccolni sem tudják. És persze vannak olyanok is, akik minden rosszból valami jót is ki akarnak ügyeskedni, természetesen saját zsebüknek, s pár banival, egy-másfél lejjel máris megemelték a házhoz szállítás/csomagolás díját.

Meg szeretnék előzni az árüzérkedést

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos helyzet nem indokolja egyik vagy másik város lezárását vagy az élelmiszer-fejadagok bevezetését, viszont az alapélelmiszerek és gyógyszerek árplafonálását már fontolgatja a kormány, az árspekulációk megelőzése érdekében.

Szerda reggeltől újabb szigorításokat vezette be a koronavírus-járvány terjedésének lassítása vagy esetleges megfékezése érdekében — a vendéglőket, kávézókat szállodákat érintő óvintézkedések mellett: felfüggesztik a zárt térben lebonyolítandó kulturális, tudományos, művészeti, egyházi és sportrendezvényeket és a szabályozás a játéktermekre, a gyógykezelési központokra, fitnesztermekre, valamint a szépségápolási szolgáltatásokra is érvényes. Továbbra is szigorúan tilos a több mint száz személy befogadására alkalmas rendezvény szervezése, a 100 főnél kisebb, szabadtéri rendezvények megtarthatók, ha a szervezők gondoskodnak arról, hogy a részvevők legkevesebb egy méterre tartózkodjanak egymástól.

Óvintézkedésként a 3,5 tonnásnál nagyobb járművek vezetőinek ezentúl kötelező lesz a határátlépésnél kesztyűt viselniük, illetve fertőtlenítőszerekkel is el kell legyenek látva, ugyanakkor a sárga és a vörös jelzésű országokból érkező kamionsofőröknek nem kell házi karanténba vonulniuk, ha a határon elvégzett orvosi vizsgálat eredményei szerint tünetmentesek. Március 18-án, 18 órától kezdődően két hétre felfüggesztették a légi közlekedést Románia és Spanyolország között, valamint március 23-től kezdődően újabb 14 nappal hosszabbítják meg a Románia és Olaszország közötti repülőjáratok felfüggesztését. A légiközlekedés felfüggesztése nem vonatkozik az állami tulajdonban lévő repülőgépekre, valamint a teher- és segélyszállítmányokra.

Mint a szigorításokat bejelentő Marcel Vela belügyminiszter nyomatékosan hangsúlyozta: a jelenlegi romániai helyzet nem indokolja a városok lezárását, vagy az élelmiszer-fejadagok bevezetését, ugyanakkor az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság, illetve több politikai párt is azt javasolta, hogy bizonyos időtartamra plafonálják az alapélelmiszerek és gyógyszerek árait, esetleg szabályozzák, hogy egy bizonyos alapélelmiszerből egy személy egyszerre mennyit vásárolhat, az árspekulációk és üzérkedések megakadályozása érdekében — erre egyébként a legjobb példa az orvosi szesz, az egészségügyi maszkok, és fertőtlenítőszerek árainak „elszabadulása”, tizenöt-hússzorosára emelése, de az sem ritka (ilyen eset Szatmárnémetiben is történt), hogy orvosi maszkot csak bizonyos összegű vásárlás felett lehet vásárolni az adott gyógyszertárban. „A hatóságok által hozott intézkedések célja elejét venni a vírus széles körű terjedésének. Arra kérem a román állampolgároknak, hogy ne essenek az álhírek csapdájába, legyenek erősek és józan gondolkodásúak!” — mondta Vela.

Átcsoportosítások az egészségügyben

Dr. Raed Arafat bejelentette, hogy a sürgősségi szolgálatot végző, intenzív terápiában és fertőzéses betegségekkel dolgozó rezidenseknek szerdán déltől megszűnik a gyakorlatuk, jelentkezniük kell az eligazító központokban, és szolgálatba helyezik őket ott, ahol nagyobb szükség van rájuk. A belgyógyászati és háziorvosi rezidenseknek szintén meg kell szakítaniuk gyakornoki tevékenységüket más szakágakban, és jelentkezniük kell a közegészségügyi igazgatóságon (DSP), ahol a sürgősségi osztályokra, ügyeletekre vagy ambuláns betegellátókra osztják be őket. Ezenkívül a többi rezidens orvost is nyilvántartásba veszik a közegészségügyi igazgatóságok, hogy szükség esetén a megfelelő egészségügyi intézményhez irányítsák őket. Az egyetemi központokban a negyedéves és annál magasabb évfolyamokon lévő orvostanhallgatókat önkéntes alapon helyezik el a sürgősségi ügyeleteken, amennyiben azok kapacitása ezt megkívánja, illetve ugyanez történik azokon a településeken is, ahol középiskola utáni egészségügyi szakoktatás zajlik, itt a másod- és annál magasabb évfolyamokon lévő diákok végezhetnek önkéntes munkát, amennyiben az egészségügyi hatóságoknak szükségük van segítségre. Ha a diákoknak más településen kell hozzájárulniuk az egészségügyi intézmények munkájához, akkor a vészhelyzeti bizottságok szállást és ellátást kell biztosítsanak számukra.

Szabó Kinga Mária