Belföld

Vélhetően időnként bezárják majd a tanintézményeket idén ősszel

A közegészségügyi szakember minden 12 éven felüli lakos számára javasolja a védőoltást / Fotó: MTI
2021.08.03 - 19:00

Az óvodákat és iskolákat nagy valószínűséggel időnként be kell majd zárni ezen az őszön, főként az alacsony átoltottságú megyékben — véli dr. Răzvan Cherecheş, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem közegészségügyi szakembere, az Egészségügyi Minisztérium tiszteletbeli tanácsadója. Azt is hozzáteszi, hogy úgy tűnik, az Oktatási Minisztérium nem aggodalmaskodik azért, hogy megoldást keressen az iskolák tantermeinek szellőztetésére, a távolságtartási intézkedések betartásának konkrét megoldására, miközben rendkívül alacsony az oltottság Romániában, a 12 éven aluli gyermekeket pedig még nem lehet immunizálni. „Valamivel több mint egy hónap múlva kezdődik az új tanév, a tanügyminisztérium azonban nem keres konkrét megoldásokat a tantermek szellőztetésére, valamint arra, hogyan lehet majd betartani a megfelelő távolságot. Az oltottság alacsony, a 12 éven aluliak egyelőre nem olthatók. Nagy valószínűséggel időnként bezárások lesznek, főként azokban a megyékben, ahol nem oltakozik a lakosság, ugyanakkor maszkot is folyamatosan viselni kell majd” — magyarázta a közegészségügyi szakértő, aki szerint ahhoz, hogy az őszi járványhullámban minél tovább maradhassanak nyitva az oktatási intézmények, és fogadhassák az iskolásokat, két dolog rendkívül fontos: a szellőztetés megoldása és a védőoltás. „Mi mit tehetünk? Oltunk” — hangsúlyozta a szakember.

Ettől a héttől egyébként már nem csak a Pfizer/BioNTech oltásával lehet immunizálni a 12 éven felüli diákokat, hanem a Moderna vakcinája is biztonságosan alkalmazható. Ez a védőoltás, csakúgy, mint a Pfizer-termék, a vírus molekuláris szerkezetén alapuló technológia segítségével készült. Az oltóanyag mRNS-alapú, egy lipid nanorészecskébe csomagolt RNS-molekulát (mRNS-) tartalmaz. A vakcina elősegíti, hogy az immunrendszer (a szervezet természetes védelme) antitesteket és a vírus ellen ható vérsejteket termeljen, így nyújtson védelmet a COVID-19 ellen.

Mivel a Moderna COVID-19 elleni vakcinája nem a vírust tartalmazza az immunitás kiváltásához, így senkinél nem okozhat COVID-19 betegséget. A védettség eléréséhez két adag szükséges, 28 nap különbséggel. A védettség a második adag beadása után nagyjából 14 nappal alakul ki. Bármelyik védőoltás után jelentkezhet oltási reakció, így a Moderna COVID-19 elleni vakcinája esetében is. Oltási reakciók lehetnek: fájdalom és duzzanat a beadás helyén, fáradtságérzés, fejfájás, izomfájdalom, ízületi fájdalom, hidegrázás, láz, esetleg bőrpirosodás az injekció beadásának helyén, émelygés. Nagyon ritkán előfordulhat: megnagyobbodott nyirokcsomók, rossz közérzet, végtagfájdalom, álmatlanság, viszketés az injekció beadási helyén.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

„A templom a túlvilágért, az iskola a máért.”

Dr. Daniel David szatmárnémeti születésű oktatási miniszter jelenlétében adták át a Constantin Brâncoveanu Általános Iskola új épületszárnyát.
Szatmár megye

Itt a tavasz, tombolnak a jószágvészek

Sertéspestis-góc Batarcson, száj- és körömfájás-veszély Magyarország felől — utóbbi miatt igen szigorú szabályokat léptettek életbe mától.
Szatmár megye

Veszett borz Sárközújlakon

Csak az oltás védheti meg a kutyát, a macskát.