Véletlen gyermekbalesetekből, sajnos, nincs hiány Szatmár megyében. Nincs olyan hétvége, hogy a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházba ne szállítanának be különféle okok — közúti baleset, otthoni sérülés, mérgezés — miatt gyermeket.
Szinte nem telik el olyan hét Szatmár megyében, hogy ne kapnánk hírt gyermekeket ért balesetekről. Gyakoriak a mérgezések, amikor a kicsik véletlenül belekortyolnak kint felejtett, mérgező anyagokba, de olyat is gyakran hallani, hogy magukra húznak forró italt vagy belepottyannak forró folyadékkal teli fazékba, ugyanakkor a közúti balesetek sem ritkák.
Hasonló balesetről tájékoztatott Constantin Demian, a megyei kórház szóvivője hétfőn délelőtt is. Mint kiderült, a kolozsvári gyermekklinikára szállították át vasárnap este azt a kétéves Szatmár megyei gyereket, aki véletlenül rovarirtó szert ivott. A kicsit a mentőszolgálat dolgozói először a Szatmár Megyei Kórház sürgősségi osztályára szállították, ám a mérgezés súlyossága miatt a szakemberek az átszállítása mellett döntöttek.
Az ilyen és ehhez hasonló gyermekbalesetek egész Európában az egyik legjelentősebb népegészségügyi problémát jelentik — derül ki az Egészségügyi Világszervezet adataiból.
1–18 éves kor között több gyermek hal meg vagy válik rokkanttá balesetek és bántalmazás következtében, mint együttvéve az összes betegség miatt. A balesetek szempontjából kockázatot jelent a 0–4 éves kor közötti életkor és a serdülőkor, a fokozott kockázatvállaló magatartás, a mozgásszervi-, szellemi- és érzékszervi fogyatékosság és a hátrányos társadalmi-gazdasági helyzet. A fiúkat minden életkorban több baleset éri.
A véletlen balesetek között gyakoriak a közúti szerencsétlenségek, a fulladás, a mérgezés, az égést okozó és az esésből származó sérülések — ezek nagy része viszont megelőzhető lenne.
A járművezetők például nagyon sokat tehetnek a súlyos közlekedési balesetek számának csökkenéséért: a gyorshajtás kerülésével, tudatmódosító szerektől (alkohol, drogok) mentes vezetéssel, az előírásokat betartó sebesség választással, az útviszonyoknak és vezetési gyakorlatuknak megfelelő vezetéstechnikával védhetik meg önmagukat, utasaikat és a közlekedésben részt vevő többi társukat.
A nem-közlekedési balesetek szempontjából pedig a szülők a megelőzésért azzal tehetnek legtöbbet, ha a lakókörnyezetet a biztonságosság szempontjainak figyelembevételével alakítják ki. Különösen a gyermekszobát és nappalit — ahol a kisded legtöbbet tartózkodik — kellene úgy kialakítani, hogy ott a gyermeket ne kelljen állandóan korlátozni tevékenységében.
A fürdőszoba, a konyha, a fűtőtestek környéke nem játszótér! Ha ilyen helyen tartózkodik a gyermek, folyamatosan mellette kell lennünk, és megtanítanunk a veszélyek elkerülésére, melyek ezeken a helyeken fenyegetnek. Fel kell hívnunk a kicsik figyelmét arra, hogy a sütőn, a vasalón, a kályhán nem látszik, hogy meleg, mégis súlyos balesetet idézhet elő.
Az apróságok elől jól el kell zárni a gyógyszereket, mérgező háztartási vegyszereket, növényvédő- és permetezőszereket, éles és hegyes tárgyakat. Ne feledjük, a fürdetés folyamatos szülői jelenlétet követel, egyrészt a fulladások, másrészt a forró vízzel történő forrázások megelőzése érdekében.
A több emeletes házban élő családok pedig arra vigyázzanak, hogy a gyermek ne tudjon az ablakhoz felmászni, azt önállóan kinyitni, vagy az erkélyen olyan magasra mászni — például székre, asztalra —, ahonnan már kizuhanhat.
Ha viszont mégis megtörténne a baj, amihez olykor elég egy pillanatra szem elől téveszteni a gyermeket, akkor azonnal hívjunk segítséget a 112-es egységes segélyhívó számon.
Bumbuluţ Krisztina