A diabéteszes neuropátia és a diabéteszes láb egyre gyakoribb szövődménye a cukorbetegségnek, ezért folytatódik a Háziorvosok Országos Szövetsége (SNMF) által indított orvostovábbképzés.
2017-ben indult, de idén és jövőre is folytatódik a UNITED (Unique Diabetic Neuropathy and Diabetic Foot Education) program, amelynek keretében a hazai háziorvosok számára műhelymunkákat, tanfolyamokat szerveznek a diabétesz szövődményeinek témakörében, úgymint a diabéteszes láb és diabéteszes neuropátia — közölte a napokban a Háziorvosok Országos Szövetsége. Tavaly több mint 800 orvos vett részt a műhelymunkákban, és 1400 szakember végezte el az ingyenes online kurzust, amelyre nagyon nagy szükség van: egyre több ugyanis a romániai cukorbeteg, a számuk növekedésével pedig egyre elterjedtebbek a komoly szövődmények is, például a végtagamputációk.
A családorvosi szövetség azt állítja, a becslések szerint a diabéteszes páciensek 60–70 százaléka esetében idővel diabéteszes neuropátia alakul ki, azaz károsodnak az idegek, ami akár végtagvesztéshez is vezethet.
A diabéteszes neuropátia a cukorbetegség egyik szövődménye, hátterében alapvetően két okot feltételeznek: az egyik az anyagcserezavar közvetlen idegkárosító hatása, a másik pedig az idegeket ellátó erek ugyancsak cukorbetegség okozta elváltozása. Mivel ezek az erek biztosítják az idegek működéséhez és fennmaradásához szükséges oxigént és tápanyagokat, károsodásuk miatt károsodik az idegek vérellátása is. Ennek további következménye is van, ha ugyanis a környéki idegrendszerhez tartozó, a gerincvelőből, illetve az agyból kilépő idegrostoknak nem megfelelő az oxigén- és tápanyagellátásuk, nem lesz megfelelő az idegrendszer és az egyes testtájak közti kommunikáció sem. Mindez elsősorban a végtagokban okoz érzészavart és érzésvesztést, neuropátiás fájdalmat. Áttételesen ez a jelenség az egyik oka annak, hogy cukorbetegeknél komoly problémát okozhat az úgynevezett diabéteszes láb.
Elsősorban orvosi feladat a diabéteszes láb kezelése, hiszen az elsődleges feladat a láb boltozatának megőrzése és a mozgásképesség megőrzése, de a diabéteszes fekély lábamputációhoz is vezethet.
A Háziorvosok Országos Szövetsége szerint egyre gyakoribb Romániában a cukorbetegség következményeként a végtagamputáció: a diabéteszben szenvedők 15 százalékánál alakul ki élete során legalább egy ízben fekély, 4 százalékuknál pedig amputációra is szükség van. Romániában évente nem kevesebb mint 5 ezer amputáció történik a diabétesz miatt. Ezeket a drámákat meg kell előzni — hangsúlyozza a háziorvos-szövetség.
Bumbuluţ Krisztina