Végső búcsút vettek szerdán Londonban Margaret Thatcher néhai brit miniszterelnöktől.
A 87 esztendős korában múlt hétfőn elhunyt Margaret Thatcher gyászszertartását a Szent Pál-székesegyházban, az anglikán világunió londoni főtemplomában tartották, II. Erzsébet királynő és férje, Fülöp edinburghi herceg, valamint a brit kormány és 170 ország 2300 meghívott közéleti személyisége jelenlétében.
Margaret Thatcher koporsóját a londoni parlament westminsteri kápolnájából rendőri felvezetéssel először gépkocsin szállították a forgalom elől lezárt belvároson keresztül a St Clement Danes templomba, a brit királyi légierő központi londoni templomába.
A menet elhaladt a miniszterelnöki hivatal utcája, a Downing Street előtt, ahol Thatcher kormányfőként, 1979 és 1990 között 11 évet töltött.
A mintegy tízperces út során az útvonal mentén felsorakozott ezrek időnként tapssal fogadták az elhaladó menetet. Voltak szórványos tiltakozó megnyilvánulások is, bár rendbontás nem történt.
A szertartás biztosítására összesen négyezer rendőrt vezényeltek London utcáira.
Előzetesen többen is indítványozták a közösségi portálokon szervezett demonstrációk betiltását, ám a Scotland Yard közölte, hogy ha a megmozdulások békés keretek között maradnak, akkor nincs törvényi ok a hatósági beavatkozásra.
A végső búcsúceremónia helyszínén, a Szent Pál-székesegyházban 170 országból 2300 meghívott közéleti személyiség gyűlt össze a szertartásra.
Jelen volt a teljes mostani brit kormány, Thatcher kormányainak számos egykori tagja, valamint a három még élő volt brit kormányfő, Sir John Major, Tony Blair és Gordon Brown.
A meghívott külföldi közéleti személyiségek közül részt vett a szertartáson mások mellett Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter.
Jelen volt a ceremónián II. Erzsébet királynő és férje, Fülöp edinburghi herceg is.
Az uralkodó csaknem fél évszázada először vesz részt egy elhunyt brit miniszterelnök búcsúztatásán; legutóbb az 1965-ben meghalt Sir Winston Churchill temetési szertartásán volt jelen.
A királynőnek uralkodása eddigi 61 esztendeje során - a jelenleg hivatalban lévő David Cameronnal együtt - összesen 12 miniszterelnöke volt; közülük nyolc már nem él.
A St Clement Danes templomban tartott rövid szertartás után a koporsót egy 1914-ben készült, lovak vontatta ágyútalpra helyezték, és a precízen kiszámított, percenként hetven lépéses ütemet tartó temetési menet 25 perc alatt ért a Szent Pál-székesegyházhoz.
A menet idején percenként egy-egy ágyúlövést adott le a londoni Tower erődnél felsorakozott tüzérségi díszegység, a parlament világhírű toronyórája, a Big Ben harangjai pedig - amelyek negyedóránként jelzik az idő múlását - elhallgattak a szertartás egész időtartamára.
A brit zászlóba burkolt, virágcsokor díszítette koporsót a brit fegyveres erők fegyvernemeinek - szárazföldi hadsereg, királyi légierő, királyi haditengerészet - katonái kísérték, és e fegyvernemek mintegy hétszáz katonája állt díszsorfalat az útvonal mentén. Az elhaladó koporsó felé a járdákon felsorakozott több tízezres tömegből sokan virágokat dobtak, és a menetet folyamatos taps kísérte.
A Szent Pál-székesegyházba katonák vitték be a koporsót a nyugati főlépcsőn; előttük Margaret Thatcher két unokája, Michael és Amanda Thatcher haladt.
A másfél órás szertartást Richard Chartres, London püspöke és Justin Welby, Canterbury érseke, az anglikán egyház első számú vallási méltósága tartotta.
A ceremónia után a koporsót a Royal Hospital Chelsea kórházba vitték, ahol átadták a családnak. A családtagok hamvasztás előtti zártkörű szertartáson külön is búcsút vesznek a néhai kormányfőtől.