A szó szoros értelmében felkapcsolták a villanyt tegnap a felújított szatmárnémeti LPS Sportbázison — vagy ismertebb nevén a Dinamo-pályán. Ezzel lehetőséget kaptak a szatmáriak is arra, hogy testközelből érzékeljék, milyen kicsiben egy huszonegyedik századi sportlétesítmény, hiszen ehhez hasonló ebben a megyében még nincsen.
A város polgármesterének, Kereskényi Gábornak a meghívására eljött a tegnapi átadó ünnepségre Răzvan Burleanu, a Román Labdarúgó-szövetség elnöke is, akit Gabriel Bodescu főtitkár kísért el, hiszen a FRF finanszírozta a 100x60 méteres, rendes méretű labdarúgópálya műfüves borítását.
„Tíz hasonló létesítmény létrehozását támogattuk országszerte” — dicsekedett a FRF elnöke, de kérdés, hogy mennyire nyűgözte le a bázis látványa, amelynek kivitelezését a helyi önkormányzat a saját költségvetéséből finanszírozta.
Hárommillió lejt költött a helyi tanács arra, hogy egy időszerű munkát elvégezzenek, azonban a másfél éves kivitelezés hagy kívánnivalót maga után. Tegnap, miközben a vendégek körbesétálták a pályát, a munkások még javában dolgoztak a kispadok fedelének a felszerelésén.
Ami ennél is nagyobb gondot jelenthet, az az, hogy a focipálya magasabban fekszik, mint a játékteret övező atlétikai pálya, a kettő között pedig padka található, amely balesetveszélyes lehet egy csúszásban levő játékosnak. Ugyanakkor a focipálya négy sarkát „levágta” a kivitelező, így a szögletet elvégző játékosnak arra is figyelnie kell majd, hogy nekifutás közben meg ne botoljon a padkában. Másrészt egy olyan elektromos eredményjelzőt szereltek fel, amilyet hat évvel ezelőtt az 1000 főt számláló Szilágy megyei Almásgalgó község pályáján is láthattunk.
Természetesen láthattunk pozitív dolgokat is a sportbázison. Az atlétikai pályára speciális rekortánburkolat került, így az atléták a legjobb körülmények között futhatnak. Hasonló borítást kapott a kosárlabdapálya is. Korszerűsítették az öltözőket, a sportbázis négy sarkába pedig 20 méter magas oszlopokra szerelték fel a reflektorokat, amelyek jól megvilágítják a pályát, így a késői órákban is lehet edzéseket tartani. Ezzel megoldódott az is, hogy a szatmári csapatok a téli felkészüléseiket idehaza végezhessék, nem kell sok kilométert utazni a barátságos meccsek megrendezésére.
A csütörtöki átadó ünnepség idején egyébként a Sportlíceum 13 évesei edzettek a pályán Cosmin Iuhas tréner irányításával. Burleanu többek között rájuk utalva is mondta, hogy a hasonló befektetések azért fontosak, mivel ebben a korban a gyerekek egyenes felületű pályán kell megtanuljanak futballozni. Ugyanakkor újságírói felvetésre elismerte, hogy Románia nagyon le van maradva a magyarországi sportinfrastruktúrához képest. „Tudni kell azt, hogy a magyar kormánynak külön költségvetési tétel a labdarúgó-szövetség támogatása. Mi nem kapunk pénzt a román kormánytól, de a mostani ügyvezető miniszterrel, Novák Eduárddal már dolgozunk azon a törvénytervezeten, hogy kormánytámogatást kapjunk a labdarúgó-akadémiák támogatására” — mondta a FRF első számú embere, aki örül annak, hogy Szatmáron is létesülhet egy fociakadémia, igaz, ez is a magyar kormány támogatásával.
Kereskényi hangsúlyozta, hogy a focipályát elsősorban a FRF tagegyesületei, vagyis a Szatmárnémeti LPS és a Szatmárnémeti VSK használhatják, de az atlétikai pálya, a kosárlabdapálya és a kis méretű műfüves focipálya a nagyközönség számára is nyitva lesz.
Pesek Attila