A néptáncok felelevenítése, a falumúzeum és a helyi borok népszerűsítése a célja a néptáncestnek, amelyet hagyományteremtő céllal kezdeményezett az avasújvárosi Bokréta néptánccsoport.
Még az eső sem riasztotta el a szervezőket az első Csűrdöngölő, hagyományteremtő néptáncesten, Avasújvárosban. A MADISZ helyi szervezetének égisze alatt működő Bokréta néptánccsoport kezdeményezését a község tanácsa, illetve több helyi vállalkozó felkarolt, és a régi táncesteket felidéző műsorral szórakoztatták a vendégeket szombat este. A Hajdú-Bihar megyei, négytagú Bakator népzenei együttes többek között szatmári, mezőségi, nyárádmenti nótákat húzott, a népviseletben öltözött „bokrétások” esőben is ropták a táncot, az avasújvárosi Bakator Hegyközség tagjai saját boriakkal „itatták” a vendégeket, a helyi Szabó Ida Református Nőszövetség tagjai pedig zsíros kenyeret kínáltak zöldhagymával és paradicsommal. De volt meleg tea és szőlő is, így minden adott volt a jó hangulathoz.
Készül a falumúzeum
Mindez a helyi falumúzeum udvarán zajlott, ugyanis a néptáncest egyik célja az újvárosi turisztikai látványosság népszerűsítése – mondták Kocsis Tünde, a MADISZ helyi szervezetének a vezetője, illetve Büte Pál helyi tanácsos, a szombati esemény egyik támogatója. „Körülbelül három évvel ezelőtt indult ez a projekt. Az iskola szomszédságában levő egykori postaépületet lebontottunk. Helyére, gyakorlatilag áthoztunk egy parasztházat, amit a régi helyén lebontottuk, és többnyire ugyanabból az anyagból felépítettünk a falu központjában. Berendeztük korhű bútorzattal, boros és zöldséges pincét, az udvarra pedig kemencét és gémes kutat építettünk” – mondta lapunknak Büte. A részben európai uniós támogatásból kivitelezett projekt folytatásaként, magánvállalkozók finanszírozásával felépült a ház mögötti csűr is. Innen a szombat esti táncest elnevezésének az ötlete is. „Régen az volt a szokás, hogy a csűr megépítése után itt táncoltak a fiatalok, hogy jól megdöngöljék a földet. Ezt nevezték csűrdöngölésnek” – tette hozzá Kocsis Tünde.
„A falumúzeum udvara még nem készült el teljesen. Fel akarunk állítani egy szőlőprést, jászlat akarunk készíteni, majd egy régi, küllős szekeret is vásárolnánk” – folytatta Büte.
A falumúzeum egyébként már két éve látogatható, de a helybeliek remélik, hogy hamarosan befejezik az összes munkálatot, és jövőre már a korhű parasztudvaron rendezheti meg a Bokréta együttes a néptáncestet. Erre az eseményre igény van, ugyanis szombat este is több mint százan (gyerekek és idősek egyaránt) látogattak el Csűrdöngölőre.
Pesek Attila
KATTINTSON IDE, ÉS TEKINTSEN MEG AZ ESEMÉNYEN KÉSZÜLT FÉNYKÉPEKET!