Szatmárnémeti

Véget ért a Magyar Kultúra Hete

2019.01.29 - 08:50

A Magyar Kultúra Hete rendezvénysorozat Kölcsey Ferenc Himnusz című verse letisztázásának napjával (január 22.) vette kezdetét, és Ady Endre halálának 100. évfordulójával ért véget.

Az Ady Endre Társaság tizenharmadik alkalommal szervezte meg a Magyar Kultúra Hete rendezvénysorozatot Szatmárnémetiben. Változatos műsor várta az érdeklődőket, több műfaj közül választhattak a kultúra iránt érdeklődők. Volt képzőművészeti kiállítás, verses-zenés műsor, magyaros ruhák bemutatója, hangszerbemutató, báb-, színházi és táncelőadások, előadóestek, könyvbemutató, koncertek, valamint egy irodalmi tanácskozás, amit borkóstoló követett. Tóth-Páll Miklós, az Ady Endre Társaság elnöke sikeresnek tartja a rendezvénysorozatot, bár sokkal nagyobb közönségre számított, hiszen olyan előadások is voltak — a Hampel Katalin Szalon, a Magyar Állami Népi Együttes, az Illényi Katica-koncert stb. —, amelyeket nem egyszerű elhozni Szatmárnémetibe. Az előadások feledhetetlen élményeket nyújtottak a résztvevők számára, többnyire olyan előadások voltak műsoron, amelyek egyszerre voltak szórakoztatóak és tanulságosak. Illényi Katica a Dinu Lipatti Filharmónia zenekarának közreműködésével népszerű zeneműveket játszott művészi szinten; azok is kedvelték az előadást, akik egyébként nem igazán komolyzene-rajongók. Illényi Katica hegedült, énekelt és táncolt, fergeteges hangulatot teremtett.

Az egész hetes rendezvénysorozat záróprogramja a Magyar fa sorsa — 100 éve halt meg Ady Endre, Újabb Ady-értelmezések című konferencia volt vasárnap; a Szatmári Református Esperesi Hivatal tanácstermében Póti Eduárd, a Szatmárnémeti Református Gimnázium igazgatója, Király Lajos, a Szatmári Református Egyházmegye esperese és Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke köszöntötte a résztvevőket.

Szőcs Géza, Orbán Viktor kulturális főtanácsadója mozaikszerűen, narratív szegmentumokból építette fel előadását, feltárta az Ady-pálya sokrétűségét, összetettségét, olykor ellentmondásosságát. Végkövetkeztetése az volt, hogy Ady Endre már életében, de főképp halála után a magyar irodalom, kultúra és közélet meghatározó személyiségévé vált, és bizonyos szempontból mindannyian örököseinek számítunk.

A továbbiakban hazai és magyarországi irodalomtörténészek tartottak előadásokat, más-más szempontból megközelítve a költő életútját és költészetét, rámutatva arra, hogy a 100 éve elhunyt Ady Endre ma is köztünk él, ma is tanít, vitára késztet vagy megbotránkoztat bennünket.

Elek György