Szatmárnémeti

Véget ért a háromnapos iskolabörze

Kereslet és kínálat: minden középiskola igyekezett „bevetni” valamennyi diákcsalogatóját (Fotó: A szerző felvétele)
2022.05.07 - 12:00
Szatmárnémetiben fejeződött be a nyolcadikosoknak szervezett háromnapos középiskolai tájékoztató börze — hogy a kezdeményezés mennyire nem hiábavaló, azt az is igazolta, hogy az érdeklődők hatalmas tömege lepte el tegnap a Shopping City „folyosóját”.

Utolsó napja volt a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség és a Szatmár Megyei Nevelésügyi Erőforrás- és Tanácsadó Központ által szervezett, nyolcadikosoknak szánt középiskolai tájékoztató börzének, amely során a diákok a környező középiskolák széles palettájába és az azok által ajánlott lehetőségekbe nyerhettek betekintést. 
A több helyszínen zajló, háromnapos börze utolsó felvonásának pénteken kora délelőttől a szatmárnémeti Shopping City „folyosója” adott otthont, ahol a szatmárnémeti (és nem csak) középiskolák hosszú standjai várták az általános iskolát idén befejező nyolcadikosokat, hogy a közelgő képességvizsgát követően igényeikhez, személyiségükhöz és képességeikhez illő líceumot és szakot válasszanak.

A telt házas eseményre rengeteg diák, pedagógus és szülő érkezett, zsúfolásig megtöltve a Shopping Cityben felállított standok környékét és szinte megközelíthetetlenné téve a plázában lévő boltokat — a szervezők részéről jobb döntés lett volna, ha az eseményt inkább a bevásárlóközpont parkolójába szervezik. A különféle középiskolák profiljukat, értékeiket és missziójukat képviselve jelentették meg magukat: más-más stílusban (iskolától függően) beöltözött diákok, kiállított festmények, termékek, oklevelek és diákok által készített finomságok bő választéka fogadta az érdeklődőket, sőt, még fellépésekkel és termékbemutatókkal is készültek a középiskolájukat képviselő tanulók és azok jelen lévő pedagógusai. Ahogy minden évben, az idén megrendezett börzén is megjelentek elméleti profilú helyi középiskolák mellett a város szaklíceumai is, illetve azok a partnercégek, amelyek a szakoktatásban érdekeltek, a duális képzést segítenek lebonyolítani.
A helyszínen bárki feltehette felmerülő kérdéseit, amelyekre a líceumokat képviselő diákok és tanárok válaszoltak. 
Más évekhez hasonlóan idén is jelen voltak a szatmárnémeti magyar tannyelvű líceumok képviselői is, illetve több olyan középiskola standja, ahol a főként román nyelvű oktatás mellett magyar tannyelvű oktatás is zajlik.

Mit kínál a Kölcsey?

A magyar tannyelvű középiskolák közül a Kölcsey Ferenc Főgimnázium idén ősszel 154 helyet biztosít a jövendőbeli gólyák számára, matematika-informatika, matematika-informatika - intenzív angol, természettudományok - intenzív idegen nyelv, társadalomtudományok sima és idegen nyelv, illetve pedagógia szakon — egyes szakokon a vizsga mellett előzetes képességszint-felmérés szükséges. A felsorolt szakok mellett az iskola több kompetenciavizsga letételére is lehetőséget nyújt a diákoknak, illetve számos olyan diákéleti eseménnyel várja őket, ami színesebbé és emlékezetessé teszi majd középiskolás éveiket, hogy a tanulás és művelődés mellett felejthetetlen élményekben is legyen részük.

A Hám János?

A Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum a hagyományos líceumi oktatás mellett szakoktatást is biztosít az érdeklődők számára. A líceumi oktatásra idén 50 helyet tartanak fent a kilencedikeseknek matematika-informatika, természettudományok - intenzív angol és vallásturizmus - intenzív angol szakon, a szakoktatást illetően pedig autószerelő, elektronikai műszerész, szakács és pincér szakok közül válogathat az a 48 nyolcadikos, aki ősztől ebben a líceumban szeretné folytatni tanulmányait.

És a Refi?

A Szatmárnémeti Református Gimnázium 75 helyet kínál a gólyáknak és 151-et az általános iskolás és előkészítő osztályos diákok számára. Idén ősszel a Refit választó kilencedikeseknek teológia-vallási elővizsga letétele szükséges — filológia, természettudományok - intenzív angol és gazdasági szakértő szakon folytathatják tanulmányaikat, továbbá ECDL- és ECL-vizsgájukat is letehetik majd középiskolás éveik során.

Hol van még magyar nyelvű oktatás?

A három magyar tannyelvű középiskola mellett olyan román tannyelvű líceumot is választhatnak a diákok, ahol magyar nyelvű oktatásban is részesülhetnek. Az Aurel Popp Művészeti Líceum 24 helyet biztosít azon diákok számára, akik magyar nyelven szeretnének zene- vagy képzőművészeti szakra járni. Emellett az Elisa Zamfirescu Technológiai Líceum két magyar tannyelvű szakosztályt indít ősztől: borbély–fordász–mani- és pedikűrös, valamint textilipari konfekciós árukészítő szakokat, melyek elvégzése három évbe telik. A George Emil Palade Élelmiszeripari Szakközépiskola magyar nyelven esti tagozattal indít líceumi oktatást 28 hellyel, műszaki/elektronika és automatizálás szakon, továbbá szakiskolai oktatásra 48 helyet tart fenn élelmiszeripar, illetve elektronika és automatizálás szakon. A szakközépiskola partnerintézménnyel is rendelkezik, amely biztosítja a diákok szakmai gyakorlatának problémamentes elvégzését.

A koronavírus-járvány miatti két év kimaradás után a Szatmár megye különböző településein megrendezett középiskolás börze mindhárom napon diákok széles tömegének örvendett. Rengeteg nyolcadikos és pedagógus tartotta fontosnak, hogy időt szánjon egy orientatív és oktatási céllal megrendezett, jelentőségteljes eseményre, és időben fontolóra vegye lehetőségeit karrier és pályaválasztás szempontjából, amiben a választott középiskolának és azon belül a szaknak is meghatározó szerepe van.

Szabó Beatrix