Szatmárnémeti

Véget ért a féléves projekt

Fotó: Asociaţia Stea
2021.04.22 - 14:00
Lezárult a szatmárnémeti Stea Egyesület és a nagybányai Piriţa Children Egyesület által indított Iskola a veteményeskertben projekt.

A két szomszédos megye civil szervezetei egy új, oktató jellegű projektet indítottak fél évvel ezelőtt, a kezdeményezés olyan marginalizált családokra fókuszált, amelyek rendkívül hátrányos helyzetben élnek.

A projektet olyan közösségek körében indították el mind Szatmárnémetiben, mind Nagybányán, amelyeknek fő jellemzői a generációról generációra öröklődő szegénység, a társadalmi kirekesztettség és az alacsony iskolázottsági szint. Céljuk az volt, hogy a két megye kiszolgáltatott közösségei 48 gyermekének és szüleiknek felhívják a figyelmét arra, hogy mit jelent és miért fontos az egészséges életmód.

A járványügyi szabályok szigorú betartása mellett interaktív, oktató jellegű foglalkozásokat tartottak, amelyekbe a részt vevő gyermekek kis csoportokban kapcsolódhattak be, heti rendszerességgel. Az érintett témák igencsak sokszínűek voltak, hiszen a résztvevők az egészséges táplálkozás mellett pedagógusok, szociális munkások és más szakemberek útmutatásainak köszönhetően tanulhattak többek között az alkoholfogyasztás, illetve a dohányzás negatív hatásairól is, emellett megismerkedhettek az alvás jótékony hatásaival, az alapvető higiéniai szabályokkal és mindezek mellett a kertészet alapjaival is.

A szervezők nagy hangsúlyt fektettek arra is, hogy a gyermekek ne csak a környezetükkel és más emberekkel ismerkedjenek, hanem önmagukat is jobban megismerjék. A foglalkozások során számos olyan gyakorlatot végeztek, amelyek révén megismerkedhettek érzelmeikkel, illetve azzal, hogyan kezeljék azokat. A foglalkozásoknak a Stea Egyesület nappali központja adott otthont. A résztvevők a kertészetről szerzett elméleti tudásukat a központ udvarán létrehozott veteményeskertben ültethették gyakorlatba.

„Ahhoz, hogy az ember hatékonyan tudjon kialakítani egy szokást, legalább 21 napra van szüksége. Az Iskola a veteményeskertben projekt keretén belül hat hónapon át dolgoztunk intenzíven azért, hogy a gyermekek és a családtagjaik elsajátíthassák az egészséges életmódot megcélzó szokásokat, és beillesszék ezeket a mindennapjaikba. Én úgy látom, hogy szoros kapcsolat van a kertészeti munkálatok, illetve a résztvevők érzelmei között, függetlenül attól, hogy ezek pozitívak vagy negatívak. Ha a gyermekek vagy a szülők dühösek voltak, a kertben, a tevékenységek ideje alatt mindig ki tudtak kapcsolódni, a zöldségek, gyümölcsök begyűjtése pedig örömmel és önbizalommal töltötte fel őket. A projekt fontos szerepet játszott a résztvevők személyiségfejlődésében és az egészséges életmód kialakításához szükséges teendők elsajátításában” — fogalmazott Mirela Molnar szociális asszisztens, a Stea Egyesület kertészeti terápiáért felelős szakembere az elmúlt fél évben elért eredményekről, illetve a projekt fontosságáról.

Kallós András