A nagykárolyi kastélykertben rendezték meg szombaton a Szatmár Megyei Tanács által szervezett A bor útja rendezvénysorozat záróeseményét és a Szatmár megyei nemes borok díjátadó ünnepségét. A nagydíjat Năstase Cristian halmi borász királyleánykája kapta.
A bor útja rendezvénysorozatot a Szatmár Megyei Tanács egy európai uniós projekt keretében rendezte meg azzal a céllal, hogy kialakítsanak egy turisztikai útvonalat azokon a vidékeken, ahol nemes szőlőt termesztenek és nemes borokat készítenek. A szombati esemény rendezési jogát egy kolozsvári cég versenytárgyaláson nyerte meg, de egyáltalán nem törekedett arra, hogy a rendezvény sikeres legyen, meglepő módon a Szatmár Megyei Tanács vezetői sem kérték számon a rendezvényszervezőktől a feltűnően rossz munkát. A hangosítást a Károlyi-kastély melletti sportpályára szerelték be, ahol a tánccsoportok nem tudtak fellépni, ezért a nagykárolyi Kulturális Központ a kastély főbejárata előtt szerelte fel a saját hangosító berendezését, a fellépők pedig a bejárat előtti betonon mutatták be műsorszámaikat.
Borkóstolók, ételbemutatók
A meghirdetett programban borkóstolók és tradicionális ételbemutatók is szerepeltek — a rendezvényszervezőknek ehhez hatvan faházikót kellett volna biztosítaniuk, ezek helyett sörsátrakat állítottak fel. Még ez sem lett volna nagy baj, de a rendezvény népszerűsítésére senki sem gondolt, így csak azok mentek el az eseményre, akik meghívót kaptak, vagy éppen arra jártak. A Szilágypérből, Halmiból, Krasznabéltekről, Avasújvárosból és más településekről érkezett borászok nem volt kinek eladják boraikat, annyit sem árultak, hogy fedezzék a szállítási költségeket, de őket érte az a „megtiszteltetés”, hogy felajánlják a protokollhoz szükséges italokat. Ott voltak a bogdándi bélessütők, a mezőpetri strudlikészítők, meg lehetett kóstolni a szatmárhegyi Huszti-pálinkát, voltak sajtok és húskészítmények, de hiányoztak a látogatók.
Díjkiosztó
A tizedik megyei borversenyre hetvennyolc fehérbor-, negyven vörösbor- és egy rozé-minta érkezett be. A zsűri tagjai (Dorin Popa – elnök, Heizer Mirela, ifj. Csávossy György, Komáromi József, Umhauser Valéria, Bencze Zoltán és Serli Csilla) két napon át zárt ajtók mögött bírálták a borokat. Az Agrárkamara alkalmazottai háromszáz meghívót küldtek ki hivatalos személyeknek, akiket meghívtak a szombaton 13 órakor kezdődő díjkiosztó gálára. Közben kiderült, hogy a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) szombaton konferenciája van, emiatt a díjkiosztót 17 órára halasztották. Azok, akik erről nem szereztek tudomást, 17 óráig várakoztak, de akkor sem kezdődött el a gála. 17.30 óra után megjelent Adrian Ştef, a Szatmár Megyei Tanács elnöke és kísérete, akik előbb körbejárták a kastélykertet, megkóstolták az ételeket és az italokat, majd elkezdődött a gála, amit Scholtz Béla mezőgazdasági közgazdász vezetett le. A résztvevőket köszöntötte Kovács Jenő polgármester, Adrian Ştef, aki beismerte, hogy nem volt jól megszervezve a rendezvény, de jövőre jobban odafigyelnek. (Hogy ki a felelős a rossz szervezésért, arról nem esett szó.) Pataki Csaba megjegyezte, hogy a szőlő egy éven át fejlődik, míg bor lesz belőle, a bort pedig tovább kell érlelni. Ugyanígy jó lenne, hogy minden döntést megelőzne egy érlelési folyamat, hogy a döntések eredményesebbek legyenek. Ekkor jött a díjkiosztó. Díszoklevelet kaptak a megyei tanács vezetői, intézményvezetők, parlamenti képviselők és szenátorok, akik közül sokan nem is voltak jelen, de ha elküldik nekik, meg fognap lepődni, mert aligha tudják, hogy volt borverseny, és ráadásul nekik is közük van hozzá. Kiosztottak tizenöt arany-, harminckét ezüst- és ötvenegy bronzérmet. A nagydíjat Năstase Cristian halmi borász királyleánykája kapta.
Elek György