Belföld

Védőoltás: szükséges vagy sem?

2019.03.09 - 08:36

A lakosság kétharmada egyetért a védőoltások kötelezővé tételével — derül ki az INSCOP Research közvélemény-kutató intézetnek az SNMF megrendelésére készített felméréséből.

A Háziorvosok Országos Szövetsége (SNMF) által rendelt felmérés alapján nem minden hazai lakos ért egyet azzal, hogy szükségesek a kötelező védőoltások, főként azért, mert nem rendelkeznek elegendő információval a vakcinákkal kapcsolatban. A megkérdezettek kétharmada úgy vélte, hogy a szülőknek el kellene beszélgetniük a gyerekorvossal a védőoltásokkal kapcsolatos esetleges aggályaikról, és a megkérdezettek kevéssel több mint fele azt gondolja, hogy a védőoltásoknak több jó hatásuk van, mint kockázatuk.

A megkérdezettek 62,7 százaléka egyetért a gyermekek kötelező immunizálásával, míg 81,1 százalékuk szükségesnek gondolja, a válaszadók mintegy fele van ugyanakkor meggyőződve arról, hogy az oltásnak több a haszna, mint a veszélye. Ami az influenza elleni immunizálást illeti, a felmért lakosok 80 százaléka sem az előző, sem a jelenleg is tartó szezonban nem oltatta be magát a vírus ellen.

A válaszadók több mint fele úgy gondolja, az oltások nagyon súlyos betegségektől védenek meg, 7,4 százalékuk azonban ezt visszautasítja — annak ellenére is, hogy például a kanyarójárvány eddig 62 áldozatot szedett Romániában.

Csak a lakosok fele ért egyet azzal, hogy csak a védőoltások óvnak meg bizonyos fertőző betegségektől, 10,5 százalékuk pedig határozottan nem ért egyet ezzel, de nagyon magas azoknak az aránya, akik nem tudnak dönteni arról, hogy a védőoltás ügyében melyik oldalra álljanak.  

Hiányolják a tájékoztatást

A romániaiaknak ambivalens érzéseik vannak a vakcinákkal és az immunizálással kapcsolatban, homályosak a fogalmaik az oltásokról — derült ki az Háziorvosok Országos Szövetsége által rendelt szociológiai felmérésből, amely az INSCOP Research közvélemény-kutató, a Bukaresti Egyetem és a Román Mikrobiológiai Társaság közreműködése révén készült el.

A romániai lakosok kétharmada szerint a szülőknek el kellene beszélgetniük a háziorvosokkal vagy a gyerekorvosokkal, ha kétségeik vannak az oltásokkal kapcsolatban, de ugyanennyien vannak, akik egyet is értenek a kötelező immunizálással. Ennek ellenére csupán 39,7 százalékuk bízik meg a tájékoztatásban, amit az oltásokról kap. Sokan szkeptikusok, és örülnének neki, ha tájékoztató kampányok keretében osztanának meg velük minden fontos tudnivalót a gyermekek oltásairól.

A megkérdezettek 28,7 százaléka szerint a védőoltás bonyolult probléma, és esetenként kellene dönteni, hogy indokolt-e, 10,5 százalékuk véleménye szerint pedig az oltással járó kockázatok nagyobbak, mint a várható pozitív hozadékok. A megkérdezettek elsöprő többsége (89 százalék) szerint a védőoltásokat ingyenesen kell biztosítania az államnak, 7 százalékuk ártámogatottá tenné, és a válaszadók mindössze 1 százaléka véli úgy, hogy teljes térítéssel kellene adni azokat.

A kutatás szerint az oltásellenesek csoportjába leginkább a férfiak, az elemi osztályt végzettek és a bukovinaiak, valamit a moldvaiak tartoznak. Azok pedig, akik félnek az oltástól, javarészt nők és felsőfokú végzettséggel rendelkező személyek.

Az országos szintű kérdőíves közvélemény-kutatásra január 21. és február 11. között került sor az alanyok otthonában. A 2115-ös reprezentatív mintán elvégzett tanulmány hibahatára 2,1 százalék.

Bumbuluţ Krisztina