Szatmárnémeti

Vásároljunk hazai termékeket!

2020.05.11 - 07:17

Szombaton rövid munkalátogatásra Szatmár megyébe látogatott Adrian Oros mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter, s elsősorban arra volt kíváncsi: a koronavírus-járvány következtében milyen gondokkal küszködnek a megyebeli élelmiszeripari cégek, vállalkozások, valamint a mezőgazdaság, amelyet a járvány miatti nehézségek mellett extrém aszály is súlyt — igaz, Szatmár megye az elmúlt napok esőzéseinek köszönhetően hajszálnyival jobb helyzetben van az ország többi vidékéhez viszonyítva, és szerencsére azok a vad viharok, jégesőszakadások is elkerülték, amelyek például Dél-Romániában kegyetlenül megtizedelték és tönkreverték a már szárba szökkent termést, szőlőt, gyümölcsösöket.

A tárcavezető elsőként Vetésben, az Unicarm és a Primalact üzemeiben tartott terepszemlét, s mint fogalmazott, azért esett erre a két cégre a választása, mert „közelebbről akartam megismerkedni olyan romániai termelőkkel, akik az élelmiszeripar, de a mezőgazdaság területén is tevékenykednek, tudni szeretném milyen s mekkora veszteségeik vannak a mostani járványidőszakban, vagy hogy csökkenteniük kellette-e a termelést a vásárlók elmaradása okán.” Mint Vasile Lucuţ üzletember kifejtette, a vásárlók száma jelentősen lecsökkent, „viselkedésük” pedig szinte gyökeresen megváltozott a járványidőszakban: jóval kevesebb mennyiséget vásárolnak s nagyon alaposan megnézik, mire adják ki a pénzt — s még a máskor csúcsidőszaknak minősülő húsvéti periódus is messze elmaradt a remélttől —, miközben a termékek előállítási költségei igencsak megnőttek a dolgozók és a késztermék biztonsága érdekében alkalmazott védekezések miatt.

Még inkább nehéz helyzetben vannak azok a termelők és gazdák, akik eddig is csak óriási erőfeszítések árán tudtak betörni egy-egy áruházlánc polcaira az importnál gyakran jobb minőségű termékeikkel és terményeikkel, s eladásaik szinte teljes egészében a piacok standjain történik — a kijárási korlátozások következtében azonban a piacokon is csappant a vásárlók forgalma, mint ahogy a pénzük is.

„A helyi termelők és gazdák problémájára egyetlen megoldás létezik: ha hazai terméket vásárolunk. Erre biztatok mindenkit, mint ahogy én magam is ezt teszem már évek óta, hiszen ha például öt lejt adunk egy hazai termékért/terményért, abból legalább egy lej „visszafordul” hozzánk, akár az oktatási, akár az egészségügyi, akár az infrastrukturális rendszeren keresztül” — mondta Oros, nyomatékosan hangsúlyozva azt is: minden olyan gazdát, akinek az aszály miatt lettek/lesznek veszteségei, kártalanítani fogják.

Szabó Kinga Mária

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Hogy ne vezessék félre a vásárlókat

Nem szép dolog a súlycsökkentés általi drágítás!
Szatmár megye

APIA: igénylési határidő közeleg

A 2024-es évre járó mezőgazdasági és álattartási támogatást április 4. és június 7. között lehet kérvényezni a Szatmár Megyei Mezőgazdasági, Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél.
Nagykároly

Villámlátogatáson az agrárminiszter

Nagykárolyi és tasnádi termelőkkel találkozott szombati villámlátogatásán a frissen kinevezett, régi-új agrárminiszter.