A Jézus Szíve ünnepe utáni vasárnapon lassan negyed évszázada — nm. és ft. Reizer Pál püspök kérésére — a székesegyház előtti térre várják az egyházmegye híveit, hogy a hagyománynak megfelelően együtt imádják Jézus Szentséges Szívét. A szatmári egyházmegye búcsúünnepére a legtávolabbi pontokból is jönnek zarándokcsoportok, kérni Jézus Krisztust, alakítsa szívüket az Ő Szíve szerint.
A búcsúi szentmisék sora a jezsuiták egykori rezidenciájában, a Kálvária-templomban kezdődik vasárnap, ahol 8 órától ft. Francisc Ungureanu, Romániai Püspökök Konferenciájának titkára tartja a román nyelvű, majd 9 óra 30 perctől ft. Ilyés Csaba irodaigazgató a német nyelvű szentmisét.
A székesegyház előtti téren 11 órakor kezdődő, magyar nyelvű ünnepi nagymise idei szónoka nm. ft. Berta Tibor, tábori püspök lesz — hagyományosan 10 órától közösen imádkozhatják a hívek a rózsafüzért, ugyancsak 10 órától szentgyónásra lesz lehetőség a székesegyházban, egészen a szentmise végéig.
Jézus Szentséges Szíve ünnepével Isten emberszeretetére, a szolidaritásra és megbékélésre figyelünk, amely abban érte el csúcspontját, hogy egyszülött Fiát adta értünk, aki a végtelen szeretet eszközévé tett „emberi szívvel” szerette a világot. Jézus kereszten átszúrt szíve a megváltó szeretet szimbóluma.
II. János Pál pápa 2004-től Jézus Szívének ünnepét a Papok Megszentelődésének Világnapjává tette. A megszentelődés az a folyamat, amikor Isten életét öltjük magunkra. Az életszentség Istenhez való hasonlóság Jézus Krisztus követésében, ezért nekünk az Ő belső életét kell magunkra öltenünk. Ezt jelenti többek között Jézus Szívének tisztelete.
Története
Az ünnep történetét tekintve, már a középkorban kimutatható bizonyos körökben a kifejezett Jézus Szíve-tisztelet, különösen a “német misztikusoknál” (1250-1350). Elmélkedésük anyaga az Énekek Éneke - az Egyház, mint Krisztus jegyese. Később a jezsuiták és a karthauziak vették át a Jézus Szíve tiszteletet, és terjesztették el az egész Egyházban. A Jézus Szíve tiszteletbe kapcsolódnak Alacoque Szent Margit látomásai, amelyekben Jézus különösen az emberi hálátlanságot fájlalta, s a Szív tisztelőitől engesztelést, a hónap első péntekjén gyónást és áldozást kért. A Szent Szív tisztelet terjedésében nagy szerepe volt Alacoque Szent Margit gyóntatójának, a jezsuita páter Colombière-nek. A felvilágosodás, ill. a jozefinizmus nem kedvezett a Jézus Szíve tisztelet terjedésének, 1814-ben viszont, a visszaállított Jézus Szíve tisztelet ismét a társadalmi szolidaritás és megbékélés, a szociális megújhodás orvossága lett. Azóta alig van templom, ahol ne lenne jelen a Szívére mutató Jézus szobor.
XIII. Kelemen pápa 1765-ben engedélyezte a lengyel püspököknek, hogy bizonyos keretek között bevezessék Jézus Szíve miséjét és officiumát. IX. Pius pápa Jézus Szíve ünnepét az egész Egyházra kiterjesztette. XIII. Leó pápa 1899-ben hagyta jóvá a Jézus Szíve litániát az egész Egyház számára. XI. Pius 1928-ban a Miserentissimus Redemptor enciklikában már összefoglalást adott a Jézus Szíve tisztelet teológiai alapjairól. XII. Pius pápa a Haurietis aquas enciklikájával emlékezett meg a 100 évvel korábban bevezetett ünnepről.
A szatmári egyházmegyét Jézus Szentséges Szívének ajánlották
Szatmáron a Jézus Társasága öröksége a Jézus Szíve-tisztelet. A jezsuiták 1858-as, második letelepedésükkor kapták meg a Kálvária templomot működésük központjául. Tudott róluk, hogy bárhol megtelepedtek, kötelességüknek érezték a Jézus Szíve ájtatosság terjesztését, és Szatmárnémetiben is így próbálták lángolóbbá tenni a hívők lelki életét. 1868 júliusában ezért, a római központ engedélyével meghonosították a Jézus Szíve Társulatot.
Ez a kegyelemteljes előélet tette lehetővé, hogy XIII. Leó pápa előírja az egyházmegye felajánlását Jézus Szentséges Szívének, amit az 1899. évi századfordulón Meszlényi Gyula püspök a Kálvária templomban el is végzett. A XIX. század utolsó évtizedében, Jézus Szíve ünnepén a városbeli, és a vidékről érkezett hívek számára már a magyar mellett német nyelvű prédikációt is tartottak.
Ez a tisztelet és hagyomány azóta is elevenen él a Szatmári Egyházmegyében, a búcsúra minden évben az ünnepet követő vasárnap kerül sor. 1999-ig a Kálvária templomban, illetve annak udvarán mutatták be az ünnepi nagymisét, majd ettől az évtől Reizer Pál püspök a Székesegyház előtti térre hozta, ahova máig minden évben több ezren zarándokolnak el.
Összeállította:
Szabó Kinga Mária