Az idei ősz első hetei a szabadságolásokkal teltek, azonban ettől a héttől ismét gőzerővel dolgoznak a Kulturális-, Sport- és Turisztikai Igazgatóság munkatársai. A turizmus fellendítése a fő céljuk — többek között erről nyilatkozott Bogdan Georgescu.
Az alapötlet kész, már csak a kivitelezés, a jogilag helyes megoldás kidolgozása várat magára bizonyos kérdésekben, melynek révén „meg lehetne lovagolni” azt a lehetőséget, amelyet a megújuló Nagykároly turisztikai vonzereje kínál. A program révén a turisztikai bevételből szeretne profitot termelni a nagykárolyi önkormányzat. Kovács Jenő polgármestert napokkal ezelőtt arról kérdeztük, hogy milyen ötletekkel szeretnék idecsalogatni a turistákat, s még inkább arra voltunk kíváncsiak, hogy melyek azok a „turisztikai csomagok”, amelyek kínálásával arra is rá lehet venni a városba érkezőket, hogy hosszabb időt vagy egy hétvégét töltsenek a Szatmár megyei városkában. Hiszen lássuk be, a Károlyi-kastély szép és impozáns, azonban az épület, a kiállítótermek legaprólékosabb megtekintése sem vehet pár óránál többet igénybe. A turisták marasztalásához ennél több kell. A polgármester kérdéseinkkel a Kulturális-, Sport- és Turisztikai Igazgatóság vezetőjéhez irányított bennünekt. Bogdan Georgescunak szegeztük tehát a kérdést: mit tudnak nyújtani, mi az a csomag, aminek a révén ténylegesen fel lehet lendíteni Nagykároly turizmusát?
„Követve a komolyabb turisztikai múlttal és gyakorlattal rendelkező városok mintáját, úgy döntöttünk, hogy egyik első teendőnk az lesz, hogy összeállítunk egy olyan turisztikai útvonalat, melybe bekapcsolódhatnak a Nagykároly környéki települések is. Ez a munka azt jelentené, hogy felvesszük a kapcsolatot a környező településekkel, elkérjük a megtekinthető látványosságaik listáját, helyét, nyitvatartási rendjét, s ezt beleillesztve a programtervbe, a látogatók rendelkezésére bocsátjuk. Továbbá készítünk egy olyan naptárat, amely tartalmazza a nagykárolyi és a környező települések éves állandó rendezvényeinek az időpontjait, s ezek köré már lehet szervezni egy programsorozatot is. Mindezt egy turisztikai tájékoztató füzetbe foglaljuk, valamint készülőben van egy olyan internetes oldal is, mely külön erre a célra jön létre, és a külföldről idelátogatók számára tartalmaz fontos információkat. A turisztikai füzet négy — magyar, román, német és angol — nyelven nyújt tájékoztatást a látnivalókról. Összeállítás alatt van továbbá egy olyan tájékoztató is, amely a nagykárolyi templomokat mutatja be, képpel és rövid történelmi áttekintéssel” — sorolta az igazgató. Az igényes munkához azonban szakemberek is kellenek. Kik fogják lektorálni mindezt, hogy kiküszöböljék azt a sok esetben előforduló fiaskót, amit a helytelen szövegezések, téves információk okoznak? „Természetesen elküldjük szakembereknek a szöveget, s a javított változat kerül majd a kiadványokba. A várost bemutató kiadvány esetében is igyekszünk a műemlékekre összpontosítani. A jövő hét folyamán, a helyi vállalkozókkal történő egyeztetés során pedig arra is törekszünk, hogy az általuk működtetett vendéglátóipari egységek is bekerüljenek a szóróanyagokba. A szórakozási lehetőségek, a látnivalók, a kulturális programok elegye lenne az, amit kínálnánk” — hangsúlyozta Georgescu.
Az igazgató elmondása szerint két infópont kialakítását is tervezik, valahol a park területén, ahol a turisták számára információkkal szolgálhatnának, és a Nagykárolyt népszerűsítő tájékoztató anyagokat is értékesítenék. Szeretnének levédetni egy, a kastélyt ábrázoló logót, ugyanakkor hűtőmágneseket, az említett logóval díszített esernyőket, nagykárolyi képecskékkel ékesített kulcstartókat is forgalmaznának, egyebek mellett. (Ezeket s a városnépszerűsítő szórólapokat a különböző partner-vendéglátóegységekben is megtalálnák a látogatók.) A távlati tervek között szerepel partneri viszony kialakítása olyan Szatmár megyei egyesületekkel, amelyek kézművestermékek készítésével és értékesítésével foglalkoznak.
„Az ajándéktárgyak értékesítésére létesítendő kis boltokkal kapcsolatos javaslatunkat továbbítottuk az önkormányzat illetékeseihez, azonban a kivitelezés már nem ránk tartozik. Feltehetően licitet is kiírnak a beszállítók kiválasztásával kapcsolatosan, a jelentkezők közül nyilván a jobb árat kínálókkal szerződne le az önkormányzat. Ami a legfontosabb számunkra, hogy kizárjuk a bóvlit, a giccses tárgyakat, az a célunk, hogy olyan minőségi emléktárgyak árusítása folyjon ezekben a boltokban, amelyek hozzájárulnak Nagykárolynak hírnevének öregbítéséhez” — magyarázta Bogdan Georgescu.
Az idegenforgalom élénkítését szolgáló akcióikkal, a tájékoztató füzetekkel a jövő februárban kezdődő különböző turisztikai tematikájú vásárokon szeretnének jól szerepelni, s ezáltal az eddigi évi több tízezres látogatószámot még magasabbra tornászni.
Tőtős Tímea