Felforgatta a várost, felpezsdítette a szatmárnémeti közéletet, kibillentette egyensúlyából a városvezetést két romániai építészkamarának az új központ felújításával kapcsolatos álláspontja, amiről korábban mi is írtunk. Erre az állásfoglalásra egy közösen megírt állásfoglalással válaszolt a polgármester, a városi főépítész, a megyei múzeum vezetősége és a tervező cég építésze; február 18-án juttatták el ezt az állásfoglalásukat az építészkamarai véleményt a honlapján leközlő Romániai Építészek Rendje e-mail-címére. Úgy tudjuk, péntek reggelre Bukarestbe lett rendelve a Szatmár Megyei Műemlékvédelmi Igazgatóság vezetője is, minden bizonnyal ebben az ügyben referál.
Nem sérül az összkép
A városházi fejléccel megjelent álláspont szerint a hétmillió euró uniós támogatásból zajló felújítás évek óta köztudott dolog a városban szakmai és civil berkekben egyaránt, rengetegszer cikkezett erről a sajtó, látta az elképzeléseket a megyei műemlékvédelem, 2018 júniusában a tanács elé is tárták a terveket, amiket a testület el is fogadott. A döntést látta a prefektusi hivatal is, és nem volt ellenvetése, a tervekkel minden rendben volt, a munkavégzéshez minden engedélyt megkaptak, és nem szabad elfelejteni, hogy az új főtér nem történelmi műemlék, és nincs műemlékvédelmi övezetben. A felújítás során magát az új központot jelentő építményegyüttes nem sérül, az összképhez nem nyúlnak. Épületeken nem történik beavatkozás, a tér sem lesz kisebb, az egésznek az összképe ugyanaz lesz, mint annak előtte, és cél, hogy még jobban ki legyen emelve a tér és az azt körülölelő épületek monumentális hatása. A kivitelezés alatt álló projekttel a városnak nem célja tönkretenni Nicolae Porumbescu építész munkáját, hanem csak a mai igényekhez idomítani azt.
Kell a felújítás
A város lakói harminc éve várják ennek a térnek a korszerűsítését, nemcsak azért, mert eléggé elhanyagolt állapotba került, hanem azért is, mert nem volt funkcionális, azonkívül, hogy helyszínéül szolgált néhány tömegrendezvénynek, nem töltötte be a szerepét, a hétköznapokban gyakorlatilag a közigazgatási palotában dolgozóknak volt a túlméretezett parkolója. Tervező, építész és kivitelező egyaránt azt tapasztalta, hogy a régi burkolat olyan állapotban van, hogy az mindenképp cserére szorul, mert a restaurálás kizárt. Koruk miatt a tér alatt húzódó közművezetékek is cserére szorulnak már régóta, ezekhez pedig csak úgy lehetett hozzáférni, ha feltörik a régi burkolatot, amit pedig már nem lehetett volna újra visszarakni. A felújításra tehát nemcsak esztétikai és városrendezési szempontból volt szükség, hanem technikai okokból is.
Eddig egyáltalán nem volt polgári jellege az új központnak, épp a felújítás célja az, hogy legyen. Szatmárnémeti harminc éve létezik egy halott, kihasználatlan és kihasználhatatlan központ körül; ha nincs semmilyen rendezvény, innen teljesen hiányzik az élet. A város lakói is tudják, érzik, hogy nem az új főtér a város központja, hanem a régi központ, és nemcsak a civilek vannak ezen a véleményen, hanem a szakemberek is, írják.
Az új főtéri szökőkút, amit állásfoglalásukban működőként kezelnek a bukaresti és az országban máshol élő építészkamarai tagok, már évek óta az enyészeté, tartószerkezetében is sérült. Ha működésbe is lehetne hozni, az nem lenne gazdaságos. Ezért szerepel az új tervekben a régi koncepcióját követő, de mégis teljesen új, medence nélküli, modern szökőkút elkészítése, amit márvány borít majd, és sétálni is lehet majd rajta, és amelyik ténylegesen központi eleme lehet a város ezen főterének.
Használhatatlan
A találkozási vagy megpihenési helyként kitalált, megemelt és körbebetonozott virágágyásokat ilyesmire soha nem is használta senki még a legelején sem. Ezeket és más szempontokat is figyelembe vettek a tervezők, amikor a tavaly novemberben elkezdett felújítás terveit készítették, és azt vették észre, hogy a tér a nap bármelyik szakában kihalt, nincs használva még járókelők által sem. Ha valaki mégis átszeli a teret, azt az árkádok alá bújva teszi, ami azért lehet, mert a tér déli oldalán gyakorlatilag nem lehet eljutni sehová, és mert a nyitott déli rész hatalmas nyitása miatt semmi nem áll a napsugarak útjába; amikor sétára alkalmas, jó az idő, óriási a hőség.
Használhatóvá tenni
Több szempontot figyelembe véve készültek a felújítási tervek. Lesz egy útvonal azoknak, akik nem a térre indultak, csak áthaladnak azon, megtartva a most leggyakrabban használt útvonalakat. Lesznek helyek — a szökőkúton kívül is — azok számára, akik szabadidőt eltölteni, sétálni, pihenni mennek ki a térre, és több zöldövezet és fa is lesz, mint ahogy azt sokan kérték és még többen elvárják a városlakók közül. Régiek és töredezettek a megemelt betonágyások, a közvilágítás gyenge, a fák-bokrok száma kevés, a növények öregek, nehezen karbantarthatók és nem elég esztétikusak a téren.
Felelősség
Mivel a projekt uniós forrásból valósul meg, uniós felügyeleti szerv monitorozza, megvalósul-e, ami a tervekben szerepel, és ami jóvá lett hagyva. Ha akadály gördül a kivitelezés útjába, a támogatás elvész, és az EU felelős szerve arra fogja kötelezni a polgármesteri hivatalt, kutassa fel a kudarcért felelősöket, és indítson kártérítési eljárást ellenük. Felelősök csak fizikai személyek lehetnek, erre precedens esetekben nem intézményeket, hivatalokat és cégeket nevezett meg bűnösként az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF), hanem számonkérhető, felelősségre vonható hús-vér személyeket. A munka elkezdődött, s ha ezt valaki leállítaná, akkor nemcsak a polgármesteri hivatallal szemben követne el támadást, de a város összes lakójával szemben is. Nehéz és felelősségteljes döntést kell annak meghoznia, aki bármilyen okból leállítaná a munkálatokat, és viselnie kell a következményeit.
Az állásfoglalást Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere, dr. Liviu Marta, a Szatmár Megyei Múzeum menedzsere, dr. Szőcs Péter múzeumigazgató, Burgye Ştefan szatmárnémeti főépítész és Keresztes Szőke Levente építész, a felújítás terveit készítő Spakk Group vezetője írta alá.
Princz Csaba