Nagykároly

Várják az előkészítő osztályba készülőket

Czier Bernadettnek szülőként és pedagógusként is az a hitvallása, hogy minden gyermeknek a saját anyanyelvén kell tanulnia (Fotó: SZFÚ)
2022.03.02 - 12:50
A nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceumban alapelv az emberközeli, családias légkörben történő oktatás, mint ahogy az is, hogy az intézményben tanuló gyermekek keresztény szellemiségben nőjenek fel, ismerjék meg a nemzeti és keresztény értékeket.

Czier Bernadett tanítónő várja az előkészítő osztályba készülő gyermekeket szeptemberben a nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceumban. „Az anyanyelven történő oktatásban hiszek” — vallja a pedagógus.
A nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceumban alapelv az emberközeli, családias légkörben történő oktatás, mint ahogy az is, hogy az intézményben tanuló gyermekek keresztény szellemiségben nőjenek fel, ismerjék meg a nemzeti és keresztény értékeket. „Fontos számunkra a hagyományok őrzése. Iskolánk megalakulása óta azon dolgozunk, hogy a családokkal együttműködve fejleszthessük a nálunk tanuló gyermekek személyiségét is a tanítás, nevelés mellett. Szerencsére ehhez a körülmények is adottak, hiszen új, modern iskolaépülettel rendelkezünk, stabil, jól képzett tanári karral, modern taneszközökkel. Hangsúlyt fektetünk a különböző, iskolán kívüli foglalkozások, programok szervezésére. Prioritást élvez nálunk a sport népszerűsítése is. Ugyanakkor mindig ügyelünk arra, hogy a diákokon kívül az iskolánkban tanuló gyermekek szülei is érezzék, a kalazancis közösséghez tartoznak” — mondta Kocsis Aliz igazgatónő.


A tanintézményben egy előkészítő osztály indul ősszel. Czier Bernadett tanítónőt kértük meg, hogy foglalja össze, melyek azok a fontos szempontok, melyek meghatározzák pedagógusi munkáját. „Romániában élünk, a legnépesebb számú kisebbség tagjai vagyunk, magyarok. Közéleti személyek harcoltak és harcolnak azért, hogy jogaink legyenek, hogy érdekeinket képviselhessék. Megadatott nekünk, hogy gyermekeink saját anyanyelvükön, magyarul tanulhassanak, az óvodától a felsőfokú intézményekig. Úgy gondolom, ez egy rendkívüli lehetőség, amely számos előnnyel, pozitívummal jár. Melyek ezek? A legfontosabb egy családból kilépő gyermeknek a biztonság. Amikor óvodáskorúvá válik, az elszakadás első tapasztalataival találkozik. Eddig egy meleg, bensőséges, anyából és apából álló kis csapat tagja volt, most azonban másokkal is ismerkednie kell, osztoznia a figyelemben. Mikor sikeres az óvodai beilleszkedés? Ha biztonságban érzi magát a gyermek. Ha az óvónéniktől ugyanazt a nyelvet hallja, amit édesanyjától, az anyanyelvét, a magyar nyelvet. A dalocskát, a ringatót, amit anya énekelt neki odahaza. Biztonságot ad a későbbiekben, hogy megérti a feladatokat, a pedagógusok kéréseit, hiszen abban a természetes közegben van, mint odahaza a családban. 


Az első iskolai éveket játékos környezetként kell megélje a gyermek, ahol felszabadul, ahová örömmel megy, ahol kompetensnek érzi magát, és megerősítik. Saját anyanyelvén könnyebben tanul az ember, hiszen már egy jókora szókészlettel, szókinccsel rendelkezik iskolába lépéskor, van alapja, amelyre építhet. Míg egy idegen nyelvű szakon előbb a szókészletet is meg kell szereznie, amivel társai már rendelkeznek, és a biztonság helyett szorongással, kudarcokkal küzdhet meg gyenge vagy hiányzó nyelvtudása miatt. Nagyon fontos hozadékai a magyar nyelvű oktatásnak a különböző támogatások, melyek az anyaországból is érkeznek. Számos szervezet, például a Rákóczi Szövetség, a Bethlen Gábor Alapítvány eszközbeli és szellemi támogatást nyújt mindazoknak, akik a magyar oktatást választják. Táborozási, kirándulási lehetőségek, tanulmányi projektek, külföldi tanulás-gyakorlatvégzés lehetősége, tapasztalatcserék, melyek kinyitják a világot gyermekeink számára.


A magyar nyelv rendkívül gazdag szókészlettel rendelkezik, mélyre nyúló gyökerekkel. Páratlan szépségű és számú hagyománnyal, népszokással, amelyek megismertetése, átöröklése az ifjú nemzedékre szülő és pedagógus feladata egyaránt. Magyarságunk, gyökereink megtartása. A történelem során megszámlálhatatlan magyar személyiségek, feltalálók, tudósok, művészek, Nobel-díjasok sorakoznak fel, akiknek munkásságával, életével megismerkednek a gyermekek a magyar nyelvű oktatásban, felnőtté váláskor pedig büszkeséggel tölti el őket magyarságtudatuk.
Meggyőződésem, szülőként és pedagógusként egyaránt, hogy minden gyermeknek a saját anyanyelvén kell tanulnia, az életben való érvényesülés pedig a kitartás, szorgalom, az erkölcsi értékek követéseként megvalósítható. Zsigmond Emese szavait idézném: 'Anyanyelvünk nem nehéz, nem több gond, fáradság, tanóra, dolgozat, vizsga az iskolában. Istentől kaptuk ajándékba: magyarnak születtünk. Hát gondolkodjunk magyarul gondjainkon, tanuljunk és magyarázzuk magyarul a világ titkait!' Én is ezen gondolatokkal végzem a munkámat, és igyekszem erre nevelni a rám bízott gyermekeket is. Remélem, sikerrel” — mondta Czier Bernadett. SZFÚ