Belföld

Várják a következő szállítmányt

2019.10.29 - 07:46

Az egészségügyi dolgozók influenzavírus elleni immunizálása javarészt már megtörtént, ami pedig megmaradt a Szatmár megyébe érkezett 5210 adag vakcinából, azt eljuttatták az igénylőkhöz.

Első körben 480 adag influenza elleni vakcina érkezett Szatmár megyébe, majd a hónap folyamán újabb 4730 dózist szállítottak le, amelyekből megoldották elsősorban az egészségügyi dolgozók immunizálását, míg a többit, nagyjából 80 százalékát szétosztották az igénylők között — nyilatkozta dr. Macrina Mihai, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság menedzsere. Természetesen az eddig kapott vakcinák nem elegendőek a magas rizikófaktorba tartozó lakosság — gyermekek, idősek, krónikus betegek — beoltásához, ezért további szállítmányt vár az intézmény. Tavaly például három ízben küldték le megyénknek a szükséges influenza elleni vakcinákat, ezért az intézmény arra számít, hogy egy újabb, az eddigieknél jóval nagyobb adag is megérkezik a közeljövőben, hogy szétoszthassák a családorvosok között, akik a már megszokott módon bonyolítják le a lakosság immunizálását. Egyelőre nem tudni, hogy eddig pontosan hány szatmárit oltottak be influenza ellen a kampány keretében, ez a jövő hónapban derül ki, az elszámolásokat követően.

 

A népesség 5–15%-át érinti

 

Az influenza minden évben a népesség 5–15 százalékát érinti. Az emberek többsége számára az influenza csak egy enyhe vagy kellemetlen tapasztalat, egyesek esetében azonban komplikációkhoz vagy elhalálozáshoz vezethet, főleg a kockázati csoportokban szereplő személyek számára.

A kockázati csoportok magunkban foglalják: a terhes nőket; a 64 éves kor feletti személyeket; idült betegségben szenvedő személyeket, mint például asztma és más légúti megbetegedések, cukorbetegség és más endokrinbetegségek, szívbetegségek, vesebántalmak, májbántalmak, anyagcsere-megbetegedések, neurológiai betegségek, elhízás, legyengült immunrendszer (betegség vagy kezelés miatt); orvosi-egészségügyi személyzet; szociális védelmi intézmények személyzete és ápoltjai.

A szakemberek szerint fontos, hogy kövessük a családorvos javaslatait az influenzával kapcsolatos súlyos komplikációk elkerülése érdekében, főleg azoknak, akik a kockázattal rendelkező személyek kategóriájába tartoznak.

 

Melyek a tünetek?

 

Az időszakos influenzát az emberi influenzavírusok okozzák, amelyek a légutakat támadják meg — orr, torok, hörgők és néha tüdő. Annak ellenére, hogy egyes fertőzések nagyon enyhék lehetnek, az influenzás személyek a következő tünetek egyikével vagy összességével rendelkezhetnek: láz, torokfájás, orrfolyás, száraz köhögés, fáradtság, fejfájás, izomfájdalmak.

Az influenzától eltérő légúti vírusos megbetegedés felismerhető azáltal, hogy ennek a betegségnek lassabb a megjelenése — enyhe torokégéssel, bedugult orral, fejfájással kezdődik —, valamint a betegség könnyebb lefolyása által. A légúti vírusos megbetegedést, hűlést más légúti vírusok okozzák, úgymint az adenovírus vagy parainfluenza-vírusok.

Az influenza könnyen terjed egyik személyről a másikra: a köhögés vagy tüsszentés által szétszórt, fertőzött személytől származó cseppekkel való közvetlen érintkezéssel; illetve közvetett érintkezés által, amikor az orrból és torokból származó cseppek vagy váladékok felületekre vagy kezekre rakódnak le. Onnan a vírus átterjedhet más személyekre, akik majd megérintik az orr vagy száj területét.

Az influenza komplikációi magukban foglalhatnak tüdőgyulladást, fülfertőzést, szinuszfertőzést, dehidratációt és a létező idült egészségügyi megbetegedések, mint például a kongesztív szívelégtelenség, asztma vagy cukorbetegség súlyosbodását. Az idős személyeknél az influenza néha előidézhet és/vagy súlyosbíthat bizonyos előző betegségeket, néha elhalálozáshoz is vezetve.

 

Hogyan védekezzünk?

 

Azért, hogy megőrizzük saját és mások egészségét ezen a télen, érdemes beoltatni magunkat az influenza vírusai ellen. A minden ősszel kapott oltás nagymértékben csökkenti a megbetegedés kockázatát. Az oltás hatékonysága évről évre változhat az adott időszakban keringő vírusok típusainak függvényében. Az influenza elleni oltás nem tartalmaz élő influenzás vírusokat, ami azt jelenti, hogy az oltás nem idézhet elő influenzát vagy más fertőzéseket.

Az oltást ideális módon minden évben az ősz közepétől kezdődően kell beadatni. Azon vírus típusának függvényében, amely minden évben kering, az influenza időszaka általában októbertől májusig tart. Az influenzavírusok folyamatosan változnak, és nem szokatlan, hogy minden évben új influenzavírusok jelennek meg. A minden évben beadatott oltás az egyetlen, leghatékonyabb megelőző intézkedés az időszakos influenza ellen.

Azok, akik nem tartoznak a magas rizikófaktorú lakosság körébe, de be szeretnék oltatni magukat, saját zsebből kell megvegyék a vakcinát, amelyből a szatmárnémeti patikákban 55–59 lej körüli áron több fajtát is lehet kapni.

 

A higiénia fontossága

 

Az influenza, de más légúti vírusos megbetegedések elterjedésének korlátozása érdekében is szükséges megtenni a következő megelőző intézkedéseket:

— minél gyakrabban mosson kezet vízzel és szappannal!

— takarja el a száját és orrát egy papír zsebkendővel, amikor tüsszent, majd hajtsa össze és dobja el a használt papír zsebkendőt! Ne használjon már használt zsebkendőket, papír zsebkendőket! Az influenza vírusa, illetve más légúti vírusok ideiglenesen megélhetnek a testen kívül, így bármikor megfertőződhet, amikor megérinti a más személyek által használt zsebkendőket és papír zsebkendőket.

— ha nincs rendelkezésre álló papír zsebkendője: tüsszentéskor teljesen takarja el karjával az orrát és száját!

— kerülje el a forgalmas és zárt helyeket!

— kerülje a más beteg személyekkel való érintkezést!

— maradjon otthon, ha beteg!

Ha rosszabbul érzi magát, kérjen orvosi segítséget! — javasolják még a szakemberek.

 

 

Bumbuluţ Krisztina