Ha minden a tervek szerint alakul, akkor év végéig új mentőautókkal bővülhet a Szatmár Megyei Mentőszolgálat autóparkja. A frissítésre nagy szükség van, hiszen az autók legtöbbje megérett már a cserére, nagy részük félmillió kilométernél is többet futott.
Amint arról korábban is hírt adtunk, 2019 végéig 1250 új mentőautót vásárol a román állam európai uniós alapokból. Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi osztályának (DSU) vezetője szerint a mentőautók zöme jelenleg idejétmúlt, nagy részüket (1500 darabot) 2007–2008-ban vásárolták meg, ezeket ki kell vonni a forgalomból. A tervek szerint ebben az évben legalább 500 új, különböző típusú jármű meg is érkezik az országba, míg 2019 végéig további 750. Az ország mintegy 120 millió euró uniós támogatást kap az autók vásárlására.
Az, hogy ennyire leharcoltak a romániai mentőautók, sajnos nem újdonság. A mentőszolgálatok autóparkjának legtöbb járműve, mintegy háromnegyede cserére szorul, a legtöbb autó félmillió kilométernél is többet tett már meg. Tulcea megyében például van olyan jármű, amelyikkel több mint egymillió kilométert is megtettek az egészségügyiek, de a közeli Beszterce-Naszód megye egyik mentőveteránja, ami még csak nyolcéves, nyolcszázezer kilométeren is túl van.
A Szatmár Megyei Mentőszolgálat járművei is folyamatosan javításra szorulnak, ami nem csoda, hiszen a napi átlagosan száz feletti riasztás nyomán szinte mindegyik mentőautó többet futott már félmillió kilométernél. „A Szatmár Megyei Mentőszolgálat autóparkja, más megyék intézményeihez hasonlóan, rászorul a frissítésre. Abban bízunk, hogy az év végéig megérkeznek az ígért új járművek” — mondta érdeklődésünkre dr. Nótárius Gabriella, a szatmári intézmény menedzsere. Mint megtudtuk, nagyon nagy szükség lenne főként a B típusú mentőautókra. Ezek a mentőegységek betegszállításra, a beteg ellátásának megkezdésére alkalmas kocsik, elsősegélynyújtásra is alkalmasak — olyan feladatokhoz riasztják ezeket, amikor előreláthatólag szakápolói szintű beavatkozásra lesz szükség.
A B típusú mentőautók felszerelése tartalmazza a lélegeztetéshez szükséges ballont, légutat biztosító eszközöket, rögzítő eszközöket, alapszintű gyógyszereket, alkalmas tehát újraélesztés megkezdésére, oxigénadagolásra, fájdalomcsillapításra, rögzítésre, sérülések, sebek ellátására, sőt, félautomata és kézi defibrillátorral is rendelkezik.
Bumbuluţ Krisztina