Érendréd határában az Érmellék védett területeinek élővilágát bemutató 4,4 km hosszú tanösvényt alakítottak ki, melynek információs táblái eligazítást nyújtanak a kirándulók, diákcsoportok számára.
Az Érmellék gazdag természeti értékeit mutatja be az a tanösvény, amelyet Érendréd határában épített ki az Erdélyi Kárpát Egyesület–Szatmárnémeti az Érendrédi Polgármesteri Hivatal megbízására, egy határon átnyúló EU-s projekt keretében. A tanösvényről Márk-Nagy János ökológust, az EKE elnökét kérdeztük. Elmondása szerint Érendréd az Érmellék – Natura 2000-es Védett Terület mellett fekszik. A térségben az Ér mentén kialakult hatalmas mocsaras területek lecsapolása után is gazdag vizes élőhelyek maradtak, a mocsári élővilág jellegzetes képviselőivel. A tájat a mezőgazdasági területek és a természetközeli élőhelyek változatossága jellemzi, ezek az élőhelyek számos növényritkaságot és védett állatfajt rejtenek. A tanösvény az Érmellék egy jellegzetes táját kívánja bemutatni. Az útvonal 4,4 km hosszú, az útközben látható természeti értékek bemutatását 5 színes tábla szolgálja. Első állomáshelyünk a református templom mellett található, és a fehér gólyák életét mutatja be. Érendréd a gólyákról híres település, a környék legelői és mocsarai kiváló élőhelyet biztosítanak számukra. A második tájékoztató tábla az Érendréd határában található árvízi vésztározó gazdag madárvilágába nyújt betekintést. Az Érmellék vízfelületein, vizes élőhelyein értékes madárfajok figyelhetőek meg, főleg a vonulási periódusban.
Változatos élőhelyek
A tározó gátján továbbhaladva, a harmadik információs pontnál a környék gyepterületeinek élővilágát figyelhetjük meg. Aki szerencsés, az ürge telepei mellett a nyílt füves területek ritka ragadozómadarait is megpillanthatja, megfigyelték már itt a kerecsensólymot, a kék vércsét, itt él az ugartyúk. Ezt követően, a negyedik pihenőnél a vizes élőhelyek (mocsarak, lápok) állataival ismerkedhet meg a látogató. Ezek közül ki kell emelnünk a lápi pócot és a réti csíkot Ezek a veszélyeztetett fajok régen tömegesen éltek az Érmellék mocsaraiban. Több védett kétéltű és hüllőfaj is él a környéken. A vöröshasú unka, a dunai gőte és a mocsári teknős gyakran felbukkannak a mocsarakban és csatornákban. Visszaérve a településre, a védett területekről tájékoztat ötödik információs táblánk. A tanösvény mentén három pihenőhelyet is kialakítottak fedett asztalokkal. Az útvonalat két óra alatt kényelmesen be lehet járni, osztálykirándulások számára is ideális, hiszen a gyerekeket az információs táblák tájékoztatják arról, hogy milyen érdekes állatokat, növényeket lehet megfigyelni a bejárt területen, a tározó vízfelületén, és ha szerencséjük van a látogatóknak, nyáron az ürgét is megpillanthatják a száraz gyepeken.
Pándi Annamária