Továbbra is rejtély marad, hogy hol terület el pontosan a középkori szatmári vár, mert keresték, de nem kaptak választ a pontos elhelyezkedésére a régi főtér felújításakor elvégzett régészeti munkák idején sem. Dolgoznak a régi főtéren, ahogy minden földmunkát, úgy ezt is figyelemmel kísérik a régészek, valamilyen fontos történelmi leletet remélve a föld alól előbukkanni. Nagy valószínűséggel ott, ahol most húzódik a Vécsey-ház és a Csizmadiaszín közötti főtéri utcafront, ott lehetett a középkori szatmári várnak a fala. Most épp ezen a szakaszon dolgoznak a főtérfelújítók, a megmozgatott talajt a régészek is tanulmányozták, valamilyen bástya-, vagy várfal-maradványra, -alapra reméltek bukkanni.
Több mint százéves szennycsatorna
"Annak ez alkalommal sem találtuk bizonyítékát, hogy itt húzódott volna a szatmári középkori várnak a fala" - tájékoztatta hírportálunkat Kádas Zoltán, a Szatmár Megyei Múzeum régésze. "Továbbra sem jutottunk közelebb ahhoz, hogy pontosan be tudjuk határolni a régi védmű falait. Amit a Vécsey-ház előtti szakaszon találtunk, az egy 1890-es években épített, föld alatti, szennyvízelvezető csatornának egy része. Egy hetvenszer hetven centis, boltíves „alagutat” kell elképzelni, amely a főtér házaitól gyűjtötte magába és vezette el, gravitációs úton – feltételezhetően a Szamosba –, a háztartási szennyvizet."– részletezte Kádas.
Régészkörökben az a mondás járja, hogy ha nincs információ, az is információ, tehát szakmai szempontból használni tudják azt az információt is, hogy nem találtak várfal-alap maradványokat, hiszen ez az jelenti, hogy az építmény széle valahol máshol húzódhatott. Ha az információ hiánya is segítség, akkor annak megléte főleg, úgyhogy a csatorna-szegmensre bukkanás új adatokkal bővíti majd a szatmári várostörténelmet, összegzett a régész.
Egy ilyen hálózat megépítése annak idején komoly közegészségügyi fejlesztést jelentett, hiszen a higiénia hiánya okozta azokban az időben a nagy járványokat, a kolera is a tisztaság hiánya miatt létezhetett, okozhatott járványt. A házaktól elvezetett szennyvíz pedig igen nagy mértékben mentesítette az ilyenfajta problémától a várost és lakóit, ugyanakkor korszerűbb életkörülményeket jelentett, elősegítette a fejlődést.
Princz Csaba