Szatmárnémeti

Varázslatos utazások a Darwin-napon

2013.02.12 - 10:02

Charles Darwin születésnapján ötödik alkalommal szerveznek Darwin-napot a Szatmár Megyei Múzeumban. A rendezvény történetéről és az ideinek a témájáról Sike Tamás szervezőt kérdeztük.

 

— Mikor és milyen meggondolásból kezdték megszervezni a Darwin-napot?

— Charles Darwin születésének 200. évfordulója alkalmából 2009-ben szerveztük meg először a Darwin-napot Szatmárnémetiben, ez akkor egy világszintű kezdeményezés volt, a legkülönbözőbb országokban is különböző szervezetek, intézmények egy-egy napot arra szántak, hogy a tudományt és a kritikus gondolkodást népszerűsítsék. Így született meg a Darwin-nap, amit Szatmárnémetiben már ötödik alkalommal rendezünk meg. Minden évben különböző szakterületek kutatói jönnek el hozzánk, és tudománynépszerűsítő előadásokat tartanak. Öt év alatt tapasztalhattuk, hogy nagy igény van arra, hogy valami mást adjunk, mint amit az iskolában tanulnak a gyerekek. Az evolúcióról elég keveset tanítanak az iskolákban, holott a biológiában ez a legalapvetőbb dolog, másrészt pedig igyekszünk olyan előadásokat tartani, amelyek kiegészítik és színesítik az iskolai oktatást. Egy nap nem elég erre, de az erőnkből sajnos egyelőre csak ennyire futja. Az a tapasztalat, hogy a tanárok örülnek neki, hogy van ilyen, többször megkerestek már, hogy szervezzünk hasonló témájú rendezvényt az „Iskola másként” program keretén belül is.

— Egyre többen vannak, akik kételkednek abban, hogy a véletlenszerű mutációk és a természetes szelekció az alapja az élővilág fejlődésének. Önnek mi erről a véleménye?

— Az evolúció elmélete nem hit kérdése, hanem a tudományról szól, és nagyon masszív tudományos bizonyítékok állnak rendelkezésre, amelyek igazolják Darwin elméletének helyességét. Általában azok, akik bírálják, vagy érzelmi alapon elfogultak, vagy pedig egyszerűen nem ismerik eléggé Darwin elméletét.

— Ez nem más, mint a hit és tudomány harca?

— Nem minden esetben a hit és a tudomány harcáról van szó, nyilván ez is közrejátszik. Sokan a vallásos meggyőződésük miatt nem tudják elfogadni a tudományos tényeket, de számos esetben a rosszul tájékozottság vagy a tudatlanság az oka.

— A hit és a tudomány összeegyeztethetetlen?

— Nehéz kérdés. Az evolúció a tudományról szól, a tudománynak pedig nincsen sok mondanivalója a hitről: arról, hogy az ember mit hisz, és mit nem. A tudományban, ha valaki egy állítást tesz, akkor azt igazolnia, bizonyítania kell. A tudomány így működik. Előfordulhat, hogy a későbbiekben változnak a megállapítások. A tudomány nem egy stagnáló dolog, folyamatosan fejlődik, újabb és újabb ismeretek függvényében, vannak dolgok, amelyekre újabb és jobb magyarázatok születnek, ezek viszik előre a tudásunkat. Természetesen hogyha valaki egy bizonyított és elfogadott elméletet akar cáfolni, nagyon szilárd bizonyítékokat kell felhozzon az új elmélet mellett.

— Mit várhatunk a mai Darwin-naptól?

— A mai Darwin-nap egy varázslatos születésnap lesz. A tudományról és a varázslatról szólnak az előadások. Rövid utazáson vehetnek részt a hallgatók a sárkányok birodalmában, szó lesz a tudomány varázslatos világáról, illetve a valóság varázsáról is.

 Elek György