Szatmárnémeti

Változtassuk Szatmárt olyanná, amilyennek szeretnénk!

2019.02.08 - 11:03

Dönthessen a lakosság is arról, milyen tervek, fejlesztések valósuljanak meg Szatmáron. Az erre lehetőséget teremtő demokratikus módszer, a részvételi költségvetés bevezetését szorgalmazzák.

Mindenkinek van egy elképzelése arról, mit és milyen formában is lehetne/kellene megvalósítani ahhoz, hogy Szatmárnémeti igazán kellemes, élhető, biztonságosabb vagy épp tetszetősebb város legyen — az elképzelések tárháza pedig végtelen, hiszen van, aki több zöldövezetet, modern közvécéket, kocogóutakat, igazi szabadtéri bulihelyet, kutyasétáltató parkot, ifjúsági központot szeretne. A probléma csak az, hogy ezek a lakossági elképzelések nem mindig találják meg az utat a városvezetéshez, a döntéshozó testülethez — ennek áthidalására született meg jó pár évtizeddel ezelőtt a részvételi költségvetés ötlete, ami egy olyan döntéshozatali mechanizmus, amelyben az állampolgárok közösen dönthetnek közpénzek felhasználásáról a városvezetéssel, s nem mellékesen a civil felelősségvállalást is erősíti. A részvételi költségvetés sikeresen működik nemcsak Berlinben, Párizsban vagy Bécsben, hanem több éve már a szomszédos Kolozsvárt és Nagyváradon is, ahol világító zebráktól kezdve, mozgássérültek által is használható közvécéken át mobilapplikációig, de garázsok lebontását és helyükbe parkosított parkoló kialakítását is javasolták, s megvalósításuk jelenleg is zajlik. Ráadásul a részvételi költségvetés nem csak azért hasznos, mert erősíti a lakosokban a polgári öntudatot és a társadalmi kohéziót, hanem nagyon jó alkalmat teremt arra is, hogy a városvezetés felmérje, mi az, ami foglalkoztatja a polgárokat, vagy mit változtatnának városukban.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szatmári szervezete két nappal ezelőtt iktatta a polgármesteri hivatalban azt a kezdeményezést, amelynek célja, hogy Szatmárnémetiben is vezessék be a részvételi költségvetést, és a város 2020-as beruházási költségvetésének 5%-át különítsék el a lakosság által javasolt projektek megvalósítására. „A részvételi költségvetés egy hasznos dolog, és egyfajta „iskolaként” is szolgálhat, ahol az állampolgárok megtanulhatják a törvényhozás nyelvét és alapvető működését. Sikeres folyamatához a helyi kormányzatnak elkötelezettnek kell lennie a civilek bevonásában és a döntéshozói hatalom megosztásában. Ez egyszerűbben megvalósítható, ha a helyi kormányzat nem bebetonozott, hanem demokratikus legitimációra tart igényt; a folyamat sikeréhez elengedhetetlen, hogy ne ütközzön politikai ellenállásba. Természetesen rendelkezni kell az erőforrásokkal, hogy meg tudja valósítani az állampolgárok által elkészített költségvetésben szereplő projekteket, de nemcsak anyagi, hanem társadalmi tőkével is — és úgy vélem, Szatmárnémetiben ez utóbbiból nincs hiány. Kezdeményezésünkben vázoltuk azokat a témaköröket, amelyekben ötleteket lehet megfogalmazni (járdák, zöldövezetek, közlekedés és közlekedésbiztonság, közterek világítása, bútorzata, oktatás és kultúra, „intelligens város” projektek, épületfestések). Természetesen a projektek/javaslatok előterjesztésére szükséges egy internetes felület — de a szatmárnémeti önkormányzat már indított egy ilyen, a lakosság véleményét firtató felületet, s az javaslattevő felületként is alkalmazható lenne, hogy változtassuk Szatmárnémetit közösen azzá a várossá, amire mindig is vágytunk” — magyarázza az USR városi szervezetét vezető Radu Panait.