Szatmárnémeti

Változatos módszerekkel próbálkoznak az adócsalók

2012.11.23 - 09:06

A megyei pénzügyi igazgatóság felügyelői az év első tíz hónapjában mintegy 2000 ellenőrzést hajtottak végre jogi és magánszemélyeknél, miáltal több mint 57 millió lejt sikerült bevonniuk az államkasszába.

 

Csütörtökön az adócsalás megfékezése volt a témája a Kormánybiztosi Kollégiumi Ülésnek, ahol az érintett szervek, pénzügyi főigazgatóság, a vámügyi hivatal (DJAOV) és a Pénzügyőrség vezetői számoltak be az év első 10 hónapjának tevékenységéről. Amint Mircea Ardelean, a pénzügyi igazgatóság vezetője elmondta, jó az együttműködés az adócsalás megfékezéséért felelős intézményekkel és a megyei rendőrséggel, és ennek köszönhetően jelentős összegeket sikerült bevonniuk az államkasszába. Ebben az időszakban 50 pénzügyi felügyelő összesen 1530 ellenőrzést hajtott végre, az ellenőrzött jogi személyektől 55 343 624 lejt vontak el, amelyből 4 809 507 lej az áfa összege, melynek visszafolyósítását megakadályozták, a kiszabott 90 pénzbírság pedig 147 658 lejt tett ki. Ugyanebben az időszakban 49 feljelentést továbbítottak bűnügyi eljárás indítására 59 614 358 lejes károkozás miatt. A magánszemélyek esetén 9 pénzügyi felügyelő összesen 468 ellenőrzést hajtott végre, aminek eredményeként 1 809 219 lejt vontak el, amelyből 340 368 lej az áfa, melynek visszafolyósítását megakadályozták, a kiszabott 22 pénzbírság pedig 15 400 lejt tett ki.

Elsősorban azokat a vállalatokat ellenőrizték, melyek tevékenysége gyanúra adott okot, olyan egységeket, amelyek nem működő cégekkel folytattak közös tevékenységet, vagy amennyiben összeegyezhetetlen adatokat találtak olyan vállatoknál, amelyek más cégekkel folytatnak üzleti kapcsolatot; olyan cégeket is ellenőriztek, amelyek magas összegű visszatérítendő hozzáadott értékadóról tettek jelentést több hónapon keresztül, de azután még sem igényelték vissza az említett összegeket. Ugyanúgy vizsgálódtak azokon a területeken is, ahol a leggyakrabban fordul elő adócsalás — a közélelmezés, pékipar, mezőgazdaság terén —, megvizsgálták azokat a vállalatokat, amelyek veszteségeket könyveltek el, és amelyekre a vámügyi hivatal luxusadót vetett ki. A pénzügyőrséggel együtt ellenőrizték azokat a forgalmazókat, amelyek az EU más országaiból szerzik be árujukat.

 

Változatos adócsalás

Amint az igazgató beszámolójából kiderült, a csaláson ért gazdasági egységek változatos módszereket használva bújnak ki adózási kötelezettségük alól.

Fantomcégeket hoztak létre, fiktív helyiségek bérlése által, hajléktalan személyeket jelölve meg a cég vezetőjeként, és általában az EU más országaiból beszerzett árukat forgalmaztak. Előfordul, hogy a cég székhelyét más megyébe költöztetik, anélkül, hogy az adott megye pénzügyi hatóságához bejelentenék ezt, ezáltal nehezen érhető el az illető egység az ellenőrzés végett. Egyes cégek rövid ideig a piaci értéknél alacsonyabb árakon forgalmaznak bizonyos árukat, majd fizetésképtelenséget jelentenek be, kivonva magukat az adófizetési kötelezettség alól. A felügyelők által kivizsgált esetek között előfordult bizonyos termékek ár nélküli forgalmazása nem létező cégtársulások által. Egyes cégek más országban élő magánszemélyekkel társulnak, akik alacsony áron szerzik be a termékeket, majd nem létező cégeknek adják el az ár növelése érdekében, azután számlák alapján adják tovább a megyében működő cégnek.

Pándi Annamária