— Négy év alpolgármesteri tevékenység után megválasztották a község polgármesterének. Melyek lesznek az első teendői?
— 2000-től vagyok tagja a helyi tanácsnak. Nyolc éve már részt vettem a polgármesteri szék megszerzéséért zajló versenyben, de akkor nem sikerült legyőznöm az ellenfelem. Négy éve megválasztottak alpolgármesternek, azóta végeztem a rám bízott feladatokat. Az elmúlt év decemberében elkezdődtek az előzetes megbeszélések az RMDSZ megyei vezetőivel, hogy a csanálosi szervezet állít-e polgármesterjelöltet, vagy a Német Demokrata Fórum (NDF) jelöltjét támogatja. Arra a következtetésre jutottunk, hogy az NDF-fel kötött megállapodás nem volt sikeres, és úgy döntöttünk, hogy az én személyemben állít jelöltet a szervezet. Az elmúlt négy év során fel tudtam készülni a polgármesteri feladatra, beletanultam a közigazgatásba. Nekem 1994-től van egy magánvállalkozásom, itt is szereztem vezetői tapasztalatokat. Alpolgármesterként sokat jártam a községben, megismertem annak minden zegzugát, megismertem az embereket és a problémáikat, nem idegenként és kezdőként ülök a polgármesteri székbe. Fontosnak tartom azt is, hogy ismerem a szomszédos községek vezetőit, a lakosságot, párhuzamot tudok vonni az ottani és a Csanáloson elért eredmények között.
— Kell változtatni a község irányításán, vagy folytatni kell azt, amit eddig elértek?
— Az, amit eddig elértünk, szép és jó, de itt az ideje, hogy húzzunk egy vonalat. Vannak olyan területek, amelyeket át kell szervezni, másképp kell csinálni, új lendületet kell adni a lakosságnak. A folytonosság egy idő után ellaposodik. Az eddigi folytonosság rutinszerűen működött, ami lassított a fejlődésen. Vannak új elképzelések, s reméljük, hogy ezek gyakorlatba ültethetők. Első teendőm a polgármesteri hivatalban dolgozók munkakörének az átalakítása lesz, mert átgondolt átszervezéssel hatékonyabbá lehet tenni a munkát. A másik, prioritást élvező feladat pedig a községfejlesztés felgyorsítása. Vannak olyan pályázatok, amelyek folyamatban vannak, és ezek mellett újakat kell elindítani. Olyan pályázatok is vannak, amelyek öt-tíz éve a fiókba kerültek, ezeket is elő kell venni.
— Konkrétan milyen pályázatokról beszélhetünk?
— Van egy folyamatban lévő határon átívelő pályázatunk nagykárolyi kezdeményezéssel egy olyan kerékpárút kiépítésére, melynek mentén gasztronómiai pontokat hozunk létre. Csanáloson például strudlit és nudlit vásárolhatnak majd a turisták.
Ez az útvonal magyar oldalon Mátészalkáról vagy Nyírbátorból fog indulni (ez még nincs eldöntve), román oldalon Csanálos, Nagykároly, Mezőfény és Kaplony lesz érintve, ezeken a településeken is lesznek gasztronómiai pontok. Remélhetőleg meglesz a finanszírozás a mezőgazdasági utak felújítására is.
— Csanáloson is gondot jelent az elöregedés. Mennyire befolyásolja ez az iskola létét?
— Csanáloson van egy nagyon jól felszerelt iskola és óvoda, viszont folyamatosan csökken a gyereklétszám. Jelenleg nem látjuk a megoldást a fogyás lelassítására. Egy évben tizenöt-húsz elhalálozás van, és csak öt-hat gyerek születik. Az utóbbi egy-két évben több üres házat vásároltak meg, fiatalok is költöznek ki Nagykárolyból, de még nem látható ennek a pozitív hatása. Én nagyon remélem, hogy a községben minden területen lesznek pozitív változások.
Elek György