A hétfő kora délutáni, nem hivatalos értesülések még úgy szóltak: Marcel Ciolacu miniszterelnök lemond a kormányfői tisztségről, illetve távozik a Szociáldemokrata Párt éléről is.
Arról azonban nem esett szó, hogy a PSD kilép a kormánykoalícióból — sőt, a koalíciós pártok 13 órakor kezdődött gyűlésükön úgy döntöttek, hogy a jelenlegi koalíciónak továbbra is együtt kell működnie, hogy az elnökválasztás második fordulójának pozitív kimenetelét biztosítani tudja.
Szociáldemokrata svédcsavar
Pár órával később, a PSD Országos Politikai Tanácsának 17 órakor kezdődő gyűlése előtt viszont Ciolacu már úgy fogalmazott: javaslatot tesz párttársainak a szociáldemokraták kormánykoalícióból való kilépésére, s ha ez megtörténik,ő is lemond a miniszterelnöki tisztségről.
Ciolacu leszögezte, a PSD, a PNL és az RMDSZ alkotta koalíció két céllal jött létre a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése és a parlamenti választások után: az egyik az volt, hogy közösen alakítsanak kormányt, amelynek a parlamenti választásokon legjobban teljesítő PSD adja a miniszterelnökét, a másik pedig hogy közös jelöltet állítsanak, aki elnyeri az államfői tisztséget.
„A közös jelölt, Crin Antonescu nem jutott be a választás második fordulójába, így a koalíciós megállapodás egyik célja nem teljesült.” — mondta, hozzátéve: „Ma javaslatot teszek a párttársaimnak a koalícióból való kilépésre. Ha ezt megszavazzák, természetesen lemondok a miniszterelnöki tisztségről.”
A liberálisok tovább haladnak a megkezdett úton
Szintén hétfőn 17 órára hívta össze az országos politikai bürót a PNL is, amelynek ügyvivő elnöke, Cătălin Predoiu úgy fogalmazott: a liberálisok '„tovább haladnak az elkezdett úton”, és keresnek egy olyan miniszterelnököt, aki fel tudja venni a harcot „a jelen minden kihívásaival.”
Predoiu kifejtette, hogy a párt vezetőségének hétfői ülésén megvitatják az elnökválasztás első fordulójának eredményét, és a második forduló lehetséges forgatókönyveit, de napirenden lesz a PNL kormányzással kapcsolatos álláspontja is.
Mindkét esetben a liberális elveket tartják elsősorban szem előtt, és a megkezdett utat kívánják folytatni, de állást kell foglalniuk a versenyben maradt két államelnök-jelölttel kapcsolatban.
Elmondta, a kormánykoalíció hétfői kora délutáni ülésén alaposan körüljárták ezeket a témákat, és abban állapodtak meg, hogy mindegyik párt a vezető testülete elé viszi a kérdést, majd tájékoztatják a közvéleményt a döntésükről.
Hozzátette: személyes véleménye szerint az ország stabilitása érdekében Romániának az euroatlanti értékek útján kell maradnia.
Simion az ország élére akarja állítani Călin Georgescut
Mindeközben George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje hétfőn, egy gyulafehérvári cipőgyárban tett látogatásán a munkásoknak azt mondta, hogy nem fog csalódást okozni nekik, és Călin Georgescut fogja az ország élére állítani.
George Simiont - aki az elnökválasztás vasárnapi első fordulójában Fehér megyében a voksok 43,45 százalékát szerezte meg - éljenzéssel fogadta a gyár udvarán összegyűlt több száz alkalmazott, főként nők, gratuláltak és további sikereket kívántak neki, 'Éljen soká, elnök úr!' köszöntéssel szólítva meg. Simion a múlt héten, a választási kampányban már járt ebben a gyárban, és elmondása szerint most visszatért, hogy köszönetet mondjon a munkásoknak a szavazatukért.
Arra a kérdésre, hogy mit fog tenni az emberekért, az AUR elnöke így válaszolt: 'Nem fogunk csalódást okozni nektek, nem leszünk árulók, Călint (Călin Georgescu, a 2024-es, utólag érvénytelenített elnökválasztás volt független jelöltje és első fordulójának nyertese - szerk. megj.) az ország élére állítjuk, munkáltatóitok számára pedig csökkentjük az adóterhet (..), hogy nektek több pénz maradjon a zsebetekben, és itthon nevelhessétek fel gyermekeiteket.”
Szabó Kinga Mária
(Nyitókép: A bukaresti Victoria-palota)