Vallásturisztikai témában szervezett kétnapos konferenciát Máriapócs városának önkormányzata — szerdán Máriapócson, csütörtök délelőtt pedig a Károlyi-kastélyban hallgattak meg előadásokat a meghívottak.
A „Mária Út a Kárpát-medencében: út, ami összeköt embereket, országokat, nemzeteket” címet viselő programterv keretében a felszólalók igyekeztek kihangsúlyozni a különböző vallási felekezetekhez tartozó régi templomok turisztikai útvonalba való belefoglalásának fontosságát.
„ A Mária Út egyik fontos lelki központja Nagykároly, s az ide kapcsolódó zarándoklat fontos szellemi értékünk” — mondta köszöntőjében Kovács Jenő polgármester. Nagykároly elöljárója üdvözölte a részvevőket: a helyi politikai és egyházi élet fontos szereplőin kívül több magyarországi város önkormányzati vezetője is jelen volt a rendezvényen.
Ft. és Nm. Schönberger Jenő szatmári megyéspüspök tartotta meg az első beszédet. Az egyházmegye történetének részletes ismertetésén kívül beszélt arról, hogy milyen fontos összekötő kapocs a határ két oldalán élő magyarság számára a Mária Út, s annak is az egyik egy fontos állomása: Nagykároly.
Pataki Csaba szenátor a vallási turizmusban rejlő lehetőségekről szólt, rámutatott, hogy megyénkben a termálvíz, a vallástörténet és a művelődéstörténet hármasából olyan színvonalas turisztikai csomagokat lehetne összeállítani, amelyek egy hétre is idevonzanák a kirándulókat.
A továbbiakban az egyházi élet szereplői szólaltak fel. Mivel Nagykárolyban két templom is megújult határon átívelő HU-RO-s projektek eredményeképpen (a Kalazanci Szent József-templom részben, míg a helyi görögkatolikus templom teljes egészében), Ilyés Csaba nagykárolyi római katolikus főesperes, Vadas Krisztián nagykárolyi görögkatolikus parókus is felszólalt a konferencián.
A tanácskozás csütörtök délután Máriapócson zárult, a kelet-magyarországi településen hangzottak el előadások a vallásturizmus jelenéről és jövőjéről.