Szatmárnémeti

Vállalkozók bálja és cégek toplistája

2015.11.14 - 17:37

Kerek évfordulót ünnepel az idei évben a Szatmár Megyei Kereskedelmi, Ipar- és Agrárkamara. Fennállásának huszonötödik évfordulójával egy időben a huszonkettedik cégtoplistát mutatták be pénteken a szatmári vállalkozók idei bálján.

 

Munkamegbeszélés helyett kötetlen beszélgetésre gyűltek össze péntek este a szatmárnémeti Mioriţába Szatmár megye legjobban teljesítő cégeinek vezetői és tulajdonosai.

Mintegy kilencezer aktív, Szatmár megyei cég 2014-es évi pénzügyi mérlegét, a tavalyi nettó forgalmát, a megtermelt profitot, az alaptőke nagyságát, az alkalmazottak számát és sok egyéb más adatot figyelembe véve alakította ki az elmúlt évi eredmények alapján idei, céges toplistáját a megyei kereskedelmi kamara (CCIASM). Az esemény megnyitóján Daniela Culic, a kereskedelmi kamara vezérigazgatója elmondta, a nemzetközi standardok alapján felállított kritériumrendszer szerint a kilencezer szatmári cégből több mint ezerkétszáz ért el olyan eredményt, amelyik alapján bekerülhetett a legjobbak közé. Azt szeretnénk, tette hozzá Culic, ha a bál nemcsak egy egyszerű diplomaátadó lenne, hanem egyben köszönetnyilvánítás is azért, mert a szatmári cégek mozgásban és versenyben tartják a szatmári gazdaságot.

Stagnálás van

A szatmári gazdasági élet azonban nem olyan felhőtlen, mint amilyen az üzletemberek szórakozása volt a pénteki bálon, ugyanis továbbra is hiányoznak a külföldi befektetések, amik ha jelenlétükkel és tevékenységük nyomán nem is színesítenék a toplistát, de új munkahelyeket teremtenének és növelnék a helyi adóbevételeket. Az infrastruktúra hiányosságai a legnagyobb gátoló tényezői a külföldi tőke megyébe áramlásának, sajnos vannak olyan községek a megyében, ahol huszonöt év alatt sem sikerült megvetnie a lábát valamelyik nagyobb külföldi beruházónak.

Az is a stagnálás irányába mutat, hogy évek óta ugyanazok a szatmári tőkével létrehozott cégek szerepelnek a toplistában és nagyjából ugyanolyan üzleti mutatókkal mint korábban, tehát nemcsak hogy nem jönnek létre új cégek, javítva ezáltal az egészséges versenyhelyzetet és további fejlődést generálva, de nem jönnek létre új munkahelyek sem.

A vállalkozók huszonkettedjére báloztak együtt az év vége felé közeledve, a kereskedelmi kamara pedig fennállásának negyed százados évfordulóját ünnepelte.

Mindenki egységről beszélt az esemény megnyitóján, politikusok és választott köztisztviselők is azt hangoztatták, hogy ha a vállalkozói szféráról van szó, akkor nem számítanak a politikai nézetek, mindenki tisztában van vele, hogy a magánszféra a gazdaság mozgatórugója. Pataki Csaba szenátor (RMDSZ), szerint folytatni kell azt a tendenciát, ami eddig is megfigyelhető volt: a Szatmár megyei gazdasági élet működik függetlenül az adott politikai helyzettől, függetlenül attól, hogy melyik párt politikusai vezetik az országot, vagy milyen párt jelöltjei vezetik a helyi közigazgatási intézményeket. Erdei D. István parlamenti képviselő (RMDSZ), az alsóház költségvetési, pénz- és bankügyi bizottságának tagja elmondta, amikor döntést hoznak, a szatmári képviselők mindig igyekeznek — lehetőségeikhez mérten —, úgy határozni, hogy előnyben részesítsék a Szatmár megyei gazdasági élet szereplőit és a szatmári beruházásokat. Kereskényi Gábor parlamenti képviselő (RMDSZ) szerint mérhető ugyan a gazdasági növekedés az országban, de ez csak akkor lesz igazán érezhető Szatmár megyében is, ha a közbeszerzések kivitelezési munkálatait helyi cégek végeznék, hiszen akkor a megyei beruházásokra elköltött közpénz nagyobb hányada maradna valóban is a megyében.

Princz Csaba