Utoljára rendez egy évben két Forma–1-es világbajnoki futamot Spanyolország, ugyanis a következő idényben Barcelona és Valencia felváltva látja vendégül a mezőnyt. Így valószínűleg idén rendeznek utoljára Európa Nagydíj névvel vb–fordulót.
Egy kanadai „kiruccanás” után visszatért a Forma–1 mezőnye Európába, és abban az országban folyatják a világbajnokságot, ahol – kisebb túlzással – a csapatok otthon érezhetik magukat. Spanyolországban ugyanis tucatjával találhatók verseny- és tesztpályák, mivel az ország éghajlata szinte egész évben alkalmas az autók üzemeltetésére. Valenciában már 1999 óta van egy állandó pálya – a Ricardo Tormo – a város mégis egy másik helyszínen bonyolítja le a nagydíját. 2008-ban kapták meg az Európa Nagydíj rendezési jogát, amivel az ország ahhoz a kivételes kitüntetéshez jutott, hogy egy évben kétszer is vendégül láthatja a Forma–1-et. Korábban Nagy–Britanniát és Németországot érte ez a kiváltság az Európa Nagydíjjal, melyet kisebb–nagyobb megszakításokkal 1983 óta tartanak meg.
A Földközi-tenger partján, a Grao nevű városrész kikötői negyedében jelölték ki a valenciai aszfaltcsíkot, viszont a résztvevők és a nézők sem kifejezetten rajonganak érte. Mindez a jegyeladásokra is hatással van: az első valenciai futamon több mint 110 ezer férőhelyet biztosítottak a szervezők, ez a szám a tavalyi évre majdnem a felére apadt, idén pedig már csak 45 ezer ember figyelheti a helyszínről az eseményeket, ami nagyon kis szám a többi pályához képest.
A következő szezontól egyébként megszűnik a dupla állomás Spanyolországban, a barcelonai és valenciai pálya évenkénti váltásban fog futamot rendezni. Ezáltal valószínűleg kikopik az Európa Nagydíj is, hogy helyet adjon más, vélhetően valamilyen Európán kívüli országnak a versenynaptárban.
A Valencia Street Circuit 5419 méter hosszú, és mind az épített, mind az utcai pályák ismertetőjegyeit magán viseli. „A kettő egyvelege kihívást jelent a pilótáknak, az ideális beállítások megtalálása bonyolult feladat – mondta Pastor Maldonado, a Williams venezuelai pilótája, aki ebben a szezonban megnyerte a barcelonai futamot. – Meglehetősen gyors a pálya. Van rajta néhány hosszú egyenes, de több lassabb kanyar is, ezért a megfelelő arányok megtalálása létfontosságú a jó szerepléshez.”
A kör kétharmadát padlógázos szakaszok, illetve hajtűkanyarok és sikánok alkotják. Az autók többször elérik a 280–300 km/h sebességet.
A hatalmas tempó ellenére Valenciában öt év alatt kevés autó tört rommá, mivel a falak távol helyezkednek el az aszfaltcsíktól, elég tágasak a bukóterek. Kimi Räikkönen, a Lotus finn pilótája azért elismerte, hogy ettől függetlenül nem gyerekjáték vezetni rajta. „Itt roppant következetesen kell vezetni, mert könnyen időt lehet veszteni az apró hibákkal” – mondta.
„Valenciában lehetséges az előzés, de csak némi kockáztatással. Ennek az az oka, hogy az autók által keltett légörvények nem tűnnek el, mint általában, hanem visszaverődnek a magas falakról. Ettől csökken a tapadás, és szélsőséges esetben a gázpedálról is el kell emelnünk a lábunkat” – mondta a címvédő német Sebastian Vettel (Red Bull Racing), aki simán nyerte az előző két valenciai futamot.
Közvetítések
Szombat, 3. szabadedzés: 12 óra (Digi Sport 1); időmérőedzés: 15 óra (m1, Digi Sport 1)
Vasárnap, futam: 15 óra (m1, Digi Sport 1).