Belföld

Választási kisokos

2016.06.04 - 14:00

Vasárnap, június 5–én zajlanak a helyhatósági választások, reggel 7 órától este 21 óráig várják az urnák elé a lakosságot, hogy polgármestert, helyi és megyei tanácsosokat válasszanak.

A rendszerváltás óta hetedik alkalommal tartanak Romániában helyhatósági választásokat – az idei azonban az elmúlt huszonöt év legnagyobb voksolási újdonságát (és egyben informatikai kihívását ) tartalmazza: számítógépes rendszer felügyeli a választások tisztaságát és a rendszer használata pontos kimutatást ad a szavazókedvről is. Minden szavazóházban lesz egy táblagép, a szavazásra jelentkezők az azt kezelő személynek kell átadják a személyi igazolványukat, aki az eszköz segítségével beszkenneli a személyi számot és regisztrálja azt az országos adatbázisba. Amennyiben az adott személy szerepel a rendszerben, és az adott szavazókörzethez tartozik, a program megmutatja, hogy a lista hányas helyén található és ettől kezdve a szokásos procedúra szerint megkapja a „Votat” feliratú pecsétet valamint a három szavazólapot (egyet a polgármesterjelöltek, egyet a városi tanácsosjelöltek, egyet pedig a megyei tanácsosjelöltek neveivel) és voksolhat. Ha a rendszer illegális szavazóként azonosítja – mert valahol máshol szavazott már – a szavazóház elnöke értesíti a rendőrséget és az illető személy ellen eljárás indul.

A helyhatósági választásokon minden 18. életévét betöltött román állampolgár részt vehet, amennyiben rendelkezik érvényes személyazonossági okmánnyal — a törvény értelmében személyazonossági okmány alatt a személyazonossági kártya, az ideiglenes személyazonossági kártya, a személyazonossági igazolvány vagy a diplomáciai, illetve szolgálati útlevél értendő, a katonai iskolák tanulói esetében pedig a katonai szolgálati könyv. A szavazók csakis abban a szavazókörzetben szavazhatnak, amelyhez beosztották az utcájukat vagy a helységüket, és ahol a polgármester által készített állandó választói jegyzékek másolatán, a kiegészítő jegyzékeken vagy pótjegyzéken szerepelnek. A választók a zárt szavazófülkékben külön szavazhatnak, a „Votat” szövegű pecsétet annak a négyszögnek a belső részére nyomva, amely az általa megszavazott jelöltlistát vagy jelölt nevét tartalmazza. Miután szavaztak, a választók összehajtják a szavazólapokat oly módon, hogy az ellenőrző bélyegzővel ellátott fehér oldal kívül maradjon, s behelyezik az urnába, ügyelve arra, hogy ne nyíljanak ki. Ezt követően a pecsétet vissza kell adni a szavazóházi tagoknak, majd ezt követően visszakapják a hivatalos okmányaikat. Megalapozott ok esetén a szavazókörzeti választási iroda elnöke felfüggesztheti a szavazást, ez azonban nem haladhatja meg az egyórás időtartamot, s azt a helyiség ajtajára való kifüggesztéssel legalább egy órával korábban be kell jelenteni. Az összes felfüggesztés időtartama pedig nem lehet két óránál nagyobb.

Speciális helyzetek

Tilos bármely személy jelenléte a szavazófülkében a szavazón kívül. A voksoló, aki a szavazókörzeti választási iroda elnöke által megállapított, megalapozott okokból nem képes egyedül szavazni, jogosult arra, hogy a szavazófülkébe segítségül hívjon egy általa kiválasztott személyt, aki azonban nem segíthet a szavazásban más olyan személyek esetében, akik nem tudnak egyedül szavazni.