Még el sem párolgott a győzelmek fölötti eufória, máris megkezdődtek a találgatások és az esetleges alpolgármesteri, megyei tanácsi alelnöki személycseréket célzó pedzegetések.
Mind az RMDSZ, mind a PSD elégedett a parlamenti választáson elért eredményekkel — legyen szó országos vagy Szatmár megyei eredményről. Az már körvonalazódik, hogy a PSD-nek nem lesz meg az egyszerű többsége a kormányalakításhoz (a következő ciklusban a parlament 464 tagú lesz, az egyszerű többséghez 233 mandátum szükséges, viszont a szociáldemokraták által elárt 45%-os eredménynek „csak” 224 mandátum felel meg), s az ALDE-val való koalíció mellett máris felmerült annak a lehetősége is, hogy az RMDSZ-t is bevonják a kormányzásba — ám mindez még a jövő zenéje. Ha nem is olyan nagyon távoli jövőé.
Most azonban még mindkét párt háza táján az elért eredmények fölötti öröm dominál — és ha mégoly sereghajtó is volt Szatmár megye a választáson való részvétel tekintetében, az RMDSZ „túlteljesített”. S nem csak abból a szempontból, hogy a szavazatok 40%-át kapta meg, ami jelentősen több, mint a megyében élő magyar nemzetiségű lakosság 34–35%-os részaránya, de a szövetség megyei szervezetei között is a dobogó harmadik helyén végzett: a képviselőház esetében Hargita (84,80%) és Kovászna (74,06%), és a szenátus esetében is (85,27% és 74,41%) ez a két megyei szervezet előzte meg.
„Jó eredménynek mondható, amit elértünk. Jobban érdekelte a magyar közösséget a saját sorsa, mint a többséget — az alacsony részvételi arány ellenére is. Az emberek bíznak bennünk, s a mostani számok tükrében nyugodt lélekkel ki lehet jelenteni: a kora nyári, helyhatósági választáson elért eredmény nem egy 'szalmaláng–fellángolás' volt a választópolgárok részéről, hanem bizalom, mint ahogy ez a mostani is. De a bizalom mellett érezzük a felelősség súlyát is, s ez még inkább arra sarkall bennünket, hogy kitartó, kemény munkával, a közösség igényeit figyelembe véve 'köszönjük meg' az emberek bizalmát” — fogalmazott lapunk megkeresésére Pataki Csaba, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének elnöke. A megyei tanács elnökeként pedig elmondta — utalva a felröppenő hírekre, melyek szerint a PSD „igényt tartana” Szatmárnémeti egyik alpolgármesteri és/vagy a megyei tanács egyik alelnöki tisztségére —, hogy egyrészt a nagypolitikai háttérben máris folynak a koalíciós tárgyalások, másrészt a jelenlegi kormány mandátuma jogilag december 19-én jár le, s ezt követően egy hónap áll rendelkezésre az új kormány megalakítására, ami azt jelenti, hogy 2017 januárjáig nincs semmi értelme bármiféle találgatásokba bonyolódni. Nos, ha találgatásokba nem is, pedzegetésekbe lehet, ugyanis Aurelia Fedorca, a PSD megyei szervezetének elnöke már a választás éjszakáján úgy fogalmazott: van megfelelő felkészültségű emberük, aki be tudná tölteni egyik vagy másik altisztséget, s a végleges választási eredmények kihirdetését követően tárgyalóasztalhoz fognak ülni mind Szatmárnémeti, mind a megye vezetőségével.
Elégedett az elért eredménnyel Gabriel Leş PSD-s szenátor is. „Jó eredmény, még ha a szavazókedv lanyhább is volt a vártnál. A szavazatok száma azt igazolja, hogy az emberek bíznak bennünk és kormányprogramunkban, ugyanakkor nagyok az elvárások is velünk szemben. Szép, de igénybe vevő kampány van mögöttünk — viszont sétagaloppnak minősíthető ahhoz képest, ami ezután következik. Mert ez lesz a komolyabb munka: betartani, amit programunkban ígértünk” — fogalmazott. Hozzátéve azt is: a kampányból annak valódi kampányságát, azaz a megoldások, tervek, elképzelések összemérését, megvitatását hiányolta. „Mintha csak egymás kritizálásáról szólt volna ez a periódus. És ez nem jó. Nem mindegy, egyik-másik jelölt mit 'vágott' a másik fejéhez. A korteskedés ideje elmúlik, és valamennyien itt maradunk Szatmáron, holnap is találkozunk — s nem mindegy, hogyan tudunk egymásra nézni” — mondta.
Szabó Kinga Mária