Szatmárnémeti

Valamivel több mint 2 ezer jegyet osztanak ki

Idén 1933–2027 lej közötti összegbe kerül egy főre a teljes gyógykezelési jegy (Fotó: realitateadegalati.ro)
2022.04.13 - 14:00
2048 gyógykezelési jegyet kapott a Szatmár Megyei Nyugdíjpénztár, amely várja a jelentkezőket. Egy kezelési jegy által biztosított tartózkodás időtartama 16 nap, ebből a gyógykezelésé 12 nap.

Az idei esztendőre 2048 gyógykezelési jegyet kapott a Szatmár Megyei Nyugdíjpénztár, amely várja a jelentkezőket — közölték az intézmény képviselői a prefektúrán, az idősek gondjaival foglalkozó megyei bizottság e havi ülésén.
A 2010-es évi 263-as számú törvény értelmében a nyugdíjasok, a köznyugdíjrendszer biztosítottai, valamint más, speciális törvények által megnevezett kategóriák — fogyatékkal élő személyek, politikai és etnikai okból üldözött személyek, háborús veteránok, munkabalesetet szenvedett vagy szakmai megbetegedésben szenvedő személyek — gyógykezelésben részesülhetnek, amelynek költségeit részlegesen vagy esetenként teljesen a társadalombiztosítási alapból fedezik.
Az igényelhető jegyek számát minden évben a társadalombiztosítási költségvetésből erre a célra elkülönített összegek függvényében állapítják meg. Idén például közel 100 ezer gyógykezelési jegyet finanszíroz a kormány, és 200 millió lejt költ erre a célra.

Ingyen igényelhetnek jegyet a betegnyugdíjasok, amennyiben a rehabilitációs program keretében az orvos ezt javasolja, valamint a speciális törvények előírásainak haszonélvezői. Egy bizonyos összegű hozzájárulás befizetése ellenében részesülhetnek gyógykezelésben a nyugdíjasok, a köznyugdíjrendszer biztosítottai, az említett kategóriák kivételével.
A jegyek elosztása egy pontos kritériumrendszer alapján történik, amelyet minden évben az Országos Nyugdíjbiztosító Pénztár elnökének a rendeletével fogadnak el. Egy kezelési turnus időtartama 16 nap, ebből 12 napra biztosítanak kezelést.
Az igénylőknek a lakhelyük szerint illetékes megyei nyugdíjpénztárhoz, tehát a szatmáriaknak a Szatmár Megyei Nyugdíjpénztárhoz (Szatmárnémeti, Vasile Lucaciu sugárút 4–6. szám) kell intézniük kéréseiket, kivételt képeznek a speciális törvények előírásainak haszonélvezői, akik ahhoz a nyugdíjpénztárhoz kell forduljanak, amelyiknek a nyilvántartásában vannak.

A hozzájárulást fizető személyek esetében a törvény a következőképpen rendelkezik a hozzájárulás mértékéről: nyugdíjasoknak 50%-os a hozzájárulásuk a gyógykezelést megelőző havi bruttó nyugdíjukból, a biztosítottak fizetik a gyógykezelési jegy árának az 50%-át, azok a biztosítottak, akiknek a fizetése nagyobb, mint az országos bruttó átlagbér, a jegy teljes árát ki kell hogy fizessék. Ebben az évben 1933–2027 lej közötti összegbe kerül egy főre a teljes gyógykezelési jegy.

Az Országos Nyugdíjbiztosító Pénztár gyógykezelési jegyeket biztosít a saját tulajdonban lévő kezelési egységekbe, a következő helységekre: 1 Mai, Amara, Bala, Bizuşa, Buziaş, Kovászna, Geoagiu-Băi, Lacu Sărat, Moneasa, Nicolina, Olăneşti, Pucioasa és Sărata Monteoru.
A légúti panaszokkal küszködő Szatmár megyei nyugdíjasoknak egyébként Govorát és Szovátát javasolják, a kardiovaszkuláris bántalmakkal élőknek Buziaşt, Kovásznát, Tusnádfürdőt és Vatra Dorneit, az emésztőszervi panaszokkal küszködő lakosoknak Căciulata, Călimăneşti és Olăneşti gyógyüdülőit, a neurózisban szenvedőknek Moneasa a megfelelő rekreációs üdülő, nőgyógyászati panaszokra Szováta, míg reumatikus bántalmakra többek között Május 1-fürdő, Bizuşa, Eforie Nord, Neptun, Mangalia, Saturn, Herkulesfürdő, Aknasugatag, illetve a Szatmár megyei Tasnád.

Bumbuluţ Krisztina