Elő a fényképezőgéppel, irány az erdő-mező! Az erdők barna, ropogós avarszőnyegét szinte átlyukasztják a tavaszi vadvirágok. Alföldi, dombvidéki, hegyvidéki erdők talaját virágszőnyegek borítják be, madárdaltól hangos most minden szeglete a természetnek. Züm-züm is akad bőven, kertek, gyümölcsösök, színpompás rétek, erdők rovarok millióit vonzzák, kezdődhet a beporzás.
Bükk
Első ajánlatunk a megye déli részén a Bükkbe kalauzol, a Hóvirág rétre, ahol olyan kis törékeny lények várják a csodálatunkat, mint a reményt és tisztaságot szimbolizáló hóvirág, az újjászületést jelentő csillagvirág, a tavaszi sáfrány vagy a fürtös gyöngyike, ami a gyengéd, óvó szeretet jelképe a népi hitvilágban. Javasolt útvonal: Erdőd, Szakasz, Szokond, Laphegy (Cuţa) autóval, majd innen egy körülbelül 8 kilométeres erdei úti gyalogtúra a dombra fel.
Az Érmelléken, a homokdűnék hazájában virágzik a magyar kökörcsin, Natura 2000-es, ún. jelölőfajként Románia egyik legnagyobb populációja található itt e kecses virágból, melyre a laikus vándor véletlenül lelhet rá, hisz még biológus barátaim sem árulták el nekem a virágok lelőhelyét.
Sárerdő
Ha a Sárerdőre vágyunk, amit biztos minden szatmári ismer, rögtön a tó előtt balra fordulva egy alig két kilométeres tanösvényen sétálhatunk egy jót. Az erdei tanösvény táblái az itt előforduló élőlényeket mutatják be, egyikük az erdei virágokat: a kárpáti sáfrányt, a berki szellőrózsát, a mocsári nőszirmot, a májusi gyöngyvirágot, a réti kardvirágot.
Muzsdaj, Kányaháza, Sárköz
A tavakat körbeölelő dombvidéki erdőkben járva találkozhatunk az év vadvirágával, az agárkosborral. A sárközi erdőben pedig csillagnárciszos mezők tarkítják a tájat.
Túr mente
Túrterebesszőlőhegyen, dombvidéki erdőkben egy Natura 2000-es úgynevezett jelölőfaj, a magyar nőszirom virágzik ilyenkor tavasszal.
Szatmárhegy
A „Hegyen” kockáslilom-mezőkre lelhetünk. A csonkási erdővel átellenben, a szántók közötti területeken elvétve, a beszántatlan mezőkön pedig akár virágszőnyegként is megjelenik ez a különös mintázatú liliom. A szatmárhegyi játszótér mögötti úton haladva, jobbra az első földúton letérve egy beszántatlan parcellán valódi kockásliliomrétre találunk, ahova virágimádó turisták zarándokolnak évről évre megcsodálni e kecses különlegességet.
Avas
Az Avas vidéki kirándulóhelyek és viráglelőhelyek közül most csak néhányat emelünk ki, hiszen akárhova tévedünk, vadvirágokba botlunk. A tőzikék birodalmába érünk, a Tőzike rétre a Bikszád központjából induló úvonalon: Fărtăi- Coasta Râtului-Pilingări-Fruntea Mare (Kőris-domb), a helyi elnevezéseket használva.
Batarcson egy kockásliliom-különlegességgel találkozhatunk, a hegyi kockásliliommal, ami nagyobb, mint társa, nyár elején virágzik egy bordósabb árnyalatban.
Kőszegremete
A szőlőhegyen is változatos flórát csodálhatunk meg. Kék takaróval, a kékmeténggel csalogat az erdő. Találunk még mást is bőven a már felsoroltakból is. Párját ritkítja a kilátás a hegyről az Avasra.
Említhetnénk még az odvas keltikét, a fehér pöttyös szőnyeget idéző szellőrózsát, a nedves rétet, vízfolyást jelző sárga gólyahírt vagy az egyre népszerűbb ételkülönlegességet, a medvehagymát is.
Nemcsak az itt felsoroltakat, de egyetlen vadvirágot sem szabad leszakítani. Mire vázába kerülnek, elhervadnak, a természetvédelmi törvény pedig komoly bírságot ró azokra, akik szedik vagy értékesítik őket. Gyógynövényként pedig mindig úgy szedjük az arra valót, hogy hagyjunk belőle beporzó barátainknak is!
A hóvirág legendája
Amikor Isten a Földet teremtette, először hóval borított be mindent, de a hó túl színtelen volt, ezért a hó elindult színt keresni magának. Kérte a virágokat, hogy adjanak neki színt, ám kérését egyik virág sem teljesítette. A hóvirág azonban megsajnálta.
„Ha annyira tetszik a kabátom, a tiéd lehet” — mondta. Így lett fehér a hó, és ezért a hóvirág az egyetlen télen virágzó növény.
Összeállította: Márk-Nagy Ágota, Szatmári Kulturális Turisztikai Iroda