Ha nincsenek megelőző lépések a gazdák részéről, nincs kártérítés sem vadállatok okozta károk esetén.
Ha a gazda nem tette meg az előírt megelőző lépéseket, ne is nyújtson be kártérítési igényt, mert úgysem térítik meg a kárát, figyelmeztet Békéssy Erzsébet, a kártérítési igény jogosságának megállapításában illetékes Környezetvédelmi Ügynökség ügyvezető igazgatója.
Károsult: fizess!
Egy korábbi sajtótájékoztatón elhangzottak szerint havonta négy-öt esetben okoznak kárt termésben vagy a háziállat-állományban vaddisznók, rókák és farkasok Szatmár megyében. Ha ilyen bejelentés érkezik valamelyik polgármesteri hivatalba, annak képviselői egy három intézmény által delegált tagokból álló bizottságot hív össze, akik a káresemény tényét megállapítják. A helyszíni vizsgálódás után adminisztratív vizsgálódás is következik, vázolta fel az ügymenetet Békéssy, és ha kiderül, hogy a törvény által előírt megelőző intézkedéseket a megkárosított gazda nem hozta meg, akkor bizony kártérítés sem jár. Sőt, nemcsak hogy az okozott kárt nem fizetik ki, vagy legalább enyhítik, ráadásul a bizottság kiszállási költségeit is behajtják rajta. A bizottság részéről felesleges is lenne bármilyen jó szándék, a kárjelentést tartalmazó dossziét a kolozsvári elbíráló bizottság eddig még kivétel nélkül visszadobta abban az esetben, ha abban nem szerepelt konkrétan, hogy a megkárosított gazda milyen óvintézkedéseket tett.
Főleg a vaddisznók
Szatmár megyében a vaddisznó okoz leggyakrabban munkát a kárfelmérőknek, főleg Szaniszló, Csomaköz, Ráksa és Mezőfény térségében, eddig egyetlen gazda sem kapott kártérítést, a kártérítési igénylést minden esetben a megelőző intézkedések hiánya miatt nyilvánítottak alaptalannak. Az 1679/2008-as számú kormányhatározat értelmében a vadászati törvény hatálya alá eső állatok lakta terület közelében megtalálható gazdaságban vagy földterületen aktív vagy passzív rendszert kell kiépíteni a kárt okozó állatok távoltartása érdekében. Terményének védelméhez a gazdának írásban kell segítséget kérnie a helyi vadásztársaságtól, jóváhagyott vadriasztót telepítenie a földterületen, vagy elkerítenie azt. Ha állattartóról van szó, állatainak számát és fajtáját be kell jelentenie, legelés vagy munkavégzés közben állatainak védelméről gondoskodnia kell, azokat éjszakára zárt helyre terelnie.
Princz Csaba