Külföld

V. Károly Európa-díj átadó ünnepsége

2016.05.10 - 13:15

Az európai értékek melletti kiállásra szólított fel VI. Fülöp spanyol király és Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke is az V. Károly Európa-díj hétfői átadóján a kelet-spanyolországi Yuste monostorban, ahol Sofía Corradit, az Erasmus felsőoktatási nemzetközi diákcsereprogram létrehozóját tüntették ki az elismeréssel.

 

"A rendkívüli munka, a nagy örökség, amelyet együtt építettünk az elmúlt évtizedekben, az európaiak egységének és a közös értékeknek köszönhetően valósult meg. Értékek, amelyeken az unió alapul, és amelyek ösztönzik az együttélésünket a demokráciában: szabadság, emberi jogok és szolidaritás" - fogalmazott a spanyol uralkodó az unió elődje megszületésének évfordulóján, az Európa-napon elmondott beszédében.

VI. Fülöp hangsúlyozta: az EU-nak az eddigieknél több elszántságra és felelősségre van szüksége, hogy mozgósítsa állampolgárait az "integráció, az egység és a haladás" érdekében, mert "Európa sokkal erősebb mint a mai világot fenyegető bizonytalanságok". Felhívást intézett a fiatalokhoz, kérve, hogy járuljanak hozzá ezeknek az európai értékeknek megtartásához.

Az Európai Parlament elnöke spanyol nyelven elmondott felszólalásában aggodalmának adott hangot olyan, már leküzdöttnek vélt "démonok" európai visszatérése miatt mint az idegengyűlölet, a rasszizmus és az intolerancia. Ezek épp ellenkezői mindazoknak, amelyek "naggyá tették Európát" - mondta Martin Schulz, példaként említve az emberi méltóság, a demokrácia, a jogállam, és a szolidaritás mellett elkötelezettséget.

"Elérkezett az idő, hogy mi, meggyőződéses európaiak felkeljünk és harcoljunk közös Európánkért, az idő, hogy felrázzuk lelkiismeretünket, hangsúlyozzuk a szolidaritás, a béke és kölcsönös tisztelet fontosságát" - fogalmazott a politikus, aki szerint az európaiaknak meg kell tanulniuk együtt élni és együtt dolgozni, mert ezen az elképzelésen alapul "az európai projekt".

A díjazott Sofía Corradi arról beszélt, hogy az Erasmus-program az európai integráció és a béke előmozdítása is egyben. A résztvevő diákon nem csupán nyelvet tanulnak, világot látnak, hanem megmártózhatnak egy másik ország kultúrájában is - hangsúlyozta a "Mama Erasmus" néven is emlegetett olasz professzor asszony.

Mint mondta, ez a program 1987-es indulása óta mintegy 3,5 millió diákot ösztönzött bölcsességre, kreativitásra és önállóságra.

Az Erasmusban résztvevő országok közül Spanyolország küldi és fogadja a legtöbb hallgatót. Az Európai Bizottság által idén januárban közzétett, a 2013-2014-es tanévről szóló jelentés szerint 39 ezer diák érkezett a dél-európai országba, míg onnan több mint 37 ezer tanuló utazott más országba ösztöndíjjal. (Magyarországra ugyanebben a tanévben 4764 külföldi diák érkezett, és 4025 magyar hallgató vett részt külföldi képzésben)

Az V. Károly Európa-díjat X. alkalommal adták át. Odaítélésekor a fő szempont, hogy a díjazott munkájával hozzájáruljon Európa kulturális, tudományos és történelmi értékeinek növeléséhez, illetve az Európai Unió építéséhez.

Az elismerést 90 ezer eurós jutalom is kíséri, amelynek felét megkapja a díjazott, a fennmaradó összegből pedig a nevével fémjelzett ösztöndíjat alapítanak.

A kitüntetést korábban megkapta mások mellett például Wilfried Martens, Mihail Gorbacsov, Helmut Kohl és José Manuel Barroso is.