Szatmárnémeti

Üzentek a jeges pokolból – doni megemlékezés Szigetlankán

A Doni-áttörés rendkívül mély nyomokat hagyott a magyar társadalom kollektív emlékezetében - hangsúlyozta előadásában dr. Keresztesi Csaba-Árpád történész (Fotók: refszatmar.eu)
2023.01.16 - 13:54
A Szatmár-szigetlankai református templomban a vasárnap délelőtti istentiszteleten a Kárpát-medencei Vitézi Rend képviselői történelmi előadással rótták le tiszteletüket a 80 évvel ezelőtt, a Don-kanyarban hősiesen küzdő katonáink emléke előtt.

Tizennyolcadik alkalommal szólt sorozatban a vasárnap délelőtti istentiszteleteken az igehirdetés Pál apostolnak rómabeliekhez írott levele alapján, ez alkalommal a 6. fejezett 11. versének textusa: „Így azt tartsátok ti is magatokról, hogy meghaltatok a bűnnek, de éltek Istennek Krisztus Jézusban!” Élni a királynak a kegyelem alatt. Mit jelent ez? Először is azt, hogy meghaltunk a bűnre nézve, nem én megyek a bűn után, de az még üldöz engem. Ne hagyjuk, hogy kontrolláljon! Továbbá azt jelenti, hogy élek Krisztusban, Ő pedig bennem, azaz megtölt Ő, körbevesz Ő. Tagjaink egy része se maradjon a Sátán szolgálatában, de mindenekelőtt a szívünket kell odaadni.” 
Kié a szíved? – szólt az igehirdetés fő kérdése, az Atya pedig sztetoszkóppal hallgatta meg a szívből jövő választ. Rácz Ervin lelkipásztor igehirdetése előtt és után a szIGEt Együttes dicsőítése készítette elő az üzenetet és mondta ki a választ: „Ó nem én, Krisztus él bennem.”

hirek/2023/januar/e-2-1.jpg

Az istentisztelet záró részében vitéz dr. Keresztesi Csaba-Árpád történész tartott tematikus előadást A Don-kanyar, ahonnan sokaknak nem volt visszaút címmel. Mint ismeretes, 1943. január 12-én a Vörös Hadsereg egy nagyobb méretű felderítő támadást indított az urivi hídfőből a II. magyar királyi honvéd hadsereg állásai ellen, amelyeket katonáink a Don-folyó vonalán kiépítettek. Ezzel kezdetét vette az Osztrogorszk-Rosszos hadművelet, amely gyakorlatilag ketté szakította a második magyar hadsereg hadállásait, s megkezdődött az a pokoljárás, amely szerény becslések szerint is mintegy 120-130 ezres veszteséget okozott a hadseregünk állományában. A királyi Magyarország soha nem tudta kiheverni ezt az emberveszteséget, s ezért a Doni-áttörés rendkívül mély nyomokat hagyott a magyar társadalom kollektív emlékezetében. A történelmi előadás gerincét azoknak a leveleknek a bemutatása és elemzése képezte, amelyeket a Don-kanyarban harcoló honvédek írtak szeretteinek.  “…Tudom, hogy mire ezt a lapot megkapod, addigra én már nem fázom és elmúlik az éhségem is… Kérlek, hogy ne haragudj rám!…” (v. Bányai József sz.vezető – 1943. január 12.) – szólt egy üzenet a jeges pokolból. A megemlékezés záró akkordjaként vitéz Seres Ferenc költő elevenítette fel költeményei szívet megrázó verssoraival a 80 évvel ezelőtt lezajlott gigászi küzdelem embert próbáló eseményeit …onnan, a Don-kanyarból, ahonnan sokaknak nem volt visszaút! Az istentisztelet nemzeti imádságunk eléneklésével zárult.

Rácz Ervin

hirek/2023/januar/e-3.jpg