Szatmárnémeti

Úttörő egészségügyi szűrőprogram

2022.02.02 - 18:31

A felmérés a „Hatékony Szűrési és Prevenciós Programok Fejlesztése és Tesztelése ROHU-450” projekt keretein belül, a Páli Szent Vincéről Nevezett Szatmári Irgalmas Nővérek Egyesülete egészségügyi alkalmazottainak részvételével történik.
„Romániában sajnos rendkívül alacsony azok száma, akik önszántukból részt vesznek egészségügyi szűrésen. Miközben például Svédországban a 40 év fölötti nők több mint 90%-a részt vett mellrákszűrésen, addig ez az arány Romániában alig haladja meg a 6%-ot” — mondja dr. Guler Cătălin. „Pedig a rizikófaktorok és betegség korai felismerése rendkívüli módon növeli a gyógyulás esélyét úgy az onkológiai, mint a kardiovaszkuláris betegségek esetében” — tette hozzá a szűrést koordináló orvos.
A vizsgálatok öt betegségcsoportra fókuszálnak: a mell-, bőr-, vastagbél- és prosztatarákra, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedésekre. Az Egészségügyi Minisztérium honlapján fellelhető legfrissebb adatok szerint Romániában az új rákos megbetegedések száma 2018-ban meghaladta a 83 000-et, az elhalálozásoké pedig az 51 000-et. Más szavakkal ez azt jelenti, hogy Romániában százezer lakosból 315,5 személy szenvedett valamilyen rákos megbetegedésben. Szatmár megyében ráadásul ez a szám ennél is magasabb volt: elérte a 319-et. A statisztikák szerint ráadásul Romániában a szív- és érrendszeri megbetegedésekhez háromszor több haláleset köthető, mint a daganatos megbetegedésekhez. Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint például 2016-ban 79 423 nő és 69 066 férfi halálát okozta valamilyen kardiovaszkuláris betegség. Egy korábbi felmérés pedig kimutatta: Szatmár megyében az országos átlagnál is nagyobb a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők aránya.
A szűrővizsgálat Túrterebesen kezdődött, majd Szatmárnémetiben, Pusztadarócon, Nagykárolyban, Tasnádon, Kaplonyban, Csomaközön, Remetemezőn és Bogdándon folytatódott. Első lépésben a szakemberek rizikófelmérést végeznek, amely alapján megállapítják, hogy az adott személy milyen mértékben van kitéve a mell-, bőr-, vastagbél- és prosztatarák kialakulásának, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek. Az életmódról, rizikófaktorokról kitöltésre kerül egy kérdőív, majd a mobil laboratórium segítségével vérvétel történik a koleszterin, a vércukor, a triglicerid és a PSA (prosztataspecifikus antigén) szintjének meghatározására, valamint a begyűjtött székletmintában emésztőszervi vérzések nyomait keresik. Ezenkívül a keringési rendszer vizsgálatára is sor kerül, EKG-vizsgálattal és szükség esetén 24 órás (Holter-) vizsgálattal kiegészítve.
A vizsgálatok második része a nők esetében a mellrák felismerését célozza meg. Ennek érdekében állt üzembe egy mobil mammográfiás szűrőegység, ami a gyakorlatban egy, a legmodernebb vizsgálati eszközzel felszerelt konténeres kamiont jelent. Ennek köszönhetően a 40 és 70 év közötti pácienseket ebben a high-tech laboratóriumban, a helyszínen meg lehet vizsgálni. A program ezen komponense a Kolozsvári Onkológiai Intézet mellrákszűrési pilótaprogramjának a részét képezi.
Az így kapott adatokat szakemberek értékelik ki, az eredményeket pedig közlik az adott település háziorvosával. Ő az, aki az eredmények ismeretében a kiszűrt személyeket szükség esetén továbbküldi szakorvosi vizsgálatra. A Szatmárnémetiben, a Ştefan cel Mare utca 13. szám alatt található Hám János Orvosi Központ a szűrés során felismert betegségek kezeléséhez a legmodernebb eszközökkel felszerelt szakrendelőkkel áll a páciensek rendelkezésére.
A Hatékony szűrési és prevenciós programok fejlesztése és tesztelése ROHU-450 nevű projekt a Csongrád-Csanád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Hódmezővásárhely-Makó mint vezető partner és a Páli Szent Vincéről Nevezett Szatmári Irgalmas Nővérek Egyesülete által az INTERREG V-A Románia–Magyarország 2014–2020 Együttműködési Program 9/a – „az egészségügyi szolgáltatások fejlesztése” beruházási prioritás keretében valósulhatott meg.

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Fokozódhat a madárinfluenza-járvány

A madárinfluenza okozta járványhelyzet fokozódásától tartanak az állategészségügyi szakemberek. Összefoglalták mit kellene tenniük a szatmári, hivatásos vagy háztáji baromfitartóknak, hogy megelőzzék az elhullást.
Vidék

Ingyenes méhnyakrák-szűrés lesz Tasnádon!

Szeptember 28-án és 29-én a kolozsvári Prof. Dr. Ioan Chiricută Onkológiai Intézet révén ingyenes méhnyakrák-szűrést végeznek Tasnádon!
Szatmár megye

Lesz fix radar a körgyűrűn is

2024 a fix közúti radarok és a közlekedést figyelő kamerák éve lesz a közlekedésbiztonság tekintetében Romániában. Amennyi baleset volt, biztosra vehető, hogy a szatmárnémeti körgyűrűre is jut ezekből.