Belföld

Utóhatás: nő az érdeklődés a távmunkák iránt

Bogdan Badea, az eJobs vezérigazgatója (Fotó: eJobs)
2022.03.12 - 19:00
A munkaerőpiacon az elmúlt két hétben megnőtt az otthonról végezhető, lehetőleg rugalmas időbeosztású munkák iránti kereslet, viszont továbbra sincs nagy érdeklődés a külföldi munkák iránti. Tavalyhoz viszonyítva 19%-kal több az állásajánlat.

Február 24-étől mostanáig az ejobs.ro álláskereső portálon több mint 15 000 álláslehetőséget tettek közzé, az elérhető állások száma 19%-kal haladja meg a tavalyi azonos időszakét. Ugyanakkor az elmúlt két hétben 5%-kal megnőtt az otthonról végezhető állások száma, a portálon közzétett munkahelyek összesen 7,7%-át teszik ki ezek — mutat rá az eJobs, Románia piacvezető állásközvetítő portálja. „Két korlátozásokkal megélt év után a munkaadók és a munkavállalók zöme sikerült adaptálódjon a flexibilis munkavégzéshez, az otthonról végezhető munkához. Most viszont, hogy az összes korlátozás megszűnt, a munkáltatók nagy része szeretné visszahívni a székhelyére az alkalmazottait, legalább heti néhány napra. Ugyanakkor azt is megfigyelhetjük, hogy az utóbbi két hétben egyre több az olyan álláslehetőség, amely lehetővé teszi az otthoni munkavégzést — ez is azt bizonyítja, hogy a munkaadók megértik: flexibilis munkavégzésre van szükség, és hogy a korlátozások eltűnésével nem fog megszűnni az otthoni munkavégzés. Viszont nyilvánvaló, hogy a következő időszakban egyre több vállalat fog visszatérni az irodai munkához, illetve a hibrid munkavégzéshez.

A munkaerőhiány továbbra is jelen van szinte minden területen és iparágban, emiatt a jelenlegi helyzetben is folytatódik a munkaerőpiac bővítése” — mutat rá Bogdan Badea, az eJobs Románia vezérigazgatója. Az elmúlt két hétben a legtöbb új állást, több mint 10 000-et továbbra is Bukarestben, Kolozsváron, Temesváron, Brassóban és Iaşi-ban regisztrálták. Meglepő tény viszont, hogy hosszú idő után sem tudja sem túllépni, sem kiegyenlíteni Kolozsvár, Temesvár és Brassó a fővárosi állásajánlatokat. A legkeresettebb munkahelyek az elmúlt két hétben a kereskedelem, szolgáltatások, a telefonos ügyfélszolgálat, az IT, illetve az élelmiszeripar területein voltak. Az álláskeresők továbbra is nagy számban vannak jelen az állásközvetítő oldalon, ugyanúgy, ahogy a munkaadók is, hiszen az elmúlt két korlátozásokkal teli évben is fejlődtek a vállalatok, és folyamatosan egyre több munkaerőre van szükség. Az év elejétől a munkát keresők 2,2 millió önéletrajzot küldtek el az eJobs platformon keresztül, az elmúlt két hétben a jelentkezések száma 410 000 volt. Ha a távmunkára való jelentkezéseket nézzük, a válasz egyértelmű: egyre többen keresik a rugalmas, otthonról történő munkavégzést. Az elmúlt két hétben a munkára való jelentkezések 11,9%-át az otthonról végezhető munkákra való jelentkezés tette ki. Ez az arány korábban 10,9% volt, míg 2021-ben 9,5%. Ha pedig a 2020. február 24.–március 9. közötti időszakot nézzük, a távolról végezhető munkára való jelentkezés részaránya csekély, 1,7%. 

A külföldi munkalehetőségekkel kapcsolatban továbbra sincs túl nagy érdeklődés a romániaiak körében. Az elmúlt két hétben a jelentkezések csupán 1,7%-a tartozott a külföldi álláslehetőségek közé. „Jelen helyzetben a munkaerőpiac mondhatni a megszokott módon működik, nincs visszaesés, hisz szakemberekre mindig is szükség van. A munkaadók tovább bővítik vállalkozásukat, és emiatt mindig szükség van új munkaerőre, míg a munkavállalók továbbra is nehezen meggyőzhetők. Tehát továbbra is szükség van arra, hogy kreatívak legyünk, és bármikor, bármilyen helyzetben feltaláljuk magunkat, helyt tudjunk állni” — zárta a közleményt Bogdan Badea.

Szilágyi Kinga