Nagykároly

Útjára indult a Bőröndmúzeum

Érdekes tárgyak és történetek kerülnek elő a Bőröndmúzeum mélyéről (Fotók: Rekettye Kulturális Egyesület)
2023.03.04 - 10:13
Több programot is kínál a tavaszi időszakra a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület — az egyik legérdekesebb a Bőröndmúzeum, amelynek keretében elviszik az iskolákba a néprajzi muzeális tárgyakat, és egy bőröndből előkerülve azok segítenek elindítani a beszélgetést.

Az olyan, már heti rendszerességgel megszokott programpontok mellett, mint a népi hangszerek oktatása és a néptáncfoglalkozások, mindig valami újjal, valami mással készül a Rekettye a népi kultúra iránt fogékonyak számára.

Székely Sára, az egyesület művészeti vezetője kérdéseinkre válaszolva kifejtette, nemrég a kálmándi iskolásokkal ismertette meg a Bőröndmúzeum tartalmát. „Ez volt az első ilyen jellegű találkozó, de igény szerint folytatni kívánjuk. Elvisszük az iskolákba a néprajzi muzeális tárgyakat, és egy bőröndből előkerülve azok segítenek elindítani a beszélgetést” – részletezte a néprajzos szakember. Amint arról az egyesület közösségi oldalán is beszámolt, nagy élmény volt számára a kálmándi iskolába elvinni a Bőröndmúzeumot. Érdeklődő gyermekek várták. Igazán mély beszélgetések is kialakultak egy-egy tárgy kapcsán. „Megtudtunk jónéhány dolgot elődeink életmódjáról, kiderült hogyan született a sóvárog szavunk, hogyan nevezik a moldvai csángók a legyeket, milyen játékok készülnek dióhéjból, szilvamagból és még számtalan más érdekesség” – magyarázta Székely Sára, aki szerint a bőrönd tartalmát tematikus alapon is össze lehet állítani, vagy többféle tárgykört érintve is el lehet készíteni azt. Például lehet a higiénia vagy a gasztronómia a téma, de érinthet mindenből is egy keveset. Kálmándon két csoport, egy előkészítő és első osztályos gyerekekből, illetve egy 3-4 osztályosokból álló tásaság fedezte fel a Bőröndmúzeum tartalmát.
A foglalkozást például nagyon jó ötletként be lehet építeni az iskola másként-programba is. Aki igényelni szeretné, az egyesület elérhetőségein érdeklődhet felőle.

hirek/2023/marcius/rekettye1.jpg

Mesterkurzusok

A Rekettye a budapesti Hagyományok Házával közösen két mesterkurzust is elindított. Az egyik kifejezetten a szatmári cigánytánc és -kultúra témája köré csoportosul. A foglalkozásokat a magyarországi Fábiánházáról érkező Balázs Csaba és Nóra adatközlők tartják. A foglalkozást vezető Balázs Csaba felsőfokú nyelvvizsgával rendelkező lovári nyelv- és táncoktató, maga is roma származású.
A másik mesterkurzus „Ha én gólya madár volnék” címmel indul március 11-én, szombaton, 10:00 órától és négy hétvégén át tart. A népi ének mesterkurzus révén a mezőségi Feketelakot ismerhetik meg az érdeklődők, és Kallós Zoltán kedves népdalait. A falu népdalkincsének megismerésén túl a stílusjegyek elsajátítására, a tájegység és az adatközlők bemutatására is sor kerül majd. Az alkalmakon Fodor Ágnes népi énekes oktat majd Nyíregyházáról. A részvétel ingyenes, és szeretettel várnak minden érdeklődőt korhatár nélkül a nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceumban.
Azt is érdemes megemlíteni, hogy a rekettyések a szórakozni vágyók számára társasjáték-estet szerveznek hétfőnként, délután 6:00-tól a Teremi úti iskolában.

Végh Balázs

hirek/2023/marcius/rekettye3.jpg