Szatmárnémeti

Ütemszerűen zajlik a támogatási kérelmek fogadása

2013.04.09 - 09:46

Az országos átlagnál jobb ütemben zajlik Szatmár megyében a területalapú és az állatokra járó támogatások igényléseinek átvétele. A kéréseket május 15–ig fogadják levonások nélkül.

A Szatmár Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) hangsúlyt fektet a parcellák pontos beazonosítására, a kultúrák megjelölésére, hiszen a megye nagy részét műholdas ellenőrzés alá vonták. A hivatal meggyőző munkájának eredményeként nagyon sok gazdaegyesület, polgármesteri hivatal vásárolt a területek beazonosításához szükséges GPS-készüléket, ez lehetővé teszi a pontos munkát — tájékoztatott Gabriel Les, az APIA igazgatója. A kéréseket május 15–ig fogadják levonások nélkül, ezt követően június 10–ig a támogatási összeg napi egyszázalékos megvonása mellett nyújthatók be az igénylések. Április 30-ig fogadják a juhok és kecskék után folyósított országos kiegészítő támogatások kéréseit.

 

Kik a jogosultak?

Támogatásra jogosultak azok a gazdák, akik legalább 50 anyajuhval vagy 25 anyakecskével rendelkeznek, amelyek március 31–én legalább egyévesek voltak, az állománynak a támogatási kérelem benyújtásakor szerepelnie kell az országos farmjegyzékben. A gazda vállalja, hogy az állatokat legalább idén augusztus 3-ig megtartja (a természetes okok miatt — betegség, baleset — elhullt állatokat legtöbb tíz napon belül kell jelenteni a hivatalnál). A támogatási kérelmeket láttamoztatni kell az országos föderációhoz csatlakozott juh- és kecsketartók egyesületénél. Az állatot születési idejének függvényében kell fülszámozni. Az igénylési iratcsomónak tartalmaznia kell a gazda személyazonossági igazolványának másolatát, aktív bankszámlájának bizonylatát és az APIA–bejegyzés egységes azonosító kódját. A hátrányos helyzetű vidékeken tartott juhok esetében idén 4,5 euró értékben folyósítanak többlettámogatást, az erre vonatkozó kéréseket május 15–től lehet majd letenni. Ugyanattól a naptól fogadják a hegyvidéken élő tehenekre érvényes támogatási kérelmeket.

 

Elek György