Szatmárnémeti

Uszítás a Szatmári Díjazottak Gáláján

2013.02.08 - 23:02

Február 8-án délután rendezték meg a Szatmári Díjazottak Gáláját, melynek során 11 személy részesült elismerésben a Szatmár Megyei Tanács és a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal részéről. Az Év Embere elismerést Iustin Sigheteanul ortodox püspök kapta.

Február 8-án a Szatmárnémeti Északi Színház adott otthont a Szatmári Díjazottak Gálájának, melyet immár ötödik alkalommal szerveztek meg. A kétnyelvű műsorvezetésen kívül a magyarság egyáltalán nem volt képviselve a hatóság részéről, sőt a rendezvény végén Valer Marian USL-s szenátor magyarság-ellenes beszédet tartott. Beszéde során azt hangsúlyozta, hogy a megye többségi lakosságát a kisebbség, kimondottan a magyarság, egyáltalán nem tiszteli. S jöttek a példák: nem tisztelték a románokat, amikor a szamoskrassói általános iskolát Bem tábornokról nevezték el, amikor a krasznabélteki sváb deportáltakról szóló megemlékezésen nem köszöntötték románul a politikusokat, sőt akkor is a román nemzet ellen vétettek, amikor az elmúlt héten Nagykárolyban megszervezett böllérversenyen a román zászlót nem függesztették ki. A PSD-s kampánybeszédet a jóérzésű emberek elítélték, de a szenátort a szervezők - a Szatmár Megyei Tanács és a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal jelen levő képviselői - nem állították meg. Az sem zavarta őket, hogy a díjazottak között több magyar nemzetiségű személy is volt. Az esemény rangjához egyáltalán nem volt méltó a szenátor tegnapi megnyilvánulása, aki a megbékélés hirdetése helyett az uszítás és támadás fegyverét választotta.

Az Év embere

A Szatmári Díjazottak Gálája a Szatmár Megyei Tanács és a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal közös szervezésében került megszervezésre. A nevezettek között 57 személy volt, akiket a kultúra, sport és oktatás terén elért tavalyi eredményeik miatt javasoltak kitüntetésre. A Gálát először 2008-ban szervezték meg, akkor még a Szatmár Megyei Tanács égisze alatt, aztán a második alkalomtól a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal is társzervezői szerepet vállalt. „A Szatmári Díjazottak Gálája okot ad arra, hogy bízzunk a megyénkbeli lakosok értékeiben. A művész, sportoló, tanár munkáját elismerve rávezetjük a felnövekvő generációt arra, hogy tiszteljék a valós értékeket, s a szatmári értékes emberek közül kell válasszanak maguknak példaképet, olyan emberek közül, akik egész életüket a munkájuknak, hivatásuknak szentelik” — fogalmazott Adrian Ştef, a Szatmár Megyei Tanács elnöke. „Örvendetes, hogy immár ötödik alkalommal kerül megszervezésre a Szatmári Díjazottak Gálája. Én személy szerint támogatom azt az ötletet, hogy az értékes embereket megismertessük a megye lakosságával, ezáltal a fiataloknak olyan példát mutassunk, amelyet érdemes követni” — fogalmazott Dorel Coica, Szatmárnémeti polgármestere.

A kultúra és a sport terén elért eredményeiknek köszönhetően tizenegy Szatmár megyei személy kapta meg a Radu Ciobanu szobrászművész által készített „arany” szobrocskát, a pénzjutalmat (Az Év Embere 3000 lejt, míg a többi tíz díjazott 1000-1000 lejt) és a kiválósági oklevelet. Az idei esztendőben Mihaela Faur, a Szatmárnémeti Unio SK sportolója, Bartincki Attila, a Nagykárolyi Karate Do B.F.K.S. SE karatékája, Mircea Ardelean, a Szatmár Megyei Adó- és Pénzügyi Igazgatóság megbízott igazgatója, a Consonantia kamarazenekar, Muzsnay Árpád újságíró, Veronica Feier, a Ioan Slavici Főgimnázium volt diákja, Surányi Botond, a romániai X-Factor élő showjának részvevője, Tudor Toduț, a Szatmári Művészeti Iskola növendéke, a romániai X-Factor élő showjának részvevője, Bogdan Georgescu, a Nagykárolyi Művelődési és Sportigazgatóság igazgatója, dr. Gavril Ardelean professzor, az Aradi Vasile Goldiş Nyugati Egyetem szatmárnémeti fiókjának rektora részesült elismerésben, míg Az Év Embere elismerést Iustin Sigheteanul, Máramaros és Szatmár ortodox püspöke kapta.

Elismerő oklevélben részesültek

Gheorghe Glodeanu, a Nagybányai Északnyugati Egyetem bölcsészkarának a dékánja, Nicolae Pop képzőművész, Szemák Attila tanár, Király Gabriela, az Aurel Popp Zene- és Képzőművészeti Líceum festészettanára, Dorel Moga, a Mihai Eminesu Főgimnázium angol szakos tanára, Manfrédi Annamária, az Aurel Popp Zene- és Képzőművészeti Líceum zongoratanára, dr. Olimpia Neagu, tudományos kutatásért felelős szakember az Aradi Vasile Goldiş Nyugati Egyetem szatmárnémeti fiókjánál, Stier Alexa Dorottya, az Aurel Popp Zene- és Képzőművészeti Líceum diákja, Raluca Nistor, a Mihai Eminescu Főgimnázium diákja, Fekete László Csaba, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum diákja, a Szatmárnémeti Sportlíceum női röplabdacsapata, Gabriela Leonte, az Aurel Popp Zene- és Képzőművészeti Líceum diákja, Alin Sabin Mariţa, a Mihai Eminescu Főgimnázium diákja, a Szatmárnémeti Unio SK sportolói: Pándi Karola, Cristian Șereș, Sámel Lóránd, a Szatmárnémeti SK sportolói: Árkosi Bertalan, Adrian Silaghi, Amalia Tătăran, Sebastian Flucuș, Adrian Pop, Kádár András, a Szatmárnémeti VSK női kosárlabdacsapata, a Gyengénlátók Goalball csapa, Raluca Rovaș és Nicoleta Pop, a Szatmárnémeti Sportlíceum strandröplabda-csapata, a Nagykárolyi Karate Do B.F.K.S. SE karatékái: Amalia Abriham, Medvei Edvin, Knecht Vivien, Timea Lupuţ, Ecaterina Tămaș, Bács Máté, Șerban Mateş, Alex Deak, Fülöp Máté, Cserey Csaba ütőhangszeres művész, Adriana Vaida, Nagy Orbán, Rappert-Vencz Stella, Carol Erdős színművészek, dr. Végh Balázs Béla egyetemi adjunktus, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Pszichológia és Neveléstudományok Kara szatmárnémeti kihelyezett tagozatának vezetője, Paula Virag muzeológus, Nm. és Ft. Schönberger Jenő megyéspüspök, Leontina Dorca népdalénekes, Angela Câmpean könyvtáros, Korda Zoltán református lelkész, Aurel Pop író.