Nem született megállapodás az USL-vel arról, hogy az RMDSZ együttműködik-e vagy sem a romániai parlamenti választásokat fölényesen megnyerő Szociálliberális Szövetséggel.
Ezt Borbély László, a Romániai Demokrata Szövetség (RMDSZ) politikai alelnöke jelentette ki. A romániai magyar politikust annak kapcsán kérdezte az MTI, hogy a román lapok azt írták: elvi megállapodás született szerdán este a Szociálliberális Szövetség (USL) és az RMDSZ között arról, hogy a magyar szövetség tagja lesz az új román kormánynak. Borbély szerint elvi megállapodás sem született, így nyitott kérdés, hogy a szövetség ellenzékben marad-e, parlamenti együttműködési megállapodást köt-e az USL-vel, vagy kormányzati szerepet vállal akár úgy, hogy lesznek miniszterei a kabinetben, akár úgy, hogy csak államtitkárokat és egyéb hivatalvezetőket jelöl. A politikus szerint a végeredmények tükrében egyértelmű, hogy a szociálliberálisoknak még az alkotmánymódosításhoz sem lenne szükségük az RMDSZ-re, hiszen a mandátumok szerint rendelkeznek kétharmados többséggel. Ennek ellenére az USL tett egy felajánlást az RMDSZ-nek, ami azt jelenti, hogy 1990 óta először úgy tekintenek az RMDSZ-re, mint a romániai magyarság legitim képviselőjére és nem politikai pártra. Hozzátette: az USL is úgy gondolja, hogy jó, ha a romániai magyarság képviselői a döntéshozás közelében vannak, hiszen az RMDSZ nemcsak Romániában, hanem külföldön is fontos tényező, és az Európai Néppárt tagjaként „tudnak segíteni” azon, hogy miként alakul a következő években Románia külföldi megítélése, amely megromlott az elmúlt hónapokban. Ilyen meggondolásból került sor a szerdai tárgyalásokra — folytatta Borbély László —, és az ellenzékben maradás lehetőségén kívül összesen három változat merül fel, így a parlamenti együttműködés és kétféle kormányzati szerepvállalás. Ez utóbbi esetben az egyik lehetőség az, hogy „teljes jogú” tagja lesz a kormánynak az RMDSZ, ami azt jelenti, hogy miniszterekkel képviselteti magát, a másik lehetőség szerint csak államtitkárokat és egyéb hivatalvezetőket jelöl. Borbély szerint ez még mind nyitott kérdés, hiszen több témáról is tárgyalnak, így például az alkotmánymódosításról. A jövő hét elején folytatódnak a tárgyalások, Borbély szerint pedig van esély arra, hogy egyezség szülessen.
Vita az USL-ben
A Szociálliberális Szövetség megalakulása óta aktuális a kérdés, hogy meddig tud megmaradni egymás mellett a két egykori „rivális” párt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD). Sokan úgy tartják, hogy ezek már az „unió” utolsó napjai, talán ennek tudható be, hogy újabb vita alakult ki a PSD és a PNL között a parlamenti funkciók elosztása miatt. Az USL politikusai arról egyeztettek, hogy a parlamentben milyen szakbizottságokat hozzanak létre. A szociáldemokraták eggyel több szakbizottságot akarnak kialakítani, mint amennyi eddig volt a törvényhozásban, amit a PNL képviselői kifogásoltak. Az USL politikusai korábban azt mondták, hogy a szakbizottságokat az Európai Bizottság szerkezetéhez hasonlóan fogják kialakítani. Az eddigi tárgyalásokon szó esett a parlament két házának elnöki tisztségeiről, illetve az állandó bürók összetételéről is. Az USL Crin Antonescut és Valeriu Zgoneát javasolja a szenátus és a képviselőház elnökének, ugyanazt a két politikust, aki most is betölti ezeket a funkciókat. Egyre több hír lát napvilágot azzal kapcsolatban is, hogy a PNL nem támogatja az RMDSZ-el való közös kormányzás ötletét, mivel szerintük a PSD így akar megszabadulni a nemzeti liberálisoktól.